Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Varferia pa borxhe do te ishte vetmija me e madhe, thote i varferi ne mencurine e vet.
--- Michaoux

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 131 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Art :: Ēmimet "Oskar" pėr 2006, triumfon filmi "The departed"
Postuar nga: Albo

Art Helen Mirren dhe Forest Whitaker zgjidhen aktorėt mė tė mirė

“Oscar”, triumfon Martin Scorsese

Njėzet e gjashtė vite pas nominimit tė tij tė parė pėr njė ēmim “Oscar” me filmin “Demi i tėrbuar”, Martin Scorsese ka triumfuar ditėn e diel nė ceremoninė e ndajres sė ēmimeve mė tė rėndėsishme kinematografike. Ai ka marrė ēmimin e madh si regjisori mė i mirė dhe filmi i tij me temė mafioze “The Departed” ka fituar gjithashtu si filmi mė i mirė.

“A mund ta kontrolloni dhe njėherė emrin nė zarf?”, ka thėnė Scorsese pasi ėshtė lexuar emri i tij si fitues. Surprizat nuk kanė pasur tė mbaruar nė ceremoninė mė tė madhe tė vitit nė historinė kinematografike. Fitore tė pritura dhe fitore tė papritura shoqėruar me zhgėnjimet e zakonshme tė njė gare.

Ēmimet
“Jam shumė i prekur. Shumė njerėz mė kanė uruar kėto vite qė tė marr njė ēmime tė tillė”, ėshtė shprehur regjisori Scorsese. Ēmimin si aktori mė i mirė e ka marrė Forest Whitaker pėr performancėn e tij si dinaku, i egri e joshėsi Idi Amin nė “Mbreti i fundit i Skocisė”. “Ky ēmim do tė thotė pėr mua qė ėshtė e mundur qė njė fėmijė nga Teksasi lindor, i rritur nė jug tė Los Anxhelos, i cili beson nė ėndrra, tė mund t’i prekė ato”, ėshtė shprehur aktori i emocionuar. Britanikja, Helen Mirren ka fituar ēmimin si aktorja mė e mirė pėr performancėn e saj si monarke tradicionale nė botėn moderne nė filmin “Mbretėresha. “Pėr 50 vite apo mė shumė, Elizabeth Windsor ka mbajtur dinjitetin e saj, sensin e saj tė detyrės dhe modelin e flokėve”, ėshtė shprehur Mirren. “Unė pėrshėndes kurajėn e saj dhe e falėnderoj, pasi nėse nuk do tė ishte pėr tė, unė nuk do tė isha kėtu”, ka vazhduar mė tej aktorja. Ish-kandidati pėr president, Al Gore ka mundur tė fitojė njė ēmim “Oscar” pėr dokumentarin e tij “Njė e vėrtetė shqetėsuese”, dokumentar ky qė ka si temė kryesore ngrohjen globale. “Bashkėatdhetarė tė mi amerikanė, njerėz nga mbarė bota, ne duhet tė zgjidhim krizėn klimatike”, u shpreh Gore gjatė marrjes sė ēmimit.

Paradė mode
Ndėrkohė qė vėmendja e fansave tė filmit ishte e pėrqendruar nė fituesit e humbėsit brenda teatrit Kodak, shumė prej tė pasionuarve pas modės kanė qenė mė tė interesuar pėr veshjet e yjeve tė Hollivudit qė kanė shkelur tapetin e kuq. Disa prej divave qė kanė parakaluar me njė stil qė tė tėrhiqte vėmendjen kanė qenė, Nicole Kidman, Penelope Cruz, Helen Mirren, Jennifer Lopez, Cate Blanchet etj. Ndėrsa, si stilisti fitimtar i mbrėmjes ėshtė cilėsuar Gorgio Armani.

Lista e fituesve

Aktorja mė e mirė
Helen Mirren
The Queen (Mbretėresha)

Aktori mė i mirė
Forest Whitaker
The last king of Scotland (Mbreti i fundit i Skocisė)

Regjisori mė i mirė
Martin Scorsese
The Departed (Tė ikurit)
Filmi mė i mirė
The Departed

Aktori mė i mirė dytėsor
Alan Arkin
Little Miss Sunshine
(Miss vogėlushja e artė)

Aktorja mė e mirė dytėsore
Jennifer Hudson
Dreamgirls
Filmi i huaj mė i mirė
Lives of others
(Jetėt e tė tjerėve) - Gjermani

Skenari mė i mirė i pėrshatur
William Monahan
The Departed

Skenari mė i mirė origjinal
Michael Arndt
Little Miss Sunshine

Filmi mė i mirė i animuar
Happy Feet

Kinematografia mė e mirė
Pan’s Labyrinth

Miksimi mė i mirė
Dreamgirls

Montazhi mė i mirė
Letters From Iwo Jima
(Letra nga Iwo Jima)

Efektet mė tė mira vizuale
Piratet e Karaibeve


Ēmim karriere pėr Ennio Morricone-n

Tė gjithė janė ngritur nė kėmbė pėr Ennio Morricone-n nė teatrin Kodak ku po zhvillohej ceremonia e ndarjes sė ēmimeve “Oscar”. Kompozitori, tė cilin shtypi amerikan e ka pagėzuar me emrin “Moxarti i kolonave zanore” ka tėrhequr ēmimin “Oscar” tė karrierės, moment nė tė cilin ai i ėshtė dorėzuar emocioneve. “Ia dedikoj gruas sime, Maria dhe shpresoj qė ajo tė mė dojė aq sa e dua unė”, ėshtė shprehur Morricone mes lotėsh. Ndėrkohė nė ekranin e madh tė vendosur nė skenė shfaqeshin imazhe tė filmave mė tė rėndėsishėm me muzikė tė kompozitorit italian. Ndėrsa notat e kėtyre kolonave zanore mbushnin sallėn 3400 personat e pranishėm nė sallė janė ngritur nė kėmbė duke duartrokitur. Morricone ka falėnderuar Akademinė pėr nderimin dhe duke folur nė italisht ėshtė shprehur: “Duhet tė falėnderoj tė gjithė ata qė mė kanė mbėshtetur dhe regjisorėt, tė cilėt mė kanė besuar. Ky “Oscar” s’ėshtė pėr mua njė pikė mbėrritjeje, por njė pikė fillimi pėr t’u pėrmirėsuar nė shėrbim tė kinemasė”.

Kuriozitete

Ø Tridhjetė sekonda publicitet nė transmetimin e ceremonisė sė ēmimeve “Oscar”, kushtonin 1.7 milionė dollarė
Ø 40 milionė, ėshtė numri i teleshikuesve amerikanė qė kanė ndjekur ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve “Oscar”
Ø Jeshilja ka qenė ngjyra e preferuar pėr makinat. 30 makina jeshile me motorė elektrikė janė vėnė nė dispozicion tė yjeve tė Hollivudit nga grupi ambientalist amerikan, Globan Green USA”
Ø Delta Airlines ofroi dy udhėtime falas kudo ku kjo kompani kryen fluturime, pėr ēdo fitues qė do tė mund tė mbante fjalimin e radhės nė 45 sekondat e caktuara.
Ø 200 milionė njerėz nė gjithė botėn kanė ndjekur ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve “Oscar”
Ø Al Gore, i cili ka fituar pėr dokumentarin mė tė mirė ėshtė shprehur pas kuintave se nuk ka asnjė plan qė tė kandidojė mė pėr post politik.


Kortezi e Tirana Observer


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.