Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ata qė kėrkojnė gjithnjė tė kenė tė drejtė, gati asnjėherė nuk kanė tė drejtė
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 65 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Sport :: Euro 2008: Shqipėri - Slloveni 0 - 0
Postuar nga: Albo

Sport Shqipėria e pafat nė Shkodėr, s’ka fitore

TIRANĖ – Edhe Zoti nuk ka dashur, gjyqtari po ashtu, por edhe kombėtarja shqiptare nuk e kishte atė “marshin ekstra” qė tė arrinte fitoren ndaj Sllovenisė, dje nė “Loro Boriēi”. Stadiumi mitik shqiptar sėrish nuk pa gol, ashtu si edhe ndaj maqedonasve, ndėrsa kuqezinjtė e kanė kompromentuar edhe mė tej shansin e tyre pėr njė renditje tė mirė nė grupin G tė eliminatoreve tė Euro 2008-ės.

Asnjėra prej skuadrave nuk pati raste tė pastra, ndonėse kuqezinjtė e zotėruan mė shumė topin, bėnė mė shumė presion dhe gjuajtjėn mė shumė drejt portės sė Handanovic-it. Por loja e tė besuarve tė Kovacic-it e Shpėtim Duros nuk pati qartėsinė e duhur dhe u ndje mungesa e njė lojtari si Ervin Skela, ndėrsa i riu Jahmir Hyka (njė sozi e tij) nuk u pa i nevojshėm nė rrebeshin e shiut nė Shkodėr.

Shqipėria e nisi mirė ndeshjen, me provat e Bogdanit e Kapllanit drejt portės sė Handanovic-it, por mė pas pėr 35 minuta nuk u tentua asnjė gjuajtje nė portė. U desh goditja e dėnimit nga Klodian Duro, qė “Loro Boriēi” tė shpėrthente, por gol nuk pati. Portieri mik grushtoi, topi preku edhe njėrėn shtyllė dhe pėrfundoi nė korne. Mė pas, deri nė fund tė kėsaj pjese, presioni shqiptar ishte i madh, me momente tė vėshtira nė portėn sllovene, pas gjuajtjeve radhazi tė Duros, Canės, Beqirit e tė tjerė.

Edhe pjesa e dytė nisi njėsoj si e para, me kuqezinjtė pranė portės mike. Synimi ishin 3-pikėt, por goli nuk donte tė dilte nė dritė. Mesfusha u kujdes shumė tė mbulonte mbrojtjen, ndėrsa forma fizike e Haxhit dhe Mukajt nisi tė ēalonte. Kovacic provoi tė freskonte sulmin, ndonėse ishte mesfusha jo qė po vuante mė shumė, edhe pėr shkak tė terrenit rrėshqitės. Bushi zuri vendin e Kapllanit duke tentuar tė lerė shenjėn e tij, por pa sukses. Ndėrrimet e fundit ishin tepėr vonė. Berisha nė 86’, ndėrsa Salihi madje nė 89’, sikur kėrkohej tė vonohej loja. Efekt pati, sidoqoftė, me disa gjuajtje, korne dhe 3 pretendime pėr 11-metėrsha, njėri prej tė cilėve mund tė qėndronte. Pėrfundimisht 0-0 dhe tani shkohet drejt Bullgarisė sė fortė, me shpresėn e njė mrekullie. Duket se kėto eliminatore po sakrifikohen, por tė paktėn tė fitojmė njė kombėtare pėr tė ardhmen.Grupi G

Ekipi N F B H Gol P

1.Holanda 5 3 2 0 7-2 11

2.Bullgaria 4 2 2 0 7-3 8

3.Rumania 4 2 2 0 7-3 8

4.Bjellorusia 5 2 1 2 9-11 7

5.Sllovenia 4 1 1 2 4-7 4

6.Shqipėria 4 0 2 2 3-6 2

7.Luksemburgu 4 0 0 4 1-6 0


Kronologjia

6’ Bogdani provon tė gjuajė, por bllokohet

10’ Kundėrpėrgjigjet Sllovenia me Lavric-in, por Beqaj pret

25’ Jokic gjuan nga goditja e dėnimit, Beqaj pret

26’-29’ Portieri mik Handanovic pret dy topa tė rrezikshėm nė zonėn e tij

35’ Goditje dėnimi e ekzekutuar shkėlqyeshėm nga Klodian Duro, por Handanovic shpėtoi portėn e tij, duke larguar topin nga cepi i sipėrm i portės sė tij

38’ Lala provon tė gjuajė, por topi kthehet nga mbrojtėsit

42’ Beqiri depėrton nga mbrojtja nė zonėn kundėrshtare, por bllokohet nga portieri dhe njė mbrojtės ndėrsa mund tė shėnonte

44’ Lorik Cana gjuan fort nga distanca, por topi kalon pak sipėr shtyllės

45’+2 Pėrfundon pjesa e parė

46’ Erion Bogdani synon portėn sllovene, por nuk arrin tė shėnojė

47’ Lorik Cana ndėrmerr njė aksion individual dhe gjuan nė hyrje tė zonės, por jashtė

53’ Tjetėr goditje dėnimi e Duros, por kėtė herė mbi traversė

62’-65’-67’ Provojnė shqiptarėt, por pret Handanovic dhe gabon Bogdani

71’ Sėrish Handanovic ndalon sulmuesit shqiptarė qė synonin golin

72’-73’ Dy pėrpjekje tė Bushit, por pa sukses, njėra me kokė pas krosimit tė Dallkut

90’ Depėrtim nga krahu i Dallkut dhe Berishės, por aksioni vonohet, ndėrsa kuqezinjtė kėrkojnė penallti qė gjyqtari nuk e jep

90’+2 Lorik Cana rrėzohet nė zonė dhe pretendon penallti, por pa sukses

90’+3 Bushi godet me roveshatė dhe topi takon dorėn e njė slloveni, por sėrish maltezi nuk vėrshėllen pėr 11-metėrsh

90’+5 Pėrfundon krejt ndeshja


Skedina e ndeshjes

Beqaj, Beqiri, Dede, Dallku, Haxhi, Lala, Cana, Duro, Mukaj (Berisha 86’), Kapllani (58’)Bushi , Bogdani (Salihi 89’). Tr.Kovacevic

Handanovic, Ilic, Jokic, Mavric, Cesar, Komac (Cipot 90’+2), Zlogar, Koren, Ceh (Acimovic 80’), Rakovic (Birsa 63’)), Lavric. Tr.Kek

Tė verdha: Dede (32’), Zlogar (52’); Shikues: 14 000

Gjyqtarė: Joseph Attard, Philip Agius, Ingmar Spiteri (Maltė); Gjyqtari i katėrt: Christopher Lautier (Maltė)

Kishishev : Unė, Bushi e Haxhi, veteranė simpatikė

Nė bazėn sportive “Pancharevo” kombėtarja bullgare bėn stėrvitje tė hapur. Pas ushtrimeve, futbollistėt kanė tė drejtė tė kontaktojnė me media tė ndryshme. Njė nga futbollistėt me mė shumė pėrvojė nė kombėtaren bullgare, Radostin Kishishev (qė luan pėr Charlton-in, i huazuar te Leeds-i), pranoi tė japė njė intervistė tė shkurtėr, nė tė cilėn foli dhe pėr ndeshjen me Shqipėrinė.

-Le tė flasim pėr ndeshjen kundėr Shqipėrisė…

“Nuk mund tė nėnvleftėsojmė njė skuadėr, qė para disa vjetėsh me vėshtirėsi mundem nė Sofie me rezultat 2-0, aq mė tepėr qė ishte ndeshje miqėsore. Dhe njė skuadėr, tė cilės, gabimet foshnjarake tė njė arbitri, nuk ia bėnė tė mundur marrjen e njė pikė nė mes tė Amsterdamit kundėr Holandės. Tė mos harrojmė se janė ballkanas tė fortė, qė edhe nė qoftė se nuk kanė asnjė shans pėr kualifikim, prapė luajnė shumė fort. Tani pėr tani, ata ende janė nė lojė pėr kualifikim dhe do japin 200% tė mundėsive nė ndeshjen me ne”.

-Nė vitet mė tė forta tė skuadrės Liteks, t’i luajte me dy nga futbollistėt mė me pėrvojė tė Shqipėrisė, Bushi e Haxhi. A jeni dėgjuar me ta pėrpara ndeshjes?

“Kemi jashtėzakonisht shumė kohė qė nuk jemi dėgjuar. Por atėherė, kur luanim bashkė, ata ishin futbolliste shumė tė mirė. Tani, qė tė tre jemi futbollistė, “nė moshė tė thyer”. Hajde mė mirė tė them se jemi “veteranė simpatikė”. Edhe Albani, edhe Altini, nė kėto momente janė liderėt e kombėtares shqiptare. I uroj shumė sukses nė ndeshjet e tjera tė grupit, sepse kundėr nesh nuk kanė asnjė shans. (qesh)

Eris Karagjozi (albania-sport)

Euro 2008 - Ndeshjet

Gr.A

Portugali-Belgjikė 0-0

Poloni-Azerbajxhan 5-0

Kazakistan-Serbi 2-1

Gr.B

Skoci-Gjeorgji 2-1

Lituani-Francė 0-1

Ishujt Faroe-Ukrainė 0-2

Gr.C

Moldavi-Maltė 1-1

Norvegji-Bosnje 1-2

Greqi-Turqi 1-3

Gr.D

Qipro-Sllovaki 1-3

Irlandė-Uells 1-0

Rep.Ēeke-Gjermani 0-1

Gr.E

Kroaci-Ish/RJ e Maqedonisė 1-1

Izrael-Angli 0-0

Estoni-Rusi 0-2

Gr.F

Lihtenshtajn-Iri.e Veriut 1-3

Spanjė-Danimarkė 0-0

Gr.G

Luksemburg-Bjellorusi 1-2

Shqipėri-Slloveni 0-0

Holandė-Rumani 0-0Kortezi e Korrieri


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.