Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
E mira e hallkut e e zeza e vetes
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 145 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Ceshtje Kombetare :: Gėzuar Ditėn e Flamurit, 94 vjetorin e lirisė
Postuar nga: Albo

Ceshtje Kombetare Tė dashur bashkėatdhetarė kudo qė jeni,

Sot ėshtė 28 nėntor 2006. 94 vjet mė parė, nė po kėtė ditė tė bekuar, patriotėt shqiptarė me nė krye plakun e urtė Ismail Bej Vlora, nė prani tė qindra delegatėve tė ardhur nga gjithė krahinat shqiptare, shpallėn nė Vlorė pavarėsinė e vendit. Kėtė imazh historik e gjeni tė pėrjetėsuar edhe nė atė tablonė artistike qė gjeni nė krye tė faqes sė Albasoul. Ju ftoj qė tė ndaleni pėr njė moment dhe ta vendosni veten tuaj nė atė moment nė kohė dhe nė atė shesh, pėrballė atij flamuri qė valėvitet pėrsėri i lirė pas 500 vjetėsh nė tokėn e Arbėrit. Sillni ndėr mend sakrificėn e atyre patriotėve pėr tė realizuar njė ėndėrr 500 vjeēare, ndjeni mbi supe barrėn e rėndė tė pėrgjegjegjėsisė historike qė ēdo brez i shqiptarėve ndjen karshi brezave para nesh tė cilėt na kanė lėnė amanete qė nuk i tret as varri.

28 nėntori ėshtė njė ditė e bekuar pėr ne shqiptarėt. Ėshtė dita kur Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu - u rikthye nė Atdhe dhe ngriti flamurin e familjes sė tij nė kalanė e Krujės mė 28 nėntor 1443. Ėshtė dita kur shqiptarėt u bashkuan rreth nje ideali mė tė lartė se ēdo ideal tjetėr nė botė, ideali i lirisė, ideali pėr tė jetuar tė lirė nė tokėn e tė parėve tanė. I njėjti ideal preku zemrat e shqiptarėve tė mbledhur rreth flamurit tė Kastriotėve nė Krujė, i njėjti ideal preku zemrat e shqiptarėve tė mbledhur rreth flamurit nė Vlorė, i njėjti ideal i lirisė ėshtė edhe amaneti mė i lartė qė trashėgojmė prej tė parėve tanė edhe sot e kėsaj dite. Nuk duhet tė rreshtim sė luftuari, punuari, sakrifikuari derisa ēdo shqiptar i madh e i vogėl ėshtė i lirė tė jetojė dhe ndėrtojė jetėn e tij. Kuptohet qė koha ka bėrė tė sajėn dhe sot gjen mė shumė shqiptare qė jetojnė larg trojeve amėtare se sa brenda tyre. Pavarėsisht nga kjo, liria pėr tė qenė shqiptarė ėshtė e shenjtė pėr tė gjithė ne pa pėrjashtim. Dhe nė ēdo 28 nėntor qė festojmė, ne nuk jemi duke festuar vetėm ditėn e pavarėsisė sė njė populli, ne jemi duke festuar edhe lirinė personale e familjare pėr tė qenė shqiptarė, trashėgimtarė tė denjė tė njė rrace tė lashtė e bujare.

Ju ftoj tė gjithė qė nė kėtė ditė tė bekuar, krahas festimeve familjare dhe shoqėrore tė mund tė gjeni pak kohė nė qetėsi qė tė reflektoni se ēfarė do tė thotė tė jesh shqiptar e tė valėvitėsh nė dorė tė njėjtin flamur qė valėviti Gjergj Kastrioti e Ismail Bej Vlora. Ai flamur ėshtė njė simbol i triumfit tė unitetit kombėtar mbi diktatin e tė huajve. Ai flamur ėshtė vetė Shpirti i Shqiptarit pasi shekujt vijnė e ikin, pushtuesit vijnė e ikin, brezat e shqiptarėve vijnė dhe ikin, por ai flamur ėshtė i pavdekshėm. Atėherė kur pushtuesi mendonte se i kishte shtėnė nė dorė shqiptarėt, atėherė nga gjiri i kėtij populli doli njė dragua si Gjergj Kastrioti. Atėherė kur pushtuesi mendonte se 500 vjet pushtimi e asimilimi kishin mjaftuar pėr tė fshirė cdo gjurmė tė identitetit shqiptar, atėherė nga gjiri i atij populli dolėn rilindas e patriotė qė ringjallėn idealin e lirisė dhe ringritėn tė njėjtin flamur tė tė parėve tanė.

Ky 28 nėntor e gjen brezin tonė mė tė bekuar se kurrė ndonjėherė nė histori. Ne jemi brezi i bekuar i shqiptarėve, ne jemi ata qė e kemi pushtuar me tė dy krahėt lirinė nė jetėn tonė sot, ne jemi ata qė po vjelim frytet e atyre sakrificave shekullore tė brezave para nesh pėr tė arritur nė kėtė ditė. Asnjėherė nuk duhet tė harrojmė amanetet e tė parėve tanė, asnjėherė nuk duhet ti bėjmė bisht pėrgjegjėsive historike qė vijnė me kohėn pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme shumė herė mė tė mirė pėr ata breza qė do tė vinė pas nesh. Dhe mbi tė gjitha, asnjeherė nuk duhet tė marrim si tė falur atė liri qė ėshtė blerė me gjak shqiptari.

Gėzuar Ditėn e Pavarėsisė!
Gėzuar Ditėn e Flamurit!
Pėr shumė vjet gėzuar!

Stafi i Albasoul


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.