Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Bukuria e gruas duket nė mėngjes
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 120 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Histori :: 17 janar 2006, 539 vjetori i vdekjes sė Gjergj Kastriotit
Postuar nga: Albo

Histori Skėnderbeu dhe Evropa, nė 500 faqe

Njė sesion shkencor organizuar nga Instituti i Historisė zhvillohet sot nė Akademinė e Shkencave, nė kuadrin e 539- vjetorit tė vdekjes sė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu. Referojnė drejtori i Institutit tė Historisė prof. Marenglen Verli, historiani prof. Ferid Duka, Dritan Egro, Kasėm Biēoku, etj.. Referencat e tė pranishmėve janė pak a shumė ato qė janė pėrmbledhur nė veprėn "Skėnderbeu dhe Europa", njė libėr me 500 faqe, referenca qė janė mbajtur nė konferencėn ndėrkombėtare zhvilluar nė dhjetor 2005 me rastin e 600- vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut. Gjatė kėsaj konference, figura e Heroit Kombėtar u trajtua nė kėndvėshtrimin historik, letrar dhe enciklopedik me pjesėmarjen e akademikėve, historianėve tė njohur nga Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Gjermania, Italia, Austria, Maqedonia, Hungaria, SHBA, etj. Gjergj Kastrioti Skėnderbeu vdiq mė 17 janar 1486.

Mėsoni mė shumė mbi jetėn dhe veprėn e heroit tonė kombėtar duke shfletuar Forumin Shqiptar© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.