Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ē'kanė bėrė tė parėt, i paguajnė tė pasmit
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 144 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Tom Kola
Nė 19 prill 1943 u vra gjatw luftimeve me forcat pushtuese nė Domje tė Shkodrės Tom Kola, veprimtar i Luftės Antifashiste, Hero i Popullit.

Assemble of Songs and Dance
Nė 19 prill 1964 u themelua Ansambli i Kėngėve e Valleve tė Kosovės, qė dha mbi 50 koncerte nėpėr botė. Sot quhet Ansambli "Shota".

Paolo Veronese
Nė 19 prill 1588 mbylli sytė piktori i njohur italian Paolo Veroneze, i cili i pėrket Shkollės veneciane tė Artit. Punimet mė tė mira tė tij janė: "Garsia nė shtėpinė e Levit", "Dasma nė kanenė e Galileit", "Kalvari", "Triumfi i Venecias", etj.

Pier Kyri
Nė 19 prill 1906 vdiq Pier Kyri, njėri nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė kohėrave, qė punoi bashkė me tė shoqen, Mari, zbuluan rrezatimin radioaktiv, si dhe futėn nė fizikė termin e radioaktivitetit. Nė vitin 1903 u nderuan mė ēmimin e madh Nobel.

George Gordon Byron
Nė 19 prill 1824 u nda nga jeta poeti i njohur anglez Xhorxh Gordon Bajron, autor i dramės "Manfredi", "Kaini", i romanit "Don Zhuani", dhe sigurisht i poemės madhore "Ēajld Harold", ndėr vargjet e sė cilės i kushton edhe njė vend Shqipėrisė.
Emigracion :: Kanė filluar pranimet e aplikimeve pėr lotarinė amerikane 2009
Postuar nga: Albo

Emigracion Lotaria Amerikane “DV 2009”, sot nisja e aplikimeve

Departamenti Amerikan i Shtetit njofton nisjen zyrtare tė procedurave tė regjistrimit tė kėsaj lotarie. 3 tetor 2007 - 4 dhjetor 2007, periudha e aplikimit pėr tė gjithė tė interesuarit

Starton Lotaria Amerikane “Green Card 2009”. Duke nisur qė nga dita e sotme deri nė 4 dhjetorin e kėtij viti, tė gjithė shqiptarėt qė ėndėrrojnė dhe dėshirojnė tė emigrojnė me dokumente tė rregullta nė SHBA, do tė kenė mundėsi tė aplikojnė pėr pjesėmarrjen nė kėtė lotari ndėrkombėtare. Ēdo vit mė shumė se 55 000 persona nė tė gjithė botėn shpallen fitues tė kėsaj lotarie. Departamenti Amerikan i Shtetit njofton se regjistrimi pėr lotarinė vjetore tė vizave, apo siē njihet ndryshe DV 2009, do tė nisė qė nga dita e sotme.


KĖRKESAT E PRANIMIT TĖ APLIKIMIT

Ju duhet tė jeni i lindur nė njė nga vendet e listuara mė poshtė

I lindur nė njė nga vendet kualifikuese: Nė shumicėn e rasteve kjo kupton vendin (shtetin) nė tė cilin aplikanti ka lindur. Gjithsesi, ka edhe dy mėnyra tė tjera me tė cilat njė person mund tė kualifikohet. E para, nė qoftė se njė person ka lindur nė njė vend ku vendasit e kėtij vendi janė tė pazgjedhshėm pėr tė aplikuar por bashkėshorti(ja) e tij/i saj ka lindur nė njė vend ku vendasit janė tė zgjedhshėm pėr tė aplikuar, ky person mund tė pretendojė vendin e lindjes sė bashkėshortit(es) dhe nė kėtė mėnyrė tė dyve do t’u lėshohet viza qė ata tė hyjnė nė SHBA njėkohėsisht. E dyta, nė qoftė se njė person ka lindur nė njė vend ku vendasit e kėtij vendi janė tė pazgjedhshėm, por as njėri, as tjetri nga prindėrit e tij/saj kanė lindur ose banuar atje nė kohėn kur personi ka lindur, njė person i tillė mund tė pretendojė vendlindjen nė njė nga vendlindjet e prindėrve tė tij/saj, nė qoftė se ky vend ėshtė i kualifikueshėm pėr programin DV 2009.

Ju duhet tė keni OSE edukim tė mesėm, OSE punė tė kualifikuar sipas kėrkesave tė programit DV 2009

Edukim i mesėm ose punė e kualifikueshme: Ju duhet tė keni OSE njė edukim shkollor tė mesėm, OSE tė barabartė, tė pėrcaktuar si 12 vjet edukim fillor dhe tė mesėm tė pėrfunduar plotėsisht (pra tė vėrtetoni me bindje qė keni mbaruar 12 vjet shkollė tė plotė); OSE tė keni 2 vjet eksperiencė pune brenda 5 viteve tė shkuara nė njė punėsim qė kėrkon tė paktėn 2 vjet trajnim ose eksperiencė pėr tė ushtruar. Pėr tė pėrcaktuar eksperiencėn e kualifikueshme tė punės do tė pėrdoret Baza e tė Dhėnave tė Departamentit Amerikan tė Punės O*Net OnLine. Nė qoftė se ju nuk mund t’i keni kėto kėrkesa, NUK duhet tė aplikoni nė Programin e Lotarisė DV 2009.

PROCEDURAT E APLIKIMIT DV 2009

Formularėt e Aplikimit pėr DV 2009 do tė pranohen tė plotėsuara vetėm nėpėrmjet Internetit Elektronikisht nė faqen http://www.dvlottery.state.gov gjatė periudhės sė regjistrimit duke filluar nga ora 12:00 e drekės nė datėn 3 tetor 2007 dhe duke mbaruar nė orėn 12:00 tė drekės nė datėn 2 dhjetor 2007.
Lejohet vetėm NJĖ aplikim pėr ēdo aplikant. Nė qoftė se dallohen dy ose mė shumė aplikime pėr ju, do tė s'kualifikoheni automatikisht.
Mbas regjistrimit tė suksesshėm tė aplikimit, ju do tė lexoni nė ekran emrin, mbiemrin, datėlindjen, vendbanimin dhe datėn e regjistrimit tė aplikimit, tė cilėn mund ta stamponi (print) dhe ta keni pėr rekordet tuaja. Aplikimet me letėr (me anė tė postės, me shkrim dore, e-mail, faks etj.) nuk do tė pranohen.

Regjistrimi juaj do tė skualifikohet nė qoftė se fotografitė e kėrkuara nuk regjistrohen. Fotografi tė kohėve tė fundit duhen regjistruar elektronikisht pėr secilin nga pjesėtarėt e familjes tuaj:
• fotografia juaj
• e bashkėshortit(es) tuaj
• e ēdo fėmije tė pamartuar nėn moshėn 21 vjeē, duke pėrfshirė tė gjithė fėmijėt e natyrshėm, gjithashtu edhe fėmijėt e adoptuar ligjėrisht apo fėmijėt e bashkėshortit(es), edhe nė qoftė se njė fėmijė ėshtė shkėputur nga banimi me ju ose nuk dėshiron tė emigrojė me ju.
Nuk ėshtė e nevojshme tė regjistroni njė fotografi pėr fėmijėt tuaj me shtetėsi amerikane ose me rezidencė tė pėrhershme ligjore.
Fotografi nė grup nuk do tė pranohen; duhet tė keni vetėm njė fotografi vetjake pėr ēdo pjesėtar tė familjes. Nėse dėshtoni tė regjistroni fotografitė e kėrkuara pėr bashkėshorten dhe secili fėmijė do tė rezultojė si regjistrim i papėrfunduar nė sistemin e regjistrimit tė aplikimit dhe do t'ju duhet tė riregjistroheni. Nėse dėshtoni tė regjistroni fotografinė e duhur pėr secilin pjesėtar tė familjes, atėherė aplikimi juaj dhe i tė gjithė pjesėtarėve tė familjes do tė s'kualifikohet nė kohėn kur ju tė intervistoheni pėr vizė. Njė fotografi dixhitale e juaja, e bashkėshortit(es) tuaj dhe secilit fėmijė duhet regjistruar nė Internet sė bashku me Formularin Elektronik tė DV-2009. Fotografia mund tė prodhohet nga njė aparat fotografik elektronik dixhital, ose duke e skanuar fotografinė me njė skaner elektronik dixhital.

Regjistrimet janė subjekt i skualifikimit dhe refuzimit tė vizave pėr rastet kur fotografitė nuk janė tė kohės sė tashme, ose janė manipuluar, ose nuk pėrmbajnė specifikimet e shpjeguara mė poshtė.

UDHĖZIMET PĖR TĖ REGJISTRUAR NJĖ FOTOGRAFI DIXHITALE:
Fotografia duhet tė jetė njė imazh dixhital ose e skanuar dhe duhet tė ketė kėto specifikime, ndryshe aplikimi nuk do tė pranohet:

Specifikimet e Pėrbėra tė Fotografisė:
Pozicioni i kokės:
Personi qė fotografohet duhet tė jetė me fytyrė drejt aparatit;
Koka e personit NUK duhet tė jetė e vendosur lart, poshtė ose anash;
Koka e personit duhet tė mbulojė rreth 50% tė sipėrfaqes sė fotografisė.

Sfondi:
Personi qė fotografohet duhet tė jetė pėrpara njė sfondi tė bardhė tė shndritshėm;
Fotografi me sfond tė errėt ose me ngjyra tė ndryshme nuk do tė pranohen.
Epiqendra (fokusi):
Fotografia duhet tė jetė nė qendėr.
Sendet Dekorative:
Fotografitė, tė cilat, personi qė fotografohet mban syze dielli, apo sende qė zvogėlojnė sipėrfaqen e fytyrės, NUK do tė pranohen.
Mbulimet e kokės dhe kapelat:
Fotografi ku aplikanti ka vendosur shami apo kapele pranohen vetėm pėr shkak tė besimit fetar, edhe nė qoftė se ndodh njė gjė e tillė, fytyra nuk duhet mbuluar;
Fotografitė ku aplikanti ka mbuluar fytyrėn, jo pėr shkak tė besimit fetar, nuk do tė pranohen;
Fotografitė ku aplikanti ka vendosur kapele pėr shkak tė detyrės (ushtarak, infermier etj.) nuk do tė pranohen.
Pėrbėrja e fotografisė:
Fotografitė me ngjyra me thellėsi "24-bit" janė tė preferuara. Fotografitė mund tė shkarkohen nga njė aparat fotografik dixhital nė kompjuter ose ato mund tė skanohen nė kompjuter. Nė qoftė se ju pėrdorni njė skaner, pėrbėrja e fotografisė duhet tė jetė "TrueColor" ose "24-bit". Fotografitė me ngjyra ose bardhezi duhet tė skanohen me kėtė pėrbėrje pėr kėrkesat e DV-2008.
Specifikimet Teknike tė Fotografisė:
Nė qoftė se aplikanti bėn njė fotografi tė re me anė tė njė aparati dixhital: Lloji i formatit tė fotografisė. Fotografia duhet tė jetė e formatit JPEG
Madhėsia e Fotografisė
Maksimumi i madhėsisė sė fotografisė duhet tė jetė jo mė shumė se 62,500 bytes
Rezolucioni i Fotografisė 320 pika (pixels) e lartė me 240 pika (pixels) e gjerė
Thellėsia e ngjyrave tė fotografisė
Ngjyra 24-bit ose bardhezi 24-bit thellėsia e ngjyrave (Shėnim: Fotografi Monokrome ose nėn 2-bit, 8-bit ngjyra, 8-bit stil gri nuk do tė pranohen)
Nė qoftė se aplikanti skanon njė fotografi me skaner dixhital: Pėrpara se fotografia tė skanohet ajo duhet tė ketė kėto specifikime tė stampimit (printimit):
Pėrmasat e stampimit (printimit) 50mm x 50mm katrore
Ngjyrat e stampimit (printimit) fotografia mund tė jetė me ngjyra (e preferuar) ose 24-bit stil gri
Mbas stampimit (printimit), fotografia duhet tė ketė kėto specifikime tė skanimit:
Rezolucioni i Skanimit Tė skanohet me rezolucion 150 dots per inch (dpi)
Lloji i formatit tė fotografisė
Fotografia duhet tė jetė e formatit JPEG
Madhėsia e fotografisė maksimumi i madhėsisė sė fotografisė duhet tė jetė jo mė shumė se 62,500 bytes
Rezolucioni i fotografisė 300 me 300 pika (pixels)
Thellėsia e ngjyrave tė fotografisė ngjyra 24-bit ose bardhezi 24-bit thellėsia e ngjyrave (Shėnim: Fotografi Monokrome ose nėn 2-bit, 8-bit ngjyra, 8-bit stil gri nuk do tė pranohen)


Kortezi e Albania


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.