Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 46 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Hasan Prishtina
Nė 14 gusht 1933 u vra nė Selanik patrioti Hasan Prishtina, figurė e shquar e lėvizjes pėr pavarėsi. Ishte ndėr nismėtarėt e organizimit tė kryengritjes sė pėrgjithshme; pati detyra tė rėndėsishme nė qeverinė e Ismail Qemalit; ishte ndėr organizatorėt e Kongresit tė Lushnjės; mori pjesė nė revolucionin e qershorit tė 1924-s dhe luftoi me zjarr pėr Kosovėn.

Sterjo Spasse
Nė 14 gusht 1914 lindi nė Gllomboc afėr Prespės, Sterjo Spasse, shkrimtar i njohur, njėri nga pėrfaqėsuesit e brezit tė shkrimtarėve tė viteve '30. E nisi krijimtarinė me tregime pėr tė vazhduar me romanet, qė e bėnė tė njohur: "Afėrdita pėrsėri nė fshat", "Zgjimi", "Zjarret", "Ja vdekje, ja liri", sigurisht i famshmi "Pse",etj. Vdiq nė vitin 1989.

Mehmet Cungu
Nė 14 gusht 1983 u nda nga jeta Mehmet Cungu, inxhinier, figurė e njohur e diasporės nė SHBA .Ishte aktivist i Federatės Vatra dhe bashkėpunoi me shtypin e kohės, gjithashtu bėri shumė pėrkthime tė veprave tė autorėve shqiptarė nė anglisht, kujtojmė "Bagėti e Bujqėsi", si dhe hartoi disa memorandume pėr Shqipėrinė, pėrfshirė kėtu dhe monografinė "Demokraci apo diktaturė".

Dante Aligieri
Nė 14 gusht 1321 vdiq poeti i madh italian Dante Aligieri, teoricien i letėrsisė, filozof. Shkroi mjaft poezi, poema, por i famshėm u bė me veprėm madhore "Komedia yjnore", tė cilėn e ndan nė tri pjesė :Ferri, Purgatori dhe Parajsa dhe ėshtė njė nga kryeveprat e letėrsisė botėrore.
Rregjistim/Identifikim

Zgjidh nje opsion nga menuja me poshte:

Identifikohu.

Rregjistrohu.

Kerkon fjalekalimin e harruar me emai.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.