Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 68 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Kuzhina :: Receta e gatitimit tė luleve tė kungullit
Postuar nga: Fiori

Kuzhina Lulja e kungullit

Lulja e kungullit jo vetėm qė ėshtė e bukur nė sy por dhe e lehtė pėr tu gatuar. Duke qėnė se recetat e lules sė kungullit kėrkojnė shumė lule si dhe nga vetė bukuria dhe delikatesa e tyre krijojnė pjata klasike, shpesh herė ēmimi i njė kg lulesh shkon 20 deri 25 euro. Nė qoftė se ju i kultivoni vetė kungujt atėherė ėshtė mė e lehtė gjetja e luleve. Nė raste tė tilla duhet tė kini parasysh se kėrcelli i luleve ka gjėmba tė vegjėl tė cilat mund tė jenė demtuese (sidomos pėr lėkurėn e femrės) si dhe pastrimi duhet tė bėhet shumė imtėsisht dhe me kujdes. Pėrdorimi i gėrshėrėve tė kuzhinės ėshtė i rekomanduar.

Lulet e kungullit rriten nė bimėn e kungullit dhe tė kungulleshkės. Ato qėndrojnė nė majė tė kungullit qė sapo ėshtė duke u formuar, dhe kanė petale jeshile nga jashtė dhe tė verdha nga brenda.Nė brėndėsi tė lules qėndron filamenti qe ka ngjyrė te verdhe dhe duhet eliminuar pra hequr.Ato jane dy varietetesh mashkuj dhe femra meshkujt jane me te medhenj dhe kane bisht kurse femrat jane me te vogla dhe rriten ne maje te kungullit.
Ato duhet te mblidhen ne momentin e celjes absolute dhe jo kur petalet kane filluar te ulen anash.

Me te mire jane ato mashkullor tė cilat i pėrmendėm mė lart. Lulet mashkullore qe kane edhe bisht mund ti futesh ne vazo me uje dhe ti mbash per dy dite, ndersa ato femerore mund ti mbash ne frigorifer por jo me teper se 24 ore.

Lule tė skuqura

- Merret lulja e kungullit (ajo e verdha qė ėshtė si tulipan, nė momentin qė ėshtė sa mė e ēelur , se pastaj fillon tkurrja dhe fishkja e saj ).
- Lahet mire me ujė tė rrjedhshėm dhe pritet pak fundi.
- Mė pas futet nė njė pjatė ku mė parė kemi rrahur njė kokėrr vezė dhe mbasi lyhet mirė hidhet tė skuqet nė tigan pėr disa minuta.

Kjo ėshtė receta mė e thjeshtė.

Ēfarė shije ka ??
Nėse keni ngrėnė ndonjėherė kėrpudha me vezė ėshtė e njėjta shije ,dhe pak mė e mirė, mė e butė.

Nė Napoli kėtė lloj lule mbasi e kėpusin e fusin nė njė kavanoz me ujė nė mėnyrė qė tė rritet akoma pėr disa ditė.

Shoqerohet me verė tė bardhė.


Lule kungulli tė mbushura me gjizė


Per kater persona perberesit jane:

12 lule 200gr gjize
pak hurdher te grire (sipas deshires)
pak majdanoz te grire
2 veze
pak djath te grire (Parmigiano )
nje luge vere moskat
Krip sipas deshires
buke te grire
dhe vaj ulliri per te skuqurPergatitja

Hiqet fistili apo si i thon atyre qe ka ne mes lulja me kujdes pa prishur lulen , ndersa ne nje pjate bejme perzjerjen e gjizes,hurdhres,majdanozit, nje te verdhe veze, veren ,djathin e grire , kripen dhe perzihen mire te gjitha bashke, pastaj me nje luge hidhet brenda neper cdo lule kjo perzierje nderkohe qe ne nje pjate kemi vezen tjeter te rrahur pak dhe ne pjaten tjeter kemi buken e grire .

Merret lulja me mbushjen qe ka brenda lyhet ne pjaten me veze pastaj ne ate me buke te grire dhe hidhet ne vaj te nxehur fort ne nje ene te thelle ku ka vaj me bollik dhe jo ne cektine lihet vetem disa minuta dhe sherbehet e ngrohte me vere.

Hajt ju befte mire se goja leng me shkoj tani..
© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.