Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ai qė han hudėr nuk e ndien erėn e vet, por ia ndijnė tė tjerėt
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 138 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Emigracion :: Llotaria e vizave amerikane pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo

Emigracion Lotaria e Vizave Amerikane

Si behet seleksionimi dhe intervista

Ne baze te rregullave te shpallura nga Departamenti Amerikan i Shtetit, kompjuteri do te zgjedhe ne menyre rastesore individet nga totali i aplikimeve te kualifikuara si te rregullta. Ata do te njoftohen me poste nga maji deri ne korrik 2007 dhe do t’u dergohen informacione te metejshme te lidhura me emigrimin ne Shtetet e Bashkuara.

“Ata qe do te perzgjidhen nuk do te njoftohen me poste elektronike, por me poste normale. Ata qe nuk do te seleksionohen ne perzgjedhjen rastesore nuk do te njoftohen”, thuhet ne njoftimin e Departamentit.

Nderkohe, ambasadat dhe konsullatat amerikane nuk do te jene ne gjendje te japin apo shperndajne nje liste te aplikanteve te suksesshem. Bashkeshortet dhe femijet e pamartuar nen 21 vjec te aplikanteve te suksesshem mund te aplikojne per vize, duke ndjekur aplikantin kryesor. Vizat per DV-2008 do te shperndahen ne periudhen 1 tetor 2007 deri me 30 shtator 2008.

Lajmerimi

Ne menyre qe te perfitojne nje vize imigrimi ne Shtetet e Bashkuara, ata aplikante qe do te perzgjidhen ne menyre rastesore ne raundin e pare, duhet te plotesojne te gjitha kerkesat e ligjeve amerikane. I gjithe procesi i leshimit te vizave per aplikantet e suksesshem dhe familjaret e tyre qe perfitojne duhet te mbyllet domosdoshmerisht deri ne mesnaten e dates 30 shtator 2008.

Ne Qendren Konsullore ne Kentaki, te gjithe formularet qe do te grumbullohen nga data 4 tetor deri me 3 dhjetor 2006, do te kene nje numer individual. Pas mbylljes se periudhes se regjistrimit, nje kompjuter do te seleksionoje rastesisht aplikimet e grumbulluara per cdo rajon gjeografik. Brenda nje rajoni gjeografik, formulari i pare i perzgjedhur rastesisht do te jete rasti i pare i regjistruar, formulari i dyte do te jete rasti i dyte dhe keshtu me radhe. “Te gjithe formularet e marre gjate periudhes 60 ditore te regjistrimit do te kene shans te barabarte per t’u seleksionuar brenda nje rajoni gjeografik”, sqaron Departamenti i Shtetit. Kur nje formular eshte seleksionuar, aplikantit do t’i dergohet nje leter lajmerimi nga Qendra Konsullore ne Kentaki, ku do te shkruhen edhe instruksionet per aplikimin per vize. Te gjithe letrat e njoftimit per aplikantet e suksesshem do te dergohen 5 apo 7 muaj nga momenti i mbylljes se periudhes se aplikimit ne adresen e shkruajtur ne formular. Te gjithe ata qe nuk do te marrin nje leter te tille nuk jane te perzgjedhur.

Qendra Konsullore ne Kentaki do te vazhdoje ta ndjeke ceshtjen derisa ata individe, te cilet jane perzgjedhur, te jene te gatshem dhe te instruktuar per t’u paraqitur per interviste ne zyren konsullore te Shteteve te Bashkuara ne Tirane.

Vizat e mundshme

Per DV-2008 jane te disponueshme 50 mije viza, por ne fazen e pare perzgjidhet nje numer me i madh aplikantesh. Kjo behet sepse disa nga 50 mije personat e pare te perzgjedhur, mund te mos kualifikohen per marrjen e vizes. Ne kete menyre per te plotesuar vendet bosh dhe siguruar shperndarjen e sasise prej 50 mije viza, numri i fituesve shpallet me i larte. Njekohesisht kjo do te thote se ka nje numer te pamjaftueshem per ata qe fitojne ne raundin e pare te perzgjedhjes. Te gjithe aplikantet qe do te perzgjidhen do te njoftohen njekohesisht edhe vendin ne te cilin ata ndodhen.

Intervistat me fituesit do te fillojne ne tetor 2007 dhe Qendra Konsullore ne Kentaki do t’u dergoje aplikanteve te suksesshem letrat per takim, kater deri ne gjashte jave perpara parashikimit te intervistes ne zyren konsullore amerikane. Cdo muaj do te leshohen vizat per ata aplikante qe jane te gatshem te perfitojne dhe ne baze te sasise se percaktuar.

Ne momentin kur do te jene shperndare 50 mije viza, programi per vitin 2008 do te mbyllet. Ne princip, numri i vizave mund te perfundoje perpara shtatorit 2008, qe eshte edhe afati kufi. Perzgjedhja rastesore nga Qendra Konsullore ne Kentaki nuk do te thote automatikisht se aplikanti ka fituar vize, ndaj ai duhet te pergatitet per intervisten.

NJOFTIM I RENDESISHEM

Njoftimi per perzgjedhjen ne raundin e pare NUK do te dergohet me poste elektronike. Edhe nese aplikanti duhet te marre nje njoftim per seleksionimin nepermjet postes elektronike (email), ai nuk do te kete vlere ligjore

Korrieri


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.