Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Pyetja qe duhet bere ne lidhje me cdo deshire eshte se cfare avantazhi do te kem nqs nuk e plotesoj.
--- Epicure

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 126 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Tom Kola
Nė 19 prill 1943 u vra gjatw luftimeve me forcat pushtuese nė Domje tė Shkodrės Tom Kola, veprimtar i Luftės Antifashiste, Hero i Popullit.

Assemble of Songs and Dance
Nė 19 prill 1964 u themelua Ansambli i Kėngėve e Valleve tė Kosovės, qė dha mbi 50 koncerte nėpėr botė. Sot quhet Ansambli "Shota".

Paolo Veronese
Nė 19 prill 1588 mbylli sytė piktori i njohur italian Paolo Veroneze, i cili i pėrket Shkollės veneciane tė Artit. Punimet mė tė mira tė tij janė: "Garsia nė shtėpinė e Levit", "Dasma nė kanenė e Galileit", "Kalvari", "Triumfi i Venecias", etj.

Pier Kyri
Nė 19 prill 1906 vdiq Pier Kyri, njėri nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė kohėrave, qė punoi bashkė me tė shoqen, Mari, zbuluan rrezatimin radioaktiv, si dhe futėn nė fizikė termin e radioaktivitetit. Nė vitin 1903 u nderuan mė ēmimin e madh Nobel.

George Gordon Byron
Nė 19 prill 1824 u nda nga jeta poeti i njohur anglez Xhorxh Gordon Bajron, autor i dramės "Manfredi", "Kaini", i romanit "Don Zhuani", dhe sigurisht i poemės madhore "Ēajld Harold", ndėr vargjet e sė cilės i kushton edhe njė vend Shqipėrisė.
Emigracion :: Emigrantėt, 80 milionė euro dėrgesa nė njė muaj nė Shqipėri
Postuar nga: Albo

Emigracion Te ardhurat nga emigrantet kane mjaft rendesi per jeten e shqiptareve, ashtu edhe per ekonomine shqiptare. Duke u cilesuar si nje nga fenomenet me tipike te ekonomise shqiptare, vitet e fundit te ardhurat e emigranteve vijne gjithmone ne rritje. Sipas te dhenave te Bankes se Shqiperise, dergesat e emigranteve ne muaj arrijne afersisht ne vleren e 80 milione eurove. Muaji gusht rezulton si muaji i cili shenon fluksin me te larte te ardhjes se tyre, gje kjo e cila mundeson qe dergesat te mos vijne me ne rruge zyrtare.

Prurja e 80 milione eurove per muajin gusht eshte nje kontribut mjaft i mire per ekonomine shqiptare, ne nje kohe kur ajo po vuan mungesen e energjise elektrike. Eksperte te Bankes se Shqiperise shpjegojne se tashme dergesat e emigranteve nuk konsiderohen vetem si burim te ardhurash per qellime joproduktive, por jane edhe burim financimi per qellime produktive. Konkretisht, per investime ne formen e pasurive te patundshme apo investime te tjera afatgjata. Dergesat e emigranteve perbejne 12.8 per qind te Prodhimit te Brendshem Bruto te vendit. Nga ana tjeter, mjaft eksperte te ekonomise pohojne qe dergesat e emigranteve vitet e fundit nuk kane sherbyer per kryerjen e investimeve strategjike ne vend. Kryesisht pjesa me e madhe e ketyre dergesave shpenzohet per blerjen e mallrave te importit, ku rritja e tyre jane shkaku kryesor per thellimin e deficitit tregtar. Por, nga ana tjeter, duke qene se jemi ne muajin gusht, nje periudhe kjo e cila perkon me fluksin me te larte te hyrjes se emigranteve dhe rritjes se valutes se huaj qe ata sjellin. Kjo sjell qe gjate kesaj periudhe, treguesit monetare te shfaqin luhatje te dukshme. Monedha vendase gjate kesaj periudhe merr nje forcim te larte ne krahasim me monedhen e huaj. Pervec hyrjes sezonale te valutes se huaj, qe eshte faktori kryesor i forcimit te lekut, ne kete periudhe ne treg jane reflektuar dhe rritjet e normes baze te interesit nga Banka e Shqiperise. Sipas Bankes se Shqiperise, mesohet se oferta e larte e valutes ne kete periudhe eshte thithur pjeserisht nga nderhyrjet e Bankes, te cilat kane synuar permbushjen e objektivit te rezerves nderkombetare neto dhe zbutjen e luhatjeve te tregut valutor. \r\n\r\nKortezi e Korrieri\r\n \r\n


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.