Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Deshira eshte per pasionin ajo qe kenaqesia eshte per lumturine: por deshira shpesh behet pasion edhe asnje kenaqesi s`eshte bere akoma lumturi.
--- Rivarol

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 59 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Demokraci :: 8 marsi, Dita Ndėrkombėtare e Gruas
Postuar nga: Fiori

Demokraci Dita Ndėrkombėtare e Gruas – Gėzuar Grave Shqiptare

8 Marsi njihet si ‘Dita e Gruas’, nė tė gjithė Botėn. Madje nė shtete tė ndryshme kjo ditė festohet si festė kombėtare. Kjo ditė shėrben jo vetėm pėr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por dhe pėr tė kujtuar pėrpjekjet pėr barazi, paqe, drejtėsi dhe ndėrtim nė gati 9tė dekada.

Kjo ditė u dedikohet mbi tė gjitha grave tė thjeshta, tė cilat nė saj tė vlerave tė tyre ndryshuan historinė botėrore; kjo ditė u kushtohet grave tė cilat pėr shekuj luftuan pėr barazinė e gruas nė shoqėri. Nė Greqinė antike, Lysistrata ishte nismėtarja e grevės sė seksit ndaj burrave me kusht qė ata tė ndalonin luftėn; gjatė Revolucionit Francez, gratė parisiene kėrkuan tė drejtat e grave nėn thirrjen pėr "liri, barazi dhe bashkim".

Ideja pėr “Ditėn Ndėrkombėtare tė Gruas’ u hodh fillimisht nė fillim tė shekullit tė 19tė, e cila ishte njė periudhė e trondituar nga trazirat dhe shtimi i popullsisė, pėr botėn e industrializuar.

1909 - Nė pėrputhje me deklaratėn e Partisė Socialiste sė Amerikės, dita e parė Nacionale e Gruas, u festua nė SHBA mė 28 shkurt. Deri nė vitin 1913 kjo ditė vazhdoi tė festohej tė dielėn e fundit tė shkurtit.

1910 – Nė mbledhjen Socialiste Ndėrkombėtare nė Kopenhagen, u vendos qė ‘Dita e Gruas’ tė festohej nė tė gjithė botėn, pėr nder tė lėvizjes sė grave pėr tė drejtat e tyre dhe pėr ti mbėshtetur gratė nė njohjen e statusit tė tyre nė shoqėri. Nė kėtė konferencė morrėn pjesė 100 gra, nga 17 vende tė botės, midis tyre dhe tre gratė e para tė cilat u zgjodhėn si pjestare nė parlamentin e Finlandės.

1911 – Si rrjedhojė e vendimit tė marrė nė Kopenhagen, njė vit mė pare, nė 1911 Dita e Gruas u vendos tė festohej pėr here tė pare nė 19 mars, nė Austri, Danimarkė, Gjermani dhe Zvicėr, ku miliona burra dhe gra morėn pjesė nė organizimet kushtuar kėsaj dite. Gratė kėrkonin tė drejtėn e votimit, tė qeverisjes, tė punės, tė edukimit si dhe ndalimin e diskriminimit nė punė.

Vetėm pak ditė pas kėtij vendimi, nė 25 Mars, njė zjarr tragjik nė NY vrau mbi 140 vajza gjatė orarit tė punės. Kjo ngjarje pati njė rėndėsi tė madhe nė vendosjen e ligjeve tė reja nė lidhje me kushtet e punės.

1913-1914 – Nė 1913 gratė ruse festuan Ditėn e Gruas, tė dielėn e fundit tė muajit shkurt si pjesė e manifestimeve pėr paqe. Ndėrsa nė pjesė tė tjera tė europės nė

1914 kjo ditė filloi tė festohej nė 8 Mars, shoqėruar me mbledhje dhe manifestime kundėr Luftės sė Parė Botėrore.

1917 – Si rrjedhojė e humbjes sė mbi 2 milion ushtarėve Rusė gjatė Luftės sė Parė Botėrore, gratė ruse tė dielėn e fundit tė shkurtit tė 1917ės, u bashkuan nė greva urie kushtuar ‘Bukės dhe Paqes’. Katėr ditė pas fillimit tė kėtyre grevave, Cari u detyrua tė jepte dorėheqjen dhe qeveria e pėrkohshme ju dha grave nė Rusi tė drejtėn e votės. Kjo ngjarje ndodhi nė 23 shkurt me kalendarin Julian, i cili pėrdorej nė atė kohė nė Rusi. Sipas kalendarit Grigorian i cili pėrdorej kudo nė botė, kjo date bie nė 8-tė mars.

Qė prej asaj dite ‘Dita Ndėrkombėtare e Gruas’ morri dimensione tė tjera, dhe filloi tė festohej nė mbarė Botėn. Nė kėtė dite reflektohet mbi kurajon dhe veprimet e grave tė thjeshta tė cilat luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė historinė e tė drejtave tė grave.

Stafi i Albasoul, i uron gjithė gratė e mbarė Botės dhe nė veēanti gratė shqiptare, sot nė 8 mars 2007. Ne ju falenderojmė pėr vlerat , sakrificat dhe kurajon e treguar nė vite.

Materiali u mundėsia pjesėrisht nga Departamenti i Kombeve tė Bashkuara (UN – janar, 1997)© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.