Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Muzika eshte zhurma e mendimit.
--- Hugo

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 126 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Uilliam Shekspir
23 Prill 1564, lindi dramaturgu i madh anglez i tė gjitha kohėrave, Uilliam Shekspir, i cili pati nje krijimtari mjaft te pasur .

Miguel de Servantes
23 Prill 1616, vdiq nė Madrid, romancieri dhe dramaturgu i famshem spanjoll, Miguel de Servantes. Ai fitoi famė botėrore me romanin "Don Kishoti i Manēės".

Maks Planti
23 Prill 1858, lindi shkencėtari i famshėm i fizikės teorike, Maks Planti. Ai zbuloi teorinė e kuanteve, pėr tė cilėn fitoi ēmimin Nobel nė vitin 1918.

E drejta e autorit
23 Prill 1997, UNESKO-ja shpalli 23 prillin, si ditėn vjetore tė librit dhe tė drejtės sė autorit, nė kujtim tė gjigandėve tė letrave tė shekullit tė XVI, dramaturgut Uilliam Shekspir dhe autorit tė "Don Kishotit", Miguel Servantes .

Dėnimi e 143 shqiptarėve nga Gjakova
23 Prill 2001, Gjykata e Lartė e Serbisė anuloi vendimin pėr dėnimin e 143 shqiptarėve nga Gjakova, tė dėnuar pėr terrorizėm, dhe materialet ia ktheu shkallės sė parė pėr rigjykim.
Emigracion :: Gjermania u ofron lejeqėndrimi emigrantėve ilegalė
Postuar nga: Albo

Emigracion Shefi i zyrės sė emigrimit nė Ministrinė e Punės deklaron se Gjermania do tė rregullojė statusin e 200 mijė emigrantėve

Gjermania, leje qėndrimi pėr emigrantė ilegalė

Hatibi: Pėr tė pėrfituar shtetėsinė gjermane, emigrantėt duhet tė japin provimin e gjuhės dhe tė edukatės qytetare

Rreth 200 mijė emigrantė ilegalė nga vendet joanėtare tė BE-sė do tė pėrfitojnė leje qėndrimi afatgjatė nė Gjermani. Bėhet fjalė pėr persona qė aktualisht mund tė punojnė vetėm nė “punė tė zezė”, pasi janė tė parregullt, por nuk mund tė riatdhesohen, sepse fėmijėt e tyre janė integruar pėrsosshmėrisht nė shoqėrinė gjermane. Kėtė bėn tė ditur shefi i zyrės sė emigracionit nė Ministrinė e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, Durim Hatibi. Ai pohoi se lajmin e mirė pėr kėta emigrantė e dha ministri i Brendshėm Federal nė Gjermani Wolfgang Schauble (Volfgang Shobėl), i cili ka pėrgatitur njė raport mbi efektet e zbatimit tė ligjit pėr emigrimin.

Lejet
“Qeveria gjermane ka ndėrmend tė lėshojė njė leje qėndrimi afatgjatė pėr shtetas nga shtete joanėtare tė BE-sė, tė cilėt janė nė situatė tė parregullt nė Gjermani, por qė pėr disa arsye nuk mund tė dėbohen”, - shpjegon Durim Hatibi, duke shtuar se njė hap i tillė ėshtė tepėr pozitiv dhe pėrfitues padyshim qė do tė jenė edhe mijėra shqiptarė. Sipas informacionit tė palės gjermane, nuk mund tė dėbohen fėmijė emigrantėsh qė kanė lindur dhe janė shkolluar nė Gjermani. “Ne kemi nevojė pėr njė zgjidhje me konsensus, pėr tė cilin ekzistojnė mundėsi relativisht tė mėdha”, - mėsohet tė ketė deklaruar ministri i Brendshėm Federal gjerman, Schauble. Nė kėtė vend, nė vitin 2005 u miratua njė ligj i ri mbi emigrimin dhe efektet praktike tė zbatimit tė tij, qė janė pėrmbledhur nė njė raport tė ministrit Federal tė Brendshėm. Nė bazė tė kėtij raporti, shefi i zyrės sė emigrimit pohon se mund tė lindin propozime pėr ndryshime tė kėtij ligji nė fund tė muajit gusht.

Shtetėsia
Masa akoma mė tė rrepta pėr tė marrė shtetėsinė gjermane. Sipas shefit tė zyrės sė emigrimit, Durim Hatibi, pala gjermane ka vendosur tashmė qė pėr ata qė duan tė fitojnė shtetėsinė nė kėtė vend, pėrveē tė tjerash, duhet tė kalojnė edhe dy provime; njohės tė gjuhės gjermane dhe tė edukimit qytetar. Kėto janė dy kriteret e reja me tė cilat do tė pėrballen tashmė emigrantėt qė duan tė pėrfitojnė shtetėsi gjermane. “Problemi i marrjes sė shtetėsisė gjermane po vjen gjithnjė nė rritje, pasi ka pasur njė ulje tė fitimit tė shtetėsisė nga emigrantėt”, - thekson Hatibi, duke shpjeguar se pėr vitin 2005 morėn shtetėsinė gjermane rreth 117 mijė emigrantė ose 8 % mė pak nė krahasim me vitin 2004. Pritet qė nė tė ardhmen ky numėr do tė jetė edhe mė i vogėl.

Pėr ribashkimet familjare, Gjermania parashikon masa mė tė rrepta

Kushte tė rrepta pėr ribashkim familjar

E ndėrsa qeveria gjermane ėshtė treguar tolerante pėr marrjen e lejeve tė qėndrimit afatgjatė, me ribashkimet familjare ndodh ndryshe. “Pėr fat tė keq, pala gjermane bėn me dije se pėr ribashkimet familjare tashmė do tė ketė procedura mė tė rrepta”, - thekson Hatibi. Personat qė dėshirojnė tė sjellin nė Gjermani bashkėshortet ose bashkėshortėt duhet tė provojnė se mund tė sigurojnė nė mėnyrė tė pavarur mbajtjen e tyre. Po kėshtu, janė nė diskutim edhe rregulla mė tė rrepta pėr emigrantėt qė duan tė marrin nė Gjermani fėmijėt e tyre.

200 mijė
emigrantė ilegalė nga vendet joanėtare tė BE-sė, do tė pėrfitojnė leje qėndrimi afatgjatė nė Gjermani

117 mijė
emigrantė ose 8 % mė pak nė krahasim me vitin 2004 morėn nėnshtetėsi gjermane


Eglantina Bardhi
Shekulli


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.