Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Asgje nuk i ngjan me shume nje te pafajshme se sa nje fajtor qe nuk rezikon asgje.
--- Bernard

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 132 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Tom Kola
Nė 19 prill 1943 u vra gjatw luftimeve me forcat pushtuese nė Domje tė Shkodrės Tom Kola, veprimtar i Luftės Antifashiste, Hero i Popullit.

Assemble of Songs and Dance
Nė 19 prill 1964 u themelua Ansambli i Kėngėve e Valleve tė Kosovės, qė dha mbi 50 koncerte nėpėr botė. Sot quhet Ansambli "Shota".

Paolo Veronese
Nė 19 prill 1588 mbylli sytė piktori i njohur italian Paolo Veroneze, i cili i pėrket Shkollės veneciane tė Artit. Punimet mė tė mira tė tij janė: "Garsia nė shtėpinė e Levit", "Dasma nė kanenė e Galileit", "Kalvari", "Triumfi i Venecias", etj.

Pier Kyri
Nė 19 prill 1906 vdiq Pier Kyri, njėri nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė kohėrave, qė punoi bashkė me tė shoqen, Mari, zbuluan rrezatimin radioaktiv, si dhe futėn nė fizikė termin e radioaktivitetit. Nė vitin 1903 u nderuan mė ēmimin e madh Nobel.

George Gordon Byron
Nė 19 prill 1824 u nda nga jeta poeti i njohur anglez Xhorxh Gordon Bajron, autor i dramės "Manfredi", "Kaini", i romanit "Don Zhuani", dhe sigurisht i poemės madhore "Ēajld Harold", ndėr vargjet e sė cilės i kushton edhe njė vend Shqipėrisė.
Emigracion :: BE lehtėson dhėnien e vizave pėr Ballkanin perėndimor
Postuar nga: Albo

Emigracion Zv/presidenti i KE, tha se pėr biznesmenėt dhe gazetarėt do tė kenė viza shumė-hyrėse. Pėrjashtohen Britania e Madhe dhe Islanda

BE, vizat 35 euro, studentėt dhe shkencėtarėt, falas

TIRANĖ-Politika e re pėr lehtėsimin e vizave qė do tė fillojė tė ndjekė Bashkimi Evropian, pėr vendet e Ballkanit Perėndimor, parashikon uljen e taksės sė vizės. Zv/presidenti i KE, Franko Fratini, ka konfirmuar dje nėpėrmjet njė deklarate, se vizat pėr nxėnėsit e shkollave, studentėt dhe shkencėtarėt, do tė jenė falas.

Ndėrkohė, taksa e vizės do tė jenė 35 euro pėr qytetarėt e vendeve tė Ballkanit Perėndimor, kur pėr tė gjitha vendet e tjera, pagesa do tė jetė e pandryshuar, 60 euro. Ndėr tė tjera, komisioneri Fratini, ka pohuar se pėrmbajtja e detajuar e Marrėveshjeve tė Lehtėsimit tė Vizave, do tė pėrcaktohet gjatė negociatave. Njė detaj tjetėr qė ėshtė pohuar nga ai, lidhet me faktin se procesi i lehtėsimit tė vizave, nuk pėrfshin vendet, si Britania e Madhe dhe Irlanda, ndėrsa ėshtė i vlefshėm pėr Norvegjinė dhe Islandėn. “Qėllimi ynė ėshtė qė t’i fillojmė kėto negociata sa mė shpejt, nė mėnyrė qė marrėveshjet tė mund tė pėrfundojnė gjatė vitit tė ardhshėm. Pėrmbajtja e detajuar e Marrėveshjeve tė Lehtėsimit tė Vizave, do tė pėrcaktohet gjatė negociatave. Ato do gjejnė zbatim pėr vizat afat-shkurtra, dhe qėllimi i pėrgjithshėm ėshtė lehtėsimi pėr njė shtresė qytetarėsh tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor, nė veēanti ata qė udhėtojnė mė shpesh pėr tė marrė viza pėr nė BE. Lehtėsimi i vizave nuk ėshtė i vlefshėm pėr Britaninė e Madhe dhe Irlandėn, por ėshtė i vlefshėm pėr vendet e BE-sė, si dhe pėr Norvegjinė dhe Islandėn. BE, ka vendosur tashmė qė vizat pėr nxėnėsit e shkollave, studentėt dhe shkencėtarėt, tė jenė falas. Ndėrsa, pėr tė tjerėt, taksa e vizės do jetė 35 euro, kėshtu qė vendet e Ballkanit Perėndimor do pėrjashtohen nga taksa 60 euro, qė BE do zbatojė pėr gjithė botėn, prej vitit 2007. Biznesmenėt, shkencėtarėt dhe gazetarėt, do tė kenė viza shumė-hyrėse, dhe nuk do jenė tė detyruar pėr tė marrė vizė, pėr ēdo vizitė qė duan tė bėjnė. Vendet anėtare tė BE-sė, do tė krijojnė kushtet pėr njė transparencė mė tė madhe nė lidhje me nxjerrjen e vizave afat-shkurtra, si dhe do shkurtojnė procedurėn e nxjerrjes sė vizave”,- thuhet nė deklaratėn e komisionerit Fratini. Ai ka konfirmuar se brenda javės, BE-ja do tė japė disa prova konkrete se mirėpret qytetarėt e rajonit tė Ballkanit, duke nisur punėn me marrėveshjet qė lehtėsojnė udhėtimin nė vendet e BE-sė. “Ne duam t’iu sigurojmė, se vendet e Ballkanit Perėndimor bėhen pjesė e plotė e udhėtimit evropian, nė pritje tė plotė se i gjithė rajoni, njė ditė do tė bėhet pjesė e BE-sė. Ne po e promovojmė kėtė integrim nėpėrmjet kontakteve tė afėrta me udhėheqėsit politikė nė rajon. Por, BE-ja dėshiron gjithashtu tė inkurajojė kontaktet nė nivelin njerėzor, duke siguruar qė njerėzit tė mund tė kenė kontakte tė rregullta me miqtė e tyre, kushėrinjtė dhe kolegėt qė jetojnė nė Bashkimin Europian”,- shtoi mė tej Fratini, pėrgjegjėsi pėr drejtėsinė, lirinė dhe sigurinė nė BE.
Bisedimet pėr tė negociuar marrėveshjet me vendet e Ballkanit Perėndimor pėr lehtėsimin e vizave, pritet tė fillojnė nė 30 nėntor e do tė pėrfundojnė nė qershor tė vitit 2007. Fratini tha mė tej, se liberalizimi i plotė i vizave ėshtė njė synim afatgjatė dhe 25 Ministrat e Brendshėm, qė do vendosin nėse njė vend do pėrfshihet nė listėn e vendeve “Shengen”, qytetarėt e tė cilėve nuk do kenė nevojė pėr vizė, duhet tė jenė absolutisht tė bindur, se vendi pėrkatės ka pėrballuar me sukses luftėn ndaj krimit tė organizuar, mbrojtjen e kufijve dhe ēėshtje tė tjera. Sipas tij, edhe vetė vendet e rajonit duhet tė luajnė gjithashtu rolin e tyre, duke bėrė progres nė ēėshtjet e kyēe tė sigurisė, lufta mė e efektshme ndaj krimit tė organizuar, korrupsionit, imigrimit ilegal, pėrmirėsimi i kontrollit kufitar dhe tė sigurisė sė dokumenteve nėpėrmjet futjes sė tė dhėnave biometrike, si dhe duke garantuar shtetin ligjor. Sipas tij, qeveritė e rajonit kanė nevojė tė zbatojnė reforma tė rėndėsishme, si dhe tė forcojnė nivelin e bashkėpunimit tė tyre rajonal dhe nė ato me BE-nė, nė kėto fusha.

Kortezi e Shekulli© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.