Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ethet, thone, na shpetojne nga pleshtat dhe fatkeqesia nga miqte.
--- Toulet

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 68 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Internet :: Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt
Postuar nga: Albo

Internet Shqiptaro-amerikani Donald Leka dhe sistemi Glide

Donald Leka, i lindur nga dy prindėr shqiptarė, ėshtė shefi ekzekutiv i njė kompanie qė rritet ēdo ditė. Sistemi GLIDE qė ofron kompania e tij i ndihmon njerėzit pėr t’u lidhur nga telefoni i tyre celular, nga njė kompjuter portativ me dokumentet qė ruajnė nė kompjuterin e tyre tė shtėpisė .

“Ėshtė njė sistem operimi i lėvizshėm, me tė cilin njerėzit mund tė kenė akses nė dokumentet e tyre duke pėrdorur telefonin celular. Jo vetėm kaq, por nga telefoni qė mbajnė nė dorė, ata mund edhe t’u bėjnė ndryshime kėtyre dokumenteve, qofshin ato nė formatin e shkruar, nė formė imazhi, audio ose video.

Ju duket pak abstrakte? Praktikisht, nė sajė tė sistemit GLIDE, nga njė telefon i vogėl celular, tani mund tė bėsh shumė tepėr gjėra se sa mė parė: mund tė bėsh biznes dhe tė shkėmbesh informacion me dikė tjetėr ashtu siē do tė bėje po tė ishe pranė kompjuterit tėnd nė shtėpi.

Ideja ėshtė se sot njerėzit udhėtojnė shumė dhe duan qė tė jenė tė lidhur me kompjuterin e tyre kudo qė tė ndodhen. Zoti Leka thotė se sistemi GLIDE e sjell botėn mė afėr.

“Ne kemi mbi 500 mijė pėrdorues, pėrdorues biznesi apo konsumatorė individualė nė mbi 100 vende tė botės. Sistemi po pėrkthehet tani nė 18 gjuhė tė botės duke pėrfshirė gjuhėn shqipe,” thotė zoti Leka.

Cilido mund ta shkarkojė sistemin GLIDE nga Interneti dhe ai ofrohet falas pėr 2 gigabajtet e parė. Pėr tė ėshtė folur pozitivisht nė disa nga gazetat dhe revistat mė tė njohura tė Amerikės si NY Times, Business Week, PC Magazine. Varianti nė gjuhėn shqipe do tė hidhet nė pėrdorim nga fundi i muajit maj.

“Ne po u japim shqiptarėve platformėn mė tė pėrparuar teknologjike nė botė duke u thėnė: kjo ėshtė e juaja pėr ta pėrdorur dhe pėr tė zhvilluar komunitetin tuaj. Problemi me shumė vende nė zhvillim ėshtė se njė pjesė e mirė e njerėzve jetojnė jashtė vendit. Prandaj, ky mjet i ndihmon ata tė qendrojnė tė lidhur, tė komunikojnė lirisht me njėri-tjetrin, qoftė nga pikpamja e biznesit edhe nga ajo shoqėrore.

Zoti Leka mendon se sistemi GLIDE u jep mundėsinė njerėzve tė fillojnė edhe bizneset e tyre nė internet.

“Vendet e punės nė Kosovė nuk do tė krijohen shpejt. Ne mund tė flasim pėr minierat, pėr rrugėt por kėto gjėra duan dekada pėr t’u zhvilluar nėse mbėshtetemi vetėm te komuniteti botėror. Por mjete tė tilla teknologjike do ta lejonin Kosovėn apo Shqipėrinė tė ecte shumė mė shpejt dhe tė ndryshonin mentalitetin se si zhvillohet ekonomia.”

Intervistoi: Ilir Ikonomi

Kortezi e Zėri i Amerikės


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.