Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 56 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Humor :: "Bukė me djathė nė Hollivud" me Elza Zagreda
Postuar nga: Albo

Humor Aktorja e njohur televizive, Elza Zagreda, sjell episode komike nga stereotipet e traditės shqiptare pėr femrėn qė duhet tė jetė nikoqire dhe e zonja pėr punė shtėpie. Nė teatrot e Los Anxhelosit, Bostonit e Nju Jorkut

Bukė e djathė nė Hollivud

Los Anxhelos - Pas shfaqjeve tė pritura mirė nga publiku nė Nju Jork dhe Boston, komedia “Corn Bread and Feta Cheese – Growing up Fat and Albanian” (Bukė e Djathė - Njė shqiptare nga Ulqini nė Nju Jork), po ndiqet me interes prej disa javėsh nė Hudson Theatre nė Los Anxheles tė Kalifornisė. Elza Zagreda ėshtė autore dhe aktore e komedisė, Luan Bexheti interpreton Kanunin, nė regjinė e Vincent Marano-s.
Shqiptarėt e kanė tė lehtė ta kuptojnė prej titullit satirėn ose tė identifikohen me heroinėn e kėsaj pjese komike e shkruar mbi njė pėrvojė personale. Amerikanėt dhe komunitetet e tjera tėrhiqen me kureshtje drejt njė kulture pak tė njohur dhe shpesh tė keqkuptuar nė Amerikė. Pavarėsisht origjinės ose kombėsisė, pėr tė gjithė shikuesit, kjo shfaqje garanton njė orė tė qeshura dhe zbavitje. Natyrisht, kulturat e disa komuniteteve nė Amerikė kanė ngjashmėri tė dukshme dhe zakone tė pėrafėrta. Nė tė vėrtetė, komedia me njė aktore “My Big Fat Greek Wedding” (Dasma ime me doke greke) nga Nia Vardalos ka qenė pikėnisje dhe frymėzim pėr pjesėn komike “Bukė dhe Djathė” tė Elza Zagredės. Si autore e kėsaj pjese teatrale, Elza Zagreda, ka ditur tė zgjedhė momente domethėnėse nga jeta e saj personale si vajzė e edukuar me norma patriarkale nė njė familje shqiptare nė Nju Jork dhe e rritur nė mjedis tė mbrujtur me kulturė amerikane. Si aktore, ajo i shton rrėfimit tė saj ngjyrime emocionale dhe nota humoristike. Sa pėr ilustrim, njė prej kėtyre episodeve ėshtė therja e qengjit pėr kurban, nė shtėpinė e familjes Zagreda, ēka fqinjėt amerikanė nuk mund ta konceptojnė.
Konstrastet midis dy mėnyrave tė ndryshme tė tė menduarit dhe tė jetuarit, tė reflektuara veēanėrisht tek dallimet e forta gjinore dhe vendi i presupozuar i femrės nė shoqėri, pėrbėn thelbin e satirės dhe humorit qesėndisės tė Elza Zagredės. Grimcat dhe episodet personale tė komedisė fokusohen tek stereotipet e traditės shqiptare pėr femrėn qė duhet tė jetė nikoqire dhe e zonja pėr punė shtėpie, dhe tek synimet e familjes qė vajza tė martohet me njė djalė shqiptar nga familje e mirė. E destinuar dhe e vetėdijshme se fati i femrės nuk ndryshohet, nėna e Elzės e shpreh pakėnaqėsinė dhe dufin e vet me shprehjen qė e pėrsėrit shpesh e pėr gjithēka: “Ne na ka vra zoti”. Nė disa momente rrėfimi bėhet veēanėrisht emocional siē ėshtė historia pėr tezen nė Shqipėri qė martohet me shkuesi. Gjuha e rrjedhshme ėshtė e pasur me sharje dhe shprehje tipike shqiptare. Copėza nga historia e vetėtreguar dhe kujtimet e jetės familjare dhe shoqėrore tė kėsaj vajze tė re njėherit dokumentojnė norma morale e etike tė kulturės shqiptare tė tipizuara tek Kanuni i Lekė Dukagjinit. Pesha ose autoriteti i Kanunit si rregullatori i jetės sė pėrditshme dhe vulosės i fatit tė femrės shqiptare, pėrēohen tek spektatori nga interpretimi i aktorit Luan Bexheti nga Tetova e Maqedonisė.
Ndonėse heroina i ka kapėrcyer pengesat dhe konfliktet kulturore e tashmė pėrfaqėson njė brez tė femrės shqiptare tė shkolluar dhe tė integruar nė jetėn amerikane, rrėfimi i saj jetėsor ėshtė interesant dhe intrigues. Spektatori ka kureshtje tė ndjekė odisenė emocionale dhe komike tė njė femre tė lindur nė Nju Jork nė njė familje shqiptare prej Ulqini. Elza Zagreda debuton si autore dhe aktore e talentuar me lojė dhe plastikė tė admirueshme. Luan Bexheti interpreton rolin autoritativ dhe tė plotfuqishėm tė Kanunit. Faktikisht, Zagreda dhe Bexheti kanė interpretuar bashkė nė disa filma dhe pjesė teatrale, si edhe nė njė program zbavitės me ēifte tė titulluar “Change of Heart” nė rrjetin amerikan WB. Njė prej projekteve tė tyre tė pėrbashkėta ka qenė edhe teatri “Trojan woman” (“Trojanet”) me regjisoren dhe aktoren e njohur tė Broduejt, Ellen McLaughlin.
Komedia “Bukė e Djathė” do vazhdojė tė shfaqet nė Hollivud deri nė fund tė marsit dhe nė muajin prill do kthehet nė skenė nė Nju Jork. Urojmė qė kjo pjesė teatrale nga Elza Zagreda tė ketė fatin e lakmueshėm tė pararendėses sė vet dhe tė ngjallė interesim pėr film apo projekte tė tjera tė mėdha.


Rafaela Kondi


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.