Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Me guret e Ligjit ndertohen burgjet dhe me tullat e fese, bordellot.
--- W. Blake

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 65 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Njoftime :: Protesta nė NY, Londėr, Prishtinė nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės
Postuar nga: Albo

Njoftime I bėjmė thirrje tė gjithė anėtarėve dhe vizitorėve tanė nė ēdo cep tė botės, qė nė datėn 10 dhjetor 2007, tė organizojnė protesta paqėsore sensibilizuese mbi nevojėn e zgjidhjes pėrfundimtare tė ēėshtjes sė Kosovės, njohjen dhe mbėshtetjen e pavarėsisė sė shtetit tė ri tė Kosovės nė Ballkan.

10 dhjetori ėshtė dita kur treshja e diplomatėve do tė paraqesin raportin final mbi statusin e bisedimeve nė OKB, raport tė cilit do t'ia dorėzojnė kreut tė OKB. Ėshtė njė ditė historike nė tė cilėn tė gjithė sė bashku duhet tė ngrejmė zėrin nė mbrojtje tė interesave tona kombėtare.

Mė poshtė do tė njiheni me tubime tė planifikuara pėr tu mbajtur nė New York, Londėr dhe Prishtinė.

TE GJITHE TE BASHKUAR NE DEMONSTRATE PAQESORE PER NJOHJEN E MENJEHERSHME TE PAVARESISE SE KOSOVES

Komunitetit Shqiptar nė Amerikė, i udhėhequr nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan se bashku me shoqata dhe organizata te tjera Shqiptaro-Amerikane si dhe me mbėshtetjen e plotė tė Kishės Katolike Shqiptare, Qendrės Islame Shqiptare, Kishės Ortodokse Shqiptare, i bėjnė thirrje tė gjithė vėllezėrve e motrave tona nga tė gjithė trojet shqiptare tė Shqipėrisė, Kosovės, Maqedonisė, Malit tė Zi, Preshevės dhe Ēamėrisė tė bashkohen nė njė demonstratė madhėshtore paqėsore me moton TE NJIHET PAVARESIA E KOSOVES MENJEHERE ne sheshin Dag Hammarskjold nė Avenue 1 dhe rrugėn 47, tė hėnėn nė datė 10 dhjetor, nė orėn 12 pa pese.

Nė demonstratė janė ftuar dhe anėtarė tė kongresit e senatit Amerikan, miq tė dėshmuar tė ēėshtjes shqiptare.

Nė 10 Dhjetor treshja negociuese Wizner-Ishinger- Harchenko do tė dorėzojė raportin rreth bisedimeve tė dėshtuara Shqiptaro-Serbe Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, zotit Ban Ki Mun. Serbia dhe miqtė e saj vazhdojnė perpjekjet pėr ta shtyrė pafundėsisht njohjen e pavaresisė dhe pėr rikthimin e shqiptareve nė zgjedhen sllave.

Eshtė shumė e rėndėsishme qė komuniteti Shqiptar nė Amerikė, njė pararojė e pėrhershme e ēėshtjes kombėtare, qe me dinjtet dhe veper e ka deshmuar thirrjen 'MBAHU NENO MOS KE FRIKE SE KE DJEMTE NE AMERIKE', tė dalė nė kėtė tubim nė mėnyrė masive pėr ti treguar Kombeve tė Bashkuara dhe komunitetit ndėrkombėtar se pavarėsia ėshtė zgjidhja e vetme dhe se ē'do shtyrje tjetėr e njohjes se pavaresisė sė Kosovės ėshtė e papranueshme. Ka ardhur koha qė sakrificat e atyre qė ranė nė luftė pėr lirinė e Kosoves tė kurorėzohen me njohjen e menjėhershme tė pavarėsisė sė saj.

Derisa tė njihet pavarėsia e Kosovės, askush qė e quan veten Shqiptar nuk mund tė rrijė i qetė. Pėr mėmėdhenė edhe njė herė Shqiptar, mos rri, po duku, Shqiptar!

Organizatat Pjesėmarrėse:

Vatra, Albanian Aid Society, Albanian American Women Organization, Albanian American Cultural, Foundation Albanian American Committee of Illinois, Albanian American National Organization, Albanian American Society Foundation, Albanian Catholic Churches, American Cultural Center of Michigan, Albanian Islamic Centers, Atdheu na Bashkon, Albanian Orthodox Churches, Albanian Yellow Page, Ana Malit, Balkan Care Foundation, Bashkimi Demokrat, Democratic League of Kosova NY/Detroit, Besa/Massachusetts Albanian American Society, Democratic League of Dardania NY/Chicago, Fondi Humanitare Malesia, Fondi Pėrbashkėt Shqiptar - Paterson, Partia Levizja e Legalitetit, Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, Kraja Foundation, Kosova Albanian Society of Boston, Komuniteti Shqiptar Hasan Prishtina, Plave Guci Foundation, Shoqata Ded Gjo Luli, Shoqata Adhetare Dibrane, Shoqata Rugova, Shqiptaro-Amerikanė t per Demokraci, dhe Shoqata US Ulqini.

Per mė tepėr informacion mund tė kontaktoni:

Avni Mustafaj: (202) 557-6865 | avni@naac.org
Daniel Kristo: (973) 517-9369 | dkristo@naac. org





Kosova-Proteste paqesore perpara Nr. 10 – Downing Street

Thirrje Kombetare qytetare

Te nderuar bashkekombas apo kryetare te shoqatave shqiptare ne
Mbreterine e Bashkuar apo gjetke !

Te shtyre vetem nga interesa kombetare dhe ne nje moment teper
delikat per kombin shqiptar ne teresi, shoqata shqiptare "Ardhmeria"
qe ushtron aktivitetin e saj ligjor ne Mbreterine e Bashkuar prej
vitesh, e mbeshtetur nga antare te Parlamentit Britanik, brenda
procedurave ligjore dhe akteve procedurale ne fuqi ne Mbreterine e
Bashkuar dhe ne marreveshje te plote me organet kompetente qeveritare
ne Londer, organizon ne daten 09 Dhjetor 2007, prej ores 11: 30/-
deri ne oren 15:00/- perpara nderteses qeveritare - Nr. 10 – Downing
Street, nje proteste paqesore ne mbeshtetje te pamvaresise se
Kosoves.

Shoqata "Ardhmeria" eshte e gatshme te perkrahe cdo individual
shqipfoles apo shoqate shqiptare jo vetem ne Mbreterine e Bashkuar
por kudo ne glob nqse fatet e kombit shqiptar jane ne pikepyetje,
prandaj, te nderuar bashkekombas, ne emer te kombit shqiptar ju
kerkojme te na bashkoheni ne keto momente teper delikate dhe te
ngrejme zerin tone te perbashket per hir te gjakut te derdhur te
vellezerve dhe motrave tona ne vitet me moderne te shekullit te
kaluar, per hir te histories sone te lavdishme qe nuk eshte hezituar
te shkruhet me gjak, per hir te se ardhmes se kombit shqiptar ne
teresi dhe per hir te paqes ne Ballkanin e trazuar.

Objektivi kryesor i kesaj proteste paqesore eshte te cojme zerin tone
nepermjet Deres qe permban Nr. 10 – Downing Street ne te gjitha
qeverite e botes duke perfshire ate te Serbise, Rusise apo edhe
qeverive te tjera qe nuk perkrahin planin Ahtisari per fatin e
Kosoves.

Edhe njehere ju lutemi te na bashkoheni ne keto momente dhe te
kerkojme me cdo kusht,

Pamvaresine e panegociueshme te Kosoves.

Faleminderit per bashkepunimin dhe mirekuptimin.

Per shoqaten "Ardhmeria",

Z. Lutfi Vata




MARSHI STUDENTORĖ PER PAVARĖSI

S K E N A R I

10 dhjetorit 2007, ora 12 :00
Nisja e Marshit do tė bėhet nga Qendra e studentėve pėr tė vazhduar deri te Kuvendi i Kosovės. Duke pėrshkruar kėto rrugė: nga Qendra e Studentėve nė drejtim tė Rrethit pėr tė marshuar drejtė Qendrės sė Prishtinės.
Marshi do tė jetė i qetė, do tė krijohen kordone nga organizatorėt-studentė tė veshur me bluza tė bardha nė tė dy anėt e rrugės.
Marshuesit do tė mbajnė nė dorė nga njė fletė tė bardhė nė tė cilėn do tė shkruhen aktet juridike dhe politike, ndėrkombėtare nė bazė tė tė cilave garantohėt pavarėsia e popujve.
Pse ėshtė zgjedhur data 10 dhjetor, sepse:
• Ėshtė dita ndėrkombėtare e tė drejtave tė njeriut,
• Me kėtė datė do tė pėrfundojnė negociatat shtesė nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit,
• Me kėtė datė Simbolet Shtetėrore dhe Kushtetuta e Kosovės do tė jenė tė gatshme,

Marshuesit do tė qėndrojnė para Kuvendit, derisa Kuvendi tė shpallė pavarsinė e Kosovės, por nuk do tė pengojnė punėn e Kuvendit,
Pasė shpalljes do tė filloj festa e madhe.

KĖSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTĖVE...!
Distancohėt nga ēdo veprim i cili ėshtė nė kundėrshtim me ligjin.
KĖSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTĖVE...!
Ju bėnė ftesė tė gjithė qytetarėve qė tė jenė tė qetė dhe tė vetėpėrmbajtur nga aktet e dhunės.
KĖSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTĖVE...!
Do tė pėrdor tė gjitha format e presionit demokratik deri nė realizimin e pavarsisė sė Kosovės.


ORGANIZATORĖ :
KĖSHILLI ORGANIZATIV I STUDENTĖVE...!

Tel. +377(0) 44 609 830 E-mail. 10-12-2007@live.com
+377(0) 44 372 676 nismastudentore-up@hotmail.com


Shėnim: Pėr njoftime tė tjera mbi tubimet pėr pavarėsinė e Kosovės, vizitoni Forumin Shqiptar


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.