Nje dite si kjo ...
Sport :: Katėr fitore nė ēerekfinalet e kupės sė kampionėve
Postuar nga: isli

Sport Dy skuadrat angleze 'Manchester United' dhe 'Liverpool' si dhe 'Bayern' i Mynihut dhe 'Panathinaikos' e Athinės kanė bėrė njė hap pėrpara nė drejtim tė kualifikimit.

Kanė pėrfunduar tė mėrkurėn ndeshjet e para ēerekfinale pėr kupėn e Ligės sė Kampionėve, dhe dy skuadrat angleze, 'Manchester United' dhe 'Liverpool', si dhe 'Bayern' i Mynihut, dhe 'Panathinaikos' e Athinės, kanė bėrė njė hap pėrpara nė drejtim tė kualifikimit.

'Liverpool' mundi tė mėrkurėn me rezultatin e ngushtė 1-0 'Bayer' Leverkusen nė fushėn e saj nė Anfield. Goli i vetėm u shėnua nga mbrojtėsi i qėndrės Sami Hyypia pas njė pasimi tė shkėlqyer nga Michael Owen.

Miqtė kontrolluan mė shumė topin dhe mbizotėruan nė pjesėn e dytė, por nuk mundėn tė ēanin mbrojtjen e fortė liverpulase.

Njė penallti e debatueshme nė 12 minutat e fundit i dha 'Panathinaikosit' njė fitore tė rėndėsishme nė fushėn e saj nė ndeshjen ndaj 'Barcelonas'. U duk se Abelado i 'Barcelonės' i mori topin sulmuesit tė ekipit grek Joonas Kolkka nė zonėn e 16-tėshes, por gjyqtari Terja Hauge u drejtua menjėherė nė pikėn e 11-metėrshit.

Tė martėn 'Manchester United' kishte mundur 'Deportivo' la Coruna 2-0 nė njė ndeshje tė shkėlqyer fushėn e kėsaj tė fundit, dhe 'Bayern' i Munihut mundi 'Realin' e Madridit 2-1 nė fushėn e tij duke pėrmbysur rezultatin vetėm minutat e fundit.