Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Eja, baba, tė tė tregoj arat
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 137 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Chat :: Nje aplete e re per tu futur ne chat
Postuar nga: Albo

Chat Meqenese shume prej jush here pas here kishit pasur probleme per tu futur ne kanal, ne e ndryshuam apleten qe ju lidh me kanalin ne nje aplete me te vogel, me te thjeshte dhe qe ju ludh shume here me shpejt se e para. Lexoni me poshte per me shume.

Perse e ndryshuam apleten e chatit?

- Ishte e madhe si aplete dhe librarite e saj ishin ne nje server tek i cili ne nuk kemi akses.

- Sa here qe njeri prej serverave binte, ne duhej ta ndryshonim serverin ne menyre manuale ne menyre qe ju te lidheshit me kanalin.

- Shume prej vizitoreve qe jane fillestare ne Internet e kishin te veshtire dhe hasnin ne probleme ne lidhje me instalimin e VM apo konfigurimin e kerkuesit per java.

- Ajo aplete ju lidhte vetem me nje dhome dhe me nje server.


Cilat jane avantazhet e apletes se re?

- Eshte shume e thjeshte dhe hapet shume thjeshte dhe shpejt.

- Librarite e saj i kemi ruajtur ne serverin tone keshtu qe nuk do te keni me probleme "Class not found".

- Ju japin mundesi ju qe te zgjidhni nganje mori dhomash dhe nje mori serverash qe jane pjese e te njejtit network. Pra nese nje server nuk ju lidh me dhomen, ju mund te zgjidhni nje server tjeter nga lista qe do tu lidhi me sukses.

- Eleminon gati fare problemet me Java qe ju hasnit me pare dhe kjo aplete punon per te gjithe pa problem.

Si ta perdor apleten e re?

1. Klikoni mbi butonin Chat me siper ose shkoni direkt tek http://chat.albasoul.com .

2. Apleta do tu hapet shume shpejt dhe do tu kerkoje qe shtypni:

Pseudonimin = emrin qe do te perdorni ne kanal

Fjalekalimin = vetem nese keni rregjistruar emrin, ne te kundert lereni bosh.

Dhomen = Dhoma eshte #shqiperia por nese shikoni poshte saj keni nje kuti me nje numer te madh dhomash nga te cilat mund te zgjidhni. #shqiperia ngelet dhoma kryesore ku mbidhen te gjithe shqiptaret.

Serveri = Do te shihni nje liste serverash te te njejtit network qe ju cojne te gjithe ne te njejtin destinacion. Pra, nese keni problem per tu lidhur me nje server, mund te zgjidhni nga lista nje server te dyte derisa te futeni pa problem.

Porta = Porta e serverit tek e cila lidhet apleta. Do te shikoni qe eshte 6667 dhe nuk keni perse e ndryshoni kete.

3. Pasi e keni mbushur formularin e apletes me sukses mjafton qe te klikoni mbi butonin "Hyni ne kanal" qe te lidheni me dhomen. Do tu duhet qe te prisni vetem pak sekonda sa te kryhet lidhja.

4. Pasi te jeni futur ne kanal, mund te shkruani ne dhome si zakonisht.

5. Kur deshironi te largoheni nga dhoma klikoni mbi butonin "Shkeputu".

6. Nese doni te livizni nga nje dhome ne tjetren mund te klikoni mbi butonin "Konfigurimi" dhe te zgjidhni nje dhome tjeter nga lista. Mund te perdorni edhe komanden "/join #kanal" pa thonjeza ku #kanali eshte emri i dhomes ne te cilen deshironi te futeni.

7. Qe te komunikoni ne privat me nje vizitor te dhomes mjafton te klikoni dy here mbi emrin e personit nga lista e anetareve. Nje dritare e re do tu hapet dhe ne te mund te komunikoni direkt me ate anetar.

Thjeshte dhe sakte!

Kam probleme me lidhjen me kete apleten e re?

Nese keni probleme me lidhjen me apleten e re mund te te:

- kerkoni ndihme ne kanalin #ndihme ku operatoret tane do tu vijne ne ndihme

- te shkruani nje mesazh tek forumi i kanalit ne te cilin sqaroni problemin qe po hasni per tu lidhur ne kanal.

- te na kontaktoni me email ne adresen chatroom@albasoul.com

Bashkebisedim te kendshem !


P.S Per te gjithe ata qe ju pelqente me shume apleta e vjeter, se shpejti ne do ta hedhim serrisht ne faqen e chatit edhe ate aplete si nje lidhje qe ju ta vizitoni.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.