Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Nuk te ben duhani burre.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 147 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Ceshtje Kombetare :: Gjergj Kastrioti - Skenderbeu mbėrrin nė Shkup
Postuar nga: Albo

Ceshtje Kombetare 3 mije shqiptare te Maqedonise presin Skenderbeun

26 Nentor 2006

Skenderbeu, monumenti madheshtor i realizuar nga skulptori i Monumentit te Pavaresise ne Vlore, Thoma Thomai ka shkelur Maqedonine pasditen e djeshme. Kane qene rreth 3 mije shqiptare qe e kane pritur mberritjen e Heroit tone Kombetar, ne piken doganore te Qafe Thanes, thone burime zyretare te kesaj pike kalimi nga Shqiperia ne drejtim te Maqedonise. Dita e Pavaresise do festohet me Skwnderbeun ne kete 84-vjetor te saj edhe ne Shkup, pasi monumenti do te perurohet pikerisht ne diten kur shqiptaret festojne festen e Flamurit. Tanime, edhe ne kete qytet ku jetojne shqiptare do te kete nje monument te Skenderbeut, pas atyre te vendosur vite me pare ne Diber te Madhe dhe ne Prishtine. I realizuar nga skulptori Thoma Thomai, ky monumat u formesua ne bronx ne nje prej 4 fonderive private qe jane celur se fundi ne Shqiperi krahas asaj shteterore.

Pervjetori, vendoset monumenti i Skenderbeut

28 Nentor 2006

Pikerisht ne pervjetorin e Pavaresise, ne qendren shqiptare ne Shkup eshte vendosur shtatorja e heroit kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ku per here te pare nuk kane munguar as vleresimet e autoriteteve maqedonas, per nje nga figurat me te spikatura te historise se Shqiperise. Ashtu si ne Tirane, edhe ne Shkup nuk kane qene te pranishem perfaqesuesit e dy forcave politike shqiptare, ku kreu i PDSH-se, Arber Xhaferri, nuk ka marre pjese, me justifikimin se nuk i kane sjelle ftese zyrtare. Ne ceremonine e vendosjes se shtatores ishin edhe nenkryetarja e qeverise maqedonase, Gabriella Trajkovska, ministri i Financave, Trajko Sllavevski, deputete dhe personalitete te tjere. Ndersa ne takimin “Skenderbeu edhe ne Shkup”, kryetari i Parlamentit, Lubisha Georgievski, tha se te figura e Skenderbeut ai shikon "personalitetin qe bashkon popujt". “Edhe pse ngritjes se permendores se Skenderbeut i paraprine mjaft kunderthenie, nga dita e sotme ai do jete i pranishem edhe ne Shkup”. Ne kete aktivitet ishte i pranishem edhe Sabri Godo, nje nder politikanet me te njohur ne vend. Monumenti i Skenderbeut eshte i mbuluar me bronz dhe peshon 2,7 tone, ndersa se bashku me bazamentin do te jete i larte shtate metra. Kjo njekohesisht e ben ate dhe shtatoren me te larte ne Maqedoni, veper kjo e skulptorit Thoma Thomai. Gurthemeli i bazamentit ku qendron monumenti i Skenderbeut ne Shkup u vendos me 28 nentor te vitit 2005.

Kortezi e Korrieri


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.