Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Vallezim quajme nje bashkesi levizjesh te ekzekutuara njeri perballe tjetrit nga dy antropofag te sexeve te ndyshem, qe do te donin te shijonin njeri-tjetrin.
--- Achard

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 125 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Art :: Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare nė skenėn amerikane
Postuar nga: Albo

Art Sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho, ka mė shumė se dhjetė vjet qe kėndon nė skena tė ndryshme tė botės. Kėtė fundmuaji ajo do tė kėndojė nė skenat e Akademisė sė Muzikės "Opera Company of Philadelphia" tek Kimmel Center, Philadelphia, SHBA.

La Bohčme
GIACOMO PUCCINI

Italisht dhe Anglisht
27, 29 Tetor dhe 1,3,5 dhe 11 Nėntor
Artistėt pjesmarrės: Roger Honeywell, Ermonela Jaho, Troy Cook dhe Sari Gruber.

Pėr bileta dhe mė shumė informacione rreth kėtyre koncerteve mund tė shkoni kėtu.

Ermonela, nė vitin 1993 ėshtė larguar nga Shqipėria pėr nė Itali, me njė bursė studimi, dhe mė pas iu desh ta realizojė ėndrrėn e ngjitjes nė skena, pėrkrah artistėve tė huaj. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Panorama", ajo sjell njė pjesė tė enocioneve.

Cili ka qenė momenti mė i bukur nė koncertet tuaja?
Do t'ju tingėllojė pak ndryshe, por momenti mė i bukur ėshtė kur nė fund tė ēdo recitali e mbyll programin me njė kėngė popullore tė pėrpunuar shqiptare. Emocionin qė provoj nuk arrij dot ta shpjegoj me fjalė. Publiku, i cili, edhe pse nuk kupton shqip, vetėm me emocionin qė duket nė sytė e mi mallėngjehet, dhe, pėr mua, ėshtė diēka magjike qė ma mbush shpirtin. Ēdo gjė ėshtė ndjenjė, emocion dhe dinjitet shqiptar.

Kur jini larguar nga Shqipėria?
Unė jam larguar nė maj 1993, pasi fitova konkursin nė Akademia Mantovana, tė drejtuar nga Katia Riēareli. Nė atė periudhė ajo qe personalisht nė Tiranė dhe unė isha njė ndėr kėngėtaret e zgjedhura nga vetė Riēareli.

Si u pėrballe me artistėt dhe artin nė njė vend tė panjohur?
Komunikimi i parė me ambientin e teatrit nuk qe shumė i vėshtirė, sepse ekziston njė publik qė di tė vlerėsojė. Nė skenė tė gjithė artistėt janė nė tė njėjtin pozicion dhe, mė pas, hyjnė vlerat e secilit; kur hap gojėn dhe nxjerr tingullin e parė apo bėn prezantimin e parė.
Mė pas u ktheva nė Tiranė; duhet tė rikthehesha nė Itali pėr punėt e ardhshme, ku ēdo gjė duhet ta siguroja vetė. Kthimi nė Itali qe shumė i vėshtirė, sepse nuk u ktheva e pėrgatitur nga kjo anė. Jam ndjerė si peshku pa ujė dhe u gjenda pėrballė dy zgjedhjeve: ose tė kthehesha nė Shqipėri, me njė ėndėrr tė realizuar nė embrion, ose tė vazhdoja, duke marrė parasysh ēdo vėshtirėsi. Nga Mantova shkova nė Romė, ku jetonte maestroja qė kisha nė Mantova e qė mė ndihmoi pėr leksionet dhe pėr teatrin operistik italian. Ndėrkohė, pėr tė pėrballuar mbijetesėn, dhe duke mos pasur asnjė ndihmė, fillova tė punoja baby-siter, kamariere, infermiere, punė tė cilat mė merrnin shumė kohė pėr mbijetesėn. "Do tė vijė momenti qė borxhin do ma shlyesh me duartrokitjet nė teatrot e mėdha nėpėr botė", mė thoshte profesori im 77-vjeēar.

Po pėrsa i pėrket shkollės dhe konkurseve?
Qė tė rrija akoma nė Itali, edhe si studente, duhet tė studioja nė njė shkollė shtetėrore, ndryshe nuk mund tė pajisesha me dokumente tė rregullta. Interesohem nė akademinė "S. Cecilia" dhe pas njė konkursi, ku dola e para, hyra nė shkollė. Vitin e fundit provova tė bėj konkurse; kam bėrė vetėm tre konkurse dhe kam marrė ēmime tė para, qė mė kanė hapur dyert e teatrove botėrore.

Cili ka qenė aktiviteti juaj i parė artistik, jashtė Shqipėrisė, dhe si jeni pėrballur me publikun?
Aktiviteti i parė ka qenė koncerti nė Mantova. Mė vjen pėr tė qeshur, sepse unė nuk isha pėrgatitur tė kėndoja nė njė teatėr prestigjioz, siē ėshtė ai i Mantovės. Fustani im i koncertit ishte tepėr i varfėr, pėr njė ambient tė tillė. Katia Riēareli mė dha njė fustan tė sajin, dhe tė njėjtėn gjė bėri edhe me kėpucėt. Unė nuk kisha ecur ndonjėherė nė majė tė takave aq tė larta. Erdhi momenti i prezantimit dhe, ndėrkohė qė po dilja nėn durtrokitjet e publikut, bėj vetėm 5-6 hapa dhe, pėr fat tė keq, taka e hollė e njėrės prej kėpucėve hyn nė njė vrimė tė skenės (skenat janė tė paparashikueshme). Nė kėtė moment, unė nxjerr vetėm dorėn pėr tė treguar prezencėn. Publiku mė priti mjaft mirė, por nuk mbaj mend shumė detaje nga sikleti.

Po mė pas, cilat aktivitete vijuan nė jetėn tuaj artistike?
Mė pas kanė qenė njė sėrė koncertesh, nė akademinė "S. Cecilia", konkurset, opera e parė "Cenerentola", nga Rossini, "L'amico Fritz" nga Mascagni, e shumė personazhe si Zhuljeta, Suzana, Kontesha, Adina, Mimi, Armida etj. Kam interpretuar nė teatrot "Aligheri", Ravena, "Piēolo", Scala-Milano dhe nė shumė skena tė tjera botėrore. Bashkėpunimet kanė qenė me televizionin italin RAI, Mondovisione, BBC etj. Regjistrime tė CD (opera, koncerte) etj.

Cili ka qenė, deri tani, koncerti juaj mė i rėndėsishėm?
Aktivitetet e fundit kanė qenė "Carmen", Michaela, nė teatrin "Verdi" nė Trieste, qė mė ka dhuruar shumė emocione, pasi publiku mė ka pritur mjaft mirė dhe ēdo shfaqje ka qenė njė sukses i madh. Mė pas koncerte tė ndryshme nė USA, koncertet e fundit nė Itali. Nė kėtė kohė jam duke pėrgatitur njė opera kontemporane qė do e kėndoj nė muajt nėntor-dhjetor nė Modena, por paralelisht, jam duke pėrgatitur role tė reja.

Kur do tė ktheheni nė Shqipėri?
Unė vij gjithmonė nė Shqipėri pėr tė parė familjen time, ndėrsa, pėrsa i pėrket kthimit, nga ana profesionale jam shumė e zhgėnjyer dhe kėtė e provova me "L'elisir d'amore". Fatkeqėsisht, mungon akoma njė disiplinė perėndimore dhe, pėr fat tė keq, duhet tė fillojnė ta kenė njerėzit qė drejtojnė pėr t`ua transmetur artistėve. Ky ėshtė njė problem qė shpresoj tė zgjidhet pėr artistėt e tjerė. Dua tė them vetėm qė mė mungon vendi im, mė mungon publiku shqiptar dhe kam njė dėshirė tepėr tė madhe tė vij e tė kėndoj nė njė koncert recital, pėrpara njerėzve qė flasin gjuhėn time.


Shkollimi
Gjimnazi Artistik: “Jordan Misja" (Kanto) - Shqipėri 1988-1992
Akademia e Arteve (Kanto) - Shqipėri 1992-1993
Akademia e Mantova (Kanto) - Itali 1993-1994
“Santa Cecilia ” Academy (Kanto & Piano) - Itali 1995-2000

Pėr mė shumė mbi artisten e re mund tė shkoni tek faqja e saj personale: http://www.ermonelajaho.comKortezi e Panorama.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.