Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ēorba e lirė t'i djeg buzėt
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 145 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Tom Kola
Nė 19 prill 1943 u vra gjatw luftimeve me forcat pushtuese nė Domje tė Shkodrės Tom Kola, veprimtar i Luftės Antifashiste, Hero i Popullit.

Assemble of Songs and Dance
Nė 19 prill 1964 u themelua Ansambli i Kėngėve e Valleve tė Kosovės, qė dha mbi 50 koncerte nėpėr botė. Sot quhet Ansambli "Shota".

Paolo Veronese
Nė 19 prill 1588 mbylli sytė piktori i njohur italian Paolo Veroneze, i cili i pėrket Shkollės veneciane tė Artit. Punimet mė tė mira tė tij janė: "Garsia nė shtėpinė e Levit", "Dasma nė kanenė e Galileit", "Kalvari", "Triumfi i Venecias", etj.

Pier Kyri
Nė 19 prill 1906 vdiq Pier Kyri, njėri nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj tė kohėrave, qė punoi bashkė me tė shoqen, Mari, zbuluan rrezatimin radioaktiv, si dhe futėn nė fizikė termin e radioaktivitetit. Nė vitin 1903 u nderuan mė ēmimin e madh Nobel.

George Gordon Byron
Nė 19 prill 1824 u nda nga jeta poeti i njohur anglez Xhorxh Gordon Bajron, autor i dramės "Manfredi", "Kaini", i romanit "Don Zhuani", dhe sigurisht i poemės madhore "Ēajld Harold", ndėr vargjet e sė cilės i kushton edhe njė vend Shqipėrisė.
Emigracion :: Fillojnė aplikimet pėr lotarinė amerikanė pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo

Emigracion Lotaria ėshtė hapur mė 4 tetor dhe do tė mbyllet mė 3 dhjetor tė kėtij viti

Si mund tė aplikoni pėr DV 2008

Nis lotaria amerikane DV- 2008. Departamenti i Shtetit, njofton se regjistrimet kanė filluar qė tė mėrkurėn mė 4 tetor dhe do tė pėrfundojnė mė 3 dhjetor tė kėtij viti. Tė gjithė ata persona tė cilėt dėshirojnė qė tė aplikojnė nė programin e llotarisė, duhet tė regjistrohen nėpėrmjet faqes sė internetit www.dvlottery.state.gov.

Regjistrimi bėhet falas. Tė gjithė personat qė kanė mbaruar shkollėn e mesme ose tė paktėn kanė dy vjet punė, mund tė aplikojnė pėr tė fituar shtetėsinė amerikane pėr tre muajt nė vijim. Sipas Departamentit tė Shtetit, programi i lotarisė sė Vizave DV-2008, do tė mbarojė nė mesditėn e 3 dhjetorit. Shqipėria, ėshtė njė nga vendet e listės sė hartuar nga Departamenti i Shtetit, e cila pėrfshihet nė programin e llotarisė.

Regjistrimi

Regjistrimi bėhet vetėm me anė tė internetit dhe falas. Njoftimi pėr fituesit do tė kryhet vetėm me email. Departamenti i Shtetit nuk nėnshkruan, rekomandon apo sponsorizon ndonjė informacion apo material nga entitete tė jashtme. Aplikimet me letėr dhe me postė pėr regjistrim, nuk pranohen. Aplikantėt do tė pėrzgjidhen rastėsisht nga kompjuteri nga gjithė formularėt e plotėsuar. Ata qė do tė pėrzgjidhen, do tė njoftohen me postė dhe do t'u jepen udhėzime tė mėtejshme nė tė cilat pėrfshihet informacioni pėr pagat e emigrantėve nė SHBA. Personat qė nuk do tė zgjidhen, nuk do tė marrin njoftim. Por pėr tė fituar lotarinė nuk ju duhet vetėm fati, por edhe kujdesi nė plotėsimin e formularit.

Kujdes!

Sė pari nuk duhet tė aplikoni mė shumė se njėherė. Kompjuteri do ju skualifikojė automatikisht nėse do regjistrohen dy formularė me tė njėjtin emėr, edhe nėse dikush tjetėr do aplikojė pėr ju. Ndėrkohė, nėse nuk keni njė arsim 12-vjeēar, ose dy vjet punė nė pesė vitet e fundit, e cila ka kėrkuar dy vjet trajnim ose eksperiencė, ju nuk do tė pranoheni. Ky ėshtė njė kriter i Programit tė Lotarisė Amerikane, dhe megjithėse nuk ka njė limit pėr moshėn e aplikuesit, sipas kėrkesės sė mėsipėrme, i bie qė personat nėn moshėn 18 vjeē skualifikohen. Duhet tė tregoheni shumė tė kujdesshėm pasi nė momentin qė do tė plotėsoni formularin, nuk duhet tė keni shkėputje kohore. Formulari elektronik ėshtė dizenjuar pėr t'u plotėsuar brenda 60 minutash, duke marrė parasysh problemet e vonesat e rrjetit.

Shenim i rendesishem

Asnjė pagesė nuk ėshtė e nevojshme pėr tė aplikuar nė programin vjetor DV. Qeveria amerikane nuk punėson kėshilltarė tė jashtėm apo shėrbime private pėr tė operuar nė programin DV. Ēdo sekser apo persona tė tjerė tė cilėt ofrojnė asistencė pėr tė pėrgatitur formularė pėr aplikantėt, e bėjnė kėtė gjė pa dijeninė apo autoritetin e qeverisė amerikane. Njė aplikim elektronik i plotėsuar nga aplikanti, ka shanse tė barabarta pėr t'u zgjedhur nga kompjuteri nė Qendrėn Kentucky Consular, me njė aplikim tė plotėusar nga njė njeri i paguar qė plotėson formularin. Ēdo formular i dėrguar gjatė kohės sė rregjistrimit, do tė ketė njė shans tė barabartė zgjedhjeje brenda rajonit tė tij. Gjithsesi, plotėsimi i mė shumė se njė formulari pėr person, do tė skualifikojė kėtė person pavarėsisht se kush e ka plotėsuar formularin.

Perzgjedhja e aplikanteve

Aplikantėt do tė pėrzgjidhen rastėsisht nga kompjuteri nga gjithė formularėt e plotėsuar. Ata qė do tė pėrzgjidhen, do tė njoftohen me postė dhe do t'u jepen udhėzime tė mėtjeshme nė tė cilat pėrfshihet informacioni pėr pagat e emigrantėve nė SHBA. Personat qė nuk do tė zgjidhen, nuk do tė marrin njoftim. Konsullata dhe ambasada e SHBA-sė, nuk do tė jetė nė gjendje pėr tė siguruar njė listė tė fituesve. Bashkėshortet apo bashkėshortėt si dhe fėmijėt e pamartuar nėn moshėn 21-vjeē, tė fituesve, gjithashtu mund tė aplikojnė pėr viza, duke shoqėruar aplikantin fillestar. Pėr tė marrė vizėn, aplikantėt e zgjedhur rastėsisht nga kompjuteri, duhet tė plotėsojnė tė gjitha kėrkesat nėn ligjin amerikan.

Kriteret per aplikim

1. Aplikantėt duhet tė jenė shtetas tė njė nga vendet tė cilat janė pėrcaktuar. Qytetarė tė njė vendi tė cilėt klasifikohen si shtetas tė tij. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve kjo do tė thotė vendi ku aplikuesi ka lindur. Megjithatė, ka dy mėnyra tė tjera se si klasifikohet aplikanti. E para, nėse njė person ka lindur nė njė shtet qė nuk i pėrket listės sė pėrcaktuar nga Departamenti i Shtetit, por bashkėshortja e tij ose bashkėshorti, kanė lindur nė njė vend qė i pėrket listės, ai person mund tė deklarojė vendin e lindjes sė bashkėshortes sė tij, dhe qė tė dy mund tė sigurojnė aplikimin njėkohėsisht.
E dyta, nėse njė person ka lindur nė njė shtet i cili nuk ėshtė nė listė, por asnjėri nga prindėrit e tij s'ka lindur atje apo s'kanė banuar atje nė kohėn kur ai ka ardhur nė jetė, ai person mund tė deklarojė shtetėsinė nė njė prej shtetit tė lindjes sė prindėrve, nėse ėshtė njė nga vendet tė cilat janė tė pėrcaktuara nė programin e DV-2008.

2. Aplikuesi duhet tė plotėsojė kėrkesat e arsimimit dhe trajnimit tė programit DV.
Arsimimi dhe trajnimi: Njė aplikant duhet tė ketė arsimin e mesėm apo ekuivalentin e tij, i cili cilėsohet si njė pėrmbushje e suksesshme e njė shkollimi 12-vjeēar. Ose, tė paktėn tė ketė dy vjet eksperiencė pune brenda pesė viteve tė fundit, punė e cila ka kėrkuar tė paktėn dy vite trajnimi ose eksperience pėr t'u fituar.

Aplikimi

E vetmja mėnyrė pėr tė aplikuar nė LLotarinė DV-2008, ėshtė ajo elektronike, adresa ėshtė www.dvlottery.state.gov. Nėse nuk e plotėsoni tė tėrėn, do tė skualifikoheni. Aplikantėve do t'u kėrkohet pėr tė plotėsuar informacionin e mėposhtėm nė EDV Entry Form.
1. Emrin e plotė - Mbiemrin e familjes, emrin, emrin e babait
2. Datėn e lindjes - Dita, Muaji, Viti
3. Gjininė - Femėr ose mashkull
4. Fshati/Qytetit i lindjes
5. Shteti i lindjes - Emri i vendit duhet tė jetė ai i cili ėshtė nė pėrdorim pėr vendin ku ka lindur aplikanti
6. Fotografitė e aplikantit - Informacioni pėr to ėshtė dhėnė ė lart
7. Adresėn - adresėn, Fshati/Qyteti, Distrikti/Rajoni/Provinca/Shteti, Prefiksi
8. Numri i telefonit (kjo ėshtė opsionale)
9. Adresėn e e-mailit (kjo ėshtė opsionale)
10. Vendi i pėrfshirė nė listė nėse shteti ku jeton, nuk ėshtė ai i lindjes- Nėse aplikanti krkon shtetėsinė e njė vendi tjetėr, i cili nuk ėshtė ai i lindjes, ky informacion duhet tė deklarohet nė formular.
11. Gjendja civile - i pamartuar, i martuar, i divorcuar, Vejushė/Vejan, I ndarė ligjėrisht
12. Numri i fėmijėve qė janė tė pamartuar dhe poshtė moshės 21-vjeēare - pėrveē fėmijėve qė kanė shtetėsi amerikane, ose kanė leje qėndrimi tė pėrhershme nė ShBA.
13. Infomacione pėr bashkėshortin/bashkėshorten- Emri, Data e lindjes, Gjinia, fshati/qyteti i lindjes, Shteti i lindjes, fotografia
14. Informacione pėr fėmijėt - Emri, Data e lindjes, Gjinia, fshati/qyteti i lindjes, Shteti i lindjes, fotografia

;i:Shėnim: Formularėt duhet tė pėfshijnė emrin, datėn dhe vendin e lindjes tė bashkėshortit/bashkėshortes sė aplikantit, gjithashtu edhe tė gjithė fėmijėve nayralė, tė birėsuar dhe thjeshtėr, tė cilėt janė nėn moshėn 21 vjeē -pėrveē fėmijėve qė kanė shtetėsi amerikane, ose kanė leje qėndrimi tė pėrhershme nė SHBA, edhe nėse ju nuk jeni mė ligjėrisht e martuar me prindin e fėmijės, dhe nėse edhe bashkėshortja ose bashkėshorti juaj, ose fėmija, aktualisht nuk banon me ju ose nuk do tė emigrojė me juve. Shėnoni qė fėmijėt tuaj tė martuar dhe fėmijėt 21-vjeē ose mė tė rritur, nuk do tė aplikojnė pėr vizėn DV. Nėse nuk do tė regjistroni tė gjithė fėmijėt, do tė njoftoheni pėr skualifikimin e vizės.


Dorina TOPOLLAJ
Tirana Observer


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.