Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Historia, ky thesar i cmuar i pandershmerise se njeriut.
--- Lacordaire

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 77 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Lidhja e Lezhės
Nė 2 mars 1444 me nismėn e Skėnderbeut u thirr nė Lezhė njė kuvend ku morėn pjesė sundimtarėt shqiptarė, pėr tė vendosur si tė shpėtonin atdheun nga pushtimi osman, duke lėnė mėnjanė konfliktet ndėrmjet tyre. Ky ishte bashkimi i parė mbarėshqiptar nė historinė e Shqipėrisė dhe ka hyrė nė histori si Lidhja e Lezhės.

Petro Cani
Nė 2 mars 1917 u lind nė Himarė Petro Cani, mjeku qė bėri operacionin e famshėm pa narkozė, kur i preu kėmbėt mė sharrė druri njė partizani gjatė Luftės Antifashiste. Mė pas ai realizoi bronkografinė e parė pulmonare nė Shqipėri; ishte i pari qė operoi ekinokokun nė vendin tonė; realizoi operacionin e parė nė zemėr, operacionin e heqjes sė mushkrise dhe me nismėn e e tij filloi narkoza moderne endotrakiale nė operacione. Vdiq nė vitin 1994.

Bederzhih Smetana
Nė 2 mars 1824 u lind kompozitori e dirigjenti ēek Bederzhih Smetana, i cili ndikoi nė rilindjen kombėtare dhe nė rritjen e ndjenjės patriotike tė vendit tė vet, sepse krijoi me njė frymė mjaft popullore, prandaj dhe u quajt "Gjeniu kėngėtar ".

Pol dė Krajf
Nė 2 mars 1890 u lind shkrimtari-mjek amerikani Pol dė Krajf, autor i veprave: "Veprimtarėt e mjekėsisė sonė", " Gjuetarėt e mikrobeve ", "Luftėtarėt kundėr vdekjes" , "Ia vlen tė jetojnė ata", "Lufta pėr jetėn ", etj.
Rregjistim/Identifikim

Zgjidh nje opsion nga menuja me poshte:

Identifikohu.

Rregjistrohu.

Kerkon fjalekalimin e harruar me emai.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.