Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ariu nuk rron duke lėpirė shputat
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 116 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Albasoul :: Gėzuar 8 vjetorin e komunitetit Albasoul
Postuar nga: Albo

Albasoul Mė 25 dhjetor, ditėn e lindjes sė Krishtit, 8 vjet mė parė, lindi njė faqe e thjeshtė nė Internet nė gjuhėn shqipe qė kish vetėm 4 albume me muzikė shqiptare. Risia e asaj faqeje te thjeshtė ishin jo vetem tingujt e parė nė gjuhėn shqipe nė Internet, por edhe vetė gjuha shqipe e pėrdorur nė tė gjithė faqen. Faqja e Albasoul nuk ishte faqja e parė e ndėrtuar nga shqiptarė nė Internet, por ishte faqja e parė shqiptare 100% nė gjuhėn shqipe qė nuk pėrpiqej tė prezantonte Shqipėrinė e shqiptarėt tek tė huajt, por kish pėr qėllim krijimin e njė komuniteti shqiptar nė Internet; njė vend ku shqiptarėt nga mbarė bota do tė mund tė mblidheshin pėr tė dėgjuar njė kėngė shqiptare, pėr tė diskutuar mbi problematikėn shqiptare, pėr tė biseduar me njėri-tjetrin, pėr tė krijuar njohje dhe shoqėri tė reja.

Ajo qė nisi si njė faqe e thjeshtė 8 vjet mė parė, sot ėshtė kthyer nė komunitetin shqiptar mė tė madh dhe mė divers nė botė, si nė atė botėn e madhe virtuale edhe nė atė botėn reale. Janė me qindra mijėra shqiptarė qė kanė vizituar komunitetin tonė nė kėto 8 vjet. Albasoul ėshtė sot vendtakimi mė i madh i shqiptarėve nga mbi 100 shtete tė botės dhe vendtakimi i vetėm ditor ku mblidhen shqiptarė nga tė gjitha krahinat shqiptare pėr tė diskutuar sė bashku. Faqja kryesore e Albasoul nė kėto 5 vjetėt e fundit numėron 2000 artikujt tė publikuar dhe 40.5 milion shfletime faqesh; forumi shqiptar nė katėr vjetėt e fundit numeron 28000 anėtarė tė regjistruar, 30000 tema diskutimesh dhe 600000 postime nė gjuhėn shqipe; seksioni muzikės qė nisi me 4 albume sot numėron 321 albume dhe 3761 kėngė; rrjeti Albasoul i bisedimit nė gjuhėn shqipe (chat) ėshtė rrjeti mė i madh shqiptar i bisedimit dhe ka mesatarisht 400 vizitorė nė linjė nė ēdo moment tė ditės; stafi i Albasoul qė nisi me 1 njeri sot numėron 150 shqiptarė nga mbarė bota qė kontribuojnė vullnetarisht kohėn, energjitė dhe mbulojnė vetė shpenzimet financiare tė kėsaj inisiative jo-fitimprurėse.

Pavarėsisht nga statistikat impresionuese, vlera reale e kėtij komuniteti duhet kėrkuar gjetkė: tek shkatėrrimi i tabuve dhe kufijve ndarės sė botės shqiptare kur shikon se si shqiptarėt e krahinave tė ndryshme diskutojnė sė bashku pėr problemet shqiptare; tek lėvrimi i gjuhės shqipe edhe nga fėmijėt e shqiptarėve qė po rriten nė mėrgim; tek ruajtja dhe trashėgimi i kulturės dhe traditės shqiptare; tek kompaktėsimi i komuniteteve shqiptare nė mėrgim ku Albasoul ka qenė pikėnisja e njohjeve dhe kontakteve tė para midis shqiptarėve; tek forca shprehėse e mendimit tė lirė tė shqiptarėve nė forumin shqiptar; tek ndėrgjegjėsimi i shqiptarėve pėr tė pranuar barrėn e vetė tė pėrgjegjėsisė si shqiptarė pėr fatet e vendit; tek nismat e shumta shqiptare nė Internet qė duke marrė shkas nga suksesi i Albasoul e kanė pasuruar prezencėn shqiptare nė Internet. Bota shqiptare ka flakur tej shumė tabu nė kėto 8 vjet dhe Albasoul si njė sipėrmarrje e lirė dhe modeste ka dhėnė kontributin e vetė nė kėtė drejtim. Dhe kjo ėshtė kėnaqėsia qė gjithė stafi vullnetar i Albasoul merr, kjo duhet tė jetė edhe kėnaqėsia qė ju si anėtarė e vizitorė tė kėtij komuniteti duhet tė merrni sa herė qė na vizitoni, pasi ky komunitet ėshtė meritė e tė gjithė shqiptarėve qė e vizitojnė atė prej 8 vjetėsh.

Edhe pse shumė punė ėshtė bėrė dhe shumė arritje janė realizuar nė kėto 8 vjet, shumė punė ngelet pėr tu bėrė nė ditėt, muajt e vitet nė vazhdim. Qė prej krijimit tė tij, Albasoul ėshtė konceptuar nė formėn e njė stafete, ku tė gjithė vizitorėt dhe anėtarėt qė janė tė gatshėm pėr tė ndihmuar nė mirėmbajtjen e komunitetit tė mund ta bėjnė kėtė. Prandaj nė kėtė 8 vjetor, unė dua ta mbyll kėtė pėrshėndetje me nje urim tė sinqertė nga zemra dhe njė ftesė. Uroj dhe falenderoj tė gjithė stafin e Albasoul pėr punėn e tyre vullnetare dhe pėrkushtimin maksimal. Pa punėn e pėrkushtimin tuaj ditor ky komunitet jo vetėm qė nuk do tė arrinte dot tė ishte ai qė ėshtė sot, por nuk do tė ekzistonte fare. Pa harruar as ata ish-anėtarė te stafit qė kanė dhėnė kontributin e tyre nė kėto 8 vjet. Emrat e tyre janė tė shumtė qė tė renditen nė kėtė mesazh. Nga ana tjetėr, ftoj tė gjithė anėtarėt e vizitorėt e shumtė tė Albasoul qė tė bėhen pjesė e stafit tė Albasoul dhe tė mund tė vazhdojnė mė tej stafetėn 8 vjeēare duke ndėrtuar shėrbime tė reja pėr mbarė komunitetin.

Gėzuar 8 vjetorin e komunitetit tuaj Albasoul!

Ilirjan Papa
Nismėtari i Albasoul
webmaster@albasoul.com© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.