Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 134 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Emigracion :: Shqiptarėt, numri njė i tė huajve nė Itali
Postuar nga: Skampa

Emigracion Nė rajonet e Italisė, qytetarėt shqiptarė rezidentė nė Itali janė tė parėt nė numėr nė Puglia, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia, Toscana, Umbria, Marche, Abruzzo, Basilicata.

E dhena e parė mbi numrin e rezidentėve shqiptarė nė Itali, na erdhi kur mėsuam nga njė publikim i Zyrės sė Motorizimit Civil mbi patentat e qytetarėve tė huaj, nga ku dilte se shqiptarėt kanė marrė mbi 200 mijė patenta italiane. Shpjegimin e morėm kur nga Instituti italian i Statistikave dolėn tė dhėna tė sakta pėr numrin e tė huajve nė Itali, i cili konfirmon jo vetėm njė rritje tė konsistueshme tė rezidentėve shqiptare me banim tė rregullt nė Itali, por edhe i vė ata nė vend tė parė nga numri. Ata janė gjithashtu edhe nė krye tė numrit tė tė huajve nė shumė qytete, provinca dhe rajone tė Italisė.

Nė fakt, nga 1 janari 2003 deri nė 1 janar 2006, numri i tyre ka kaluar nga 216.258 nė 348.318 persona (196.744 meshkuj dhe 152.096 femra) dhe pėrbėjnė rreth 13 % tė emigrantėve tė huaj nė Itali (numri i pėrgjithshėm i emigrantėve rezidente nė Itali ėshtė 2.670.514 persona (1.350.588 meshkuj dhe 1.319.926 femra).

Sipas Istat, i cili publikoi para pak ditėsh numrin e tė huajve nė Itali, kjo rritje varet nga shumė faktorė si :
- Lindjet: 33 ēdo 100 tė sapolindur tė huaj gjatė vitit 2004 janė me kombėsi shqiptare.
- Bashkimet familjare (shqiptarėt dhe marokenėt janė nacionalitetet qė kėrkojnė numrin mė tė madh tė bashkimeve familjare.
- Marrja e rezidencės pas procesit tė liberalizimit tė legalizimeve.
- Dekretet e fundit tė fluksit tė hyrjes pėr punė (pėr vitet 2003-04-05).

Nėpėr provincat e Piemontes, shqiptarėt pėrbėjnė numrin mė tė madh nė:
- Cuneo (8.380 – 25,4 % e tė huajve).
- Asti (3.442- 25,4 % e tė huajve).
- Alessandria ( 6.216- 25,6 % e tė huajve).

Nė zona tė tjera italiane, shqiptarėt pėrbėjnė shumicėn nė kėto provinca (pėrqindja e paraqitur ėshtė nė raport me emigrantėt e huaj nė atė territor):
- Varese (8127- 17,6 % ); Pavia (4.856 - 18,4 %); Bolzano (3.616- 14,2 % ); Trento (4.878- 16,1 %); Venezia (4..991- 12.6%); Udine: (3.969- 16,4%); Imperia (2381- 19,5%); Savona (4.227- 33,6%); La Spezia (1.652- 33,6 %); Piacenza (4.447- 20,7%); Parma (4.149- 13.5 %); Ravena (4.572- 19,7%); Forlģ – Cezena (4.415 – 19,3%); Rimini (4.830- 27,6%); Massa Carrara (1.543- 20,8%); Lucca (2.927- 18,9%); Pistoia (7.044-43,5%); Firenze (13.181- 18,8 %); Livorno (2260- 17,6%); Pisa (5534- 27,5%); Siena (4.218 – 24,9); Grosseto (1341- 12,7%); Perugia (10.056-21,3%); Terni (2580-21,5%); Pesaro e Urbino (4673- 21,3%); Ancona (4.429-16,3%); Ascoli Piceno (4370- 23,3%); Frosinone (3.405- 29,3%); Teramo (3764-28,3%);Pescara (1377- 17,8%); Chieti (3462-35,9%); Campobasso (628-21,4%); Foggia (2.451-26,3%); Bari (10.241-46,3%); Taranto (1560-38,5%); Brindisi (2.066- 51,1%); Lecce (2.661-28,,9%); Matera (1.128-33,4%)

Nė rajonet e Italisė, qytetarėt shqiptarė rezidentė nė Itali janė tė parėt nė numėr nė Puglia, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia, Toscana, Umbria, Marche, Abruzzo, Basilicata. Nė qytetet e mėdha jetojnė rreth 26 % e shqiptarėve tė Italisė, ndėrsa rreth 74 % e tyre jetojnė nė qytete dhe komuna mė tė vogla.


Shqiptarėt, numri njė i tė huajve nė Itali

Surprizė…shqiptarėt tė parėt.

Njė dyshim, i parė mbi numrin e rezidentėve shqiptarė nė Itali, na erdhi kur mėsuam nga njė publikim i Zyrės sė Motorizimit Civil mbi patentat e qytetarėve tė huaj, nga ku dilte se shqiptarėt kanė marrė mbi 200 mijė patenta italiane. Shpjegimin e morėm kur nga Instituti italian i Statistikave dolėn tė dhėna tė sakta pėr numrin e tė huajve nė Itali, i cili konfirmon jo vetėm njė rritje tė konsistueshme tė rezidentėve shqiptare me banim tė rregullt nė Itali, por edhe i vė ata nė vend tė parė nga numri. Ata janė gjithashtu edhe nė krye tė numrit tė tė huajve nė shumė qytete, provinca dhe rajone tė Italisė.

Nė fakt, nga 1 janari 2003 deri nė 1 janar 2006, numri i tyre ka kaluar nga 216.258 nė 348.318 persona (196.744 meshkuj dhe 152.096 femra) dhe pėrbėjnė rreth 13 % tė emigrantėve tė huaj nė Itali (numri i pėrgjithshėm i emigrantėve rezidente nė Itali ėshtė 2.670.514 persona (1.350.588 meshkuj dhe 1.319.926 femra).

Sipas Istat, i cili publikoi para pak ditėsh numrin e tė huajve nė Itali, kjo rritje varet nga shumė faktorė si :
- Lindjet: 33 ēdo 100 tė sapolindur tė huaj gjatė vitit 2004 janė me kombėsi shqiptare.
- Bashkimet familjare (shqiptarėt dhe marokenėt janė nacionalitetet qė kėrkojnė numrin mė tė madh tė bashkimeve familjare.
- Marrja e rezidencės pas procesit tė liberalizimit tė legalizimeve.
- Dekretet e fundit tė fluksit tė hyrjes pėr punė (pėr vitet 2003-04-05).

Nėpėr provincat e Piemontes, shqiptarėt pėrbėjnė numrin mė tė madh nė:
- Cuneo (8.380 – 25,4 % e tė huajve).
- Asti (3.442- 25,4 % e tė huajve).
- Alessandria ( 6.216- 25,6 % e tė huajve).

Nė zona tė tjera italiane, shqiptarėt pėrbėjnė shumicėn nė kėto provinca (pėrqindja e paraqitur ėshtė nė raport me emigrantėt e huaj nė atė territor):
- Varese (8127- 17,6 % );
- Pavia (4.856 - 18,4 %);
- Bolzano (3.616- 14,2 % );
- Trento (4.878- 16,1 %);
- Venezia (4..991- 12.6%);
- Udine: (3.969- 16,4%);
- Imperia (2381- 19,5%);
- Savona (4.227- 33,6%);
- La Spezia (1.652- 33,6 %);
- Piacenza (4.447- 20,7%);
- Parma (4.149- 13.5 %);
- Ravena (4.572- 19,7%);
- Forlģ – Cezena (4.415 – 19,3%);
- Rimini (4.830- 27,6%);
- Massa Carrara (1.543- 20,8%);
- Lucca (2.927- 18,9%);
- Pistoia (7.044-43,5%);
- Firenze (13.181- 18,8 %);
- Livorno (2260- 17,6%);
- Pisa (5534- 27,5%);
- Siena (4.218 – 24,9);
- Grosseto (1341- 12,7%);
- Perugia (10.056-21,3%);
- Terni (2580-21,5%);
- Pesaro e Urbino (4673- 21,3%);
- Ancona (4.429-16,3%);
- Ascoli Piceno (4370- 23,3%);
- Frosinone (3.405- 29,3%);
- Teramo (3764-28,3%);
- Pescara (1377- 17,8%);
- Chieti (3462-35,9%);
- Campobasso (628-21,4%);
- Foggia (2.451-26,3%);
- Bari (10.241-46,3%);
- Taranto (1560-38,5%);
- Brindisi (2.066- 51,1%);
- Lecce (2.661-28,,9%);
- Matera (1.128-33,4%)

Gazeta NDRYSHE
20-10-2006


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.