Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 56 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Humor :: Nė 70-vjetorin e humoristit Skėnder Sallaku
Postuar nga: Albo

Humor Balerini qe u be humorist

Publiku e ka pak te veshtire ta mendoje ne nje rol tjeter, ndryshe nga ai i humoristit. Por Skender Sallaku, pervecse nje kampion ne mundje ka provuar te beje dhe balerinin. "Ne skene per here te pare jam ngjitur si balerin. Atehere isha vetem 16 vjec dhe nuk mund ta imagjinoja qe ai podium do te shoqeronte jeten time per 52 vjet me rradhe; jo me si balerin, por si aktor humori", pohon Sallaku ne 70 vjetorin e lindjes se tij.

Nuk ka harruar te ftoje askend. Miqte dhe koleget ka arritur ti mbledhe rreth nje tryeze. Mes batutave dhe kenges tradicionale tiranase, Skender Sallaku shfaq pak nga artet e tij. Ai te te kercyerit i vjen natyrshem dhe ne piste te 70 vitet e tij sfumohen para energjise prej te pakten 30 vjecari. "Eh keshtu jam. Njerezit kane nevoje per te gjitha, mbi te gjitha per te qeshur", thote ndersa me goten e mbushur kercen mes miqve te tij ne nje 70 vjetor, i cili pervecse shume urimeve do ti dhuroje dhe nje tjeter film. "Nuk dua te zbuloj asgje. E vetmja gje qe mund te them eshte qe do te jete padyshim komik dhe protagonist i saj do te jem une". Sallaku kishte vendosur qe me 70 vjetor te jepte perfundimisht doreheqjen nga skena dhe pikerisht diten e lindjes i vjen oferta e nje filmi, te cilit nuk mundi ti thoje jo.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.