Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Cdo mendim qe zgjat eshte kontradikte, cdo dashuri qe zgjat eshte urrejtje, cdo sinqeritet qe zgjat eshte genjeshter, cdo drejtesi qe zgjat eshte padrejetesi, cdo lumturi qe zgjat eshte fatkeqesi.
--- Schwob

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 125 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Tom Kola
Nė 19 prill 1943 u vra gjatw luftimeve me forcat pushtuese nė Domje tė Shkodrės Tom Kola, veprimtar i Luftės Antifashiste, Hero i Popullit.

Assemble of Songs and Dance
Nė 19 prill 1964 u themelua Ansambli i Kėngėve e Valleve tė Kosovės, qė dha mbi 50 koncerte nėpėr botė. Sot quhet Ansambli "Shota".

Paolo Veronese
Nė 19 prill 1588 mbylli sytė piktori i njohur italian Paolo Veroneze, i cili i pėrket Shkollės veneciane tė Artit. Punimet mė tė mira tė tij janė: "Garsia nė shtėpinė e Levit", "Dasma nė kanenė e Galileit", "Kalvari", "Triumfi i Venecias", etj.

Pier Kyri
Nė 19 prill 1906 vdiq Pier Kyri, njėri nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė kohėrave, qė punoi bashkė me tė shoqen, Mari, zbuluan rrezatimin radioaktiv, si dhe futėn nė fizikė termin e radioaktivitetit. Nė vitin 1903 u nderuan mė ēmimin e madh Nobel.

George Gordon Byron
Nė 19 prill 1824 u nda nga jeta poeti i njohur anglez Xhorxh Gordon Bajron, autor i dramės "Manfredi", "Kaini", i romanit "Don Zhuani", dhe sigurisht i poemės madhore "Ēajld Harold", ndėr vargjet e sė cilės i kushton edhe njė vend Shqipėrisė.
Sport :: Shqiperi - Poloni = 0 - 1
Postuar nga: Albo

Sport Ari Han debuton me humbje ne krye te kuqezinjve

Ari Han e nis me humbje aventuren e tij ne krye te Shqiperise, por, gjithsesi, eshte nje humbje qe nuk "djeg", sepse loja e zhvilluar nga kuqezinjte, sidomos ne pjesen e dyte, ishte argetuese. Polonia e meritoi fitoren, sepse u tregua me e ftohte perpara portes se Hidit, ndersa kuqezinjte shperdoruan vertet shume, sidomos ne momentin final te aksioneve.

Ashtu sikunder ishte deklaruar nje dite me pare, formacioni i kuqezi kishte dy risi ne 11-shen baze: Isli Hidin dhe Andi Lilen. Por takimi nis vertet keq per Shqiperine. Polonia shenon golin e avantazhit qe ne minuten e 3-te te pjeses se pare, duke ngrire te gjithe lojtaret kuqezi ne fushe. Nje rivenie anesore e Vasilevskit gjen ne qender te zones kapitenin Zuravski, i cili shmang bukur Dallkun dhe mposht Hidin, qe sheh t'i kaloje topi mes kembeve. Polonia ka lojen ne dore ne ato minuta, por reagimi i kuqezinjve nuk vonon. Bogdani harkon nje top te ulet ne zone dhe Salihi e nxjerr cuditerisht jashte. Loja barazohet, madje minuta te tera shohin formacionin e Ari Hanit te zoteroje topin. Polonia mbrohet me forca te shumta dhe kerkon te befasoje mbrojtjen tone. Shqiperia vuan organizmin e fazes sulmuese te lojes. Skela e Duro nuk filtrojne sic duhet topat per "Bogun" dhe Salihin. Asnje minute shtese nga gjyqtari Kirsher, qe ka toleruar shume lojen e ashper te polakeve. Fillimi i fraksionit te dyte sheh nderrime te shumta per kuqezinjte. Jashte Lila, Duro e Bogdani dhe ne vend te tyre futen Vrapi, Hyka e Kapllani, por jane polaket qe rrezikojne serish kur Levandovski godet shtyllen e djathte pingule te Isli Hidit. Zbritje e rrezikshme e Polonise, por Vangjeli pengon me zgjuarsi kundershtarin qe me porten bosh gjuan jashte. 2 aksione te shpejta te kuqezinjve: Hyka zbret ne krahun e djathte, harkon ne zone, por roveshata e Salihit perfundon jashte, ndersa pak minuta me pas skela deperton bukur dhe gjuan ne hyrje te zones, por pret Fabian.

Shqiperi-Poloni 0-1

Shenues: Zuravski 3'Shqiperia: Hidi, Lila (Vrapi 46'), Dallku, Curri, Vangjeli, Lala (Bulku 70'), Cana, Skela, Duro (Hyka 46'), Salihi (Bylykbashi 80'), Bogdani (Kapllani 46')

Trajner: Ari Han

Polonia: Fabianski, Zevlakov, Bak, Varvzivniak, Valisevski, Zevlakov, Kerzinovek, Levandosvki, Lobozinski, Guerrero, Zuravski

Trajner: Leo Benhaker

Gjyqtar: Knut Kirsher

Kartone te verdhe: Vasilevski, Dallku, Smolarek


Kortezi e Koha Jone


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.