Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 60 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Kuzhina :: Supė birre
Postuar nga: Fiori

Kuzhina Thuhet se sot kafeja njihet si pije nė tė gjitha vendet e botės dhe pėrdoret kryesisht nė mėngjes. Por ēfarė pinin njerzit nė mėngjes para se kafeja tė merrte famėn qė ka sot?! Me aq sa kam lexuar nė Shqipėri duhet tė ketė qėne dhalla, ndėrsa ne Gjermani njerzit pinin Supė birre (Biersuppe). Imagjinoni ēdo ditė ti nisni mėngjeset tuaja me dy tre shishe birrė! Hmm...

Nė vazhdim receta e supės sė birrės!

Supė Birre

-Perberesit
(per kater veta)

2 shishe bire
2 luge gjelle miell
1 luge gjelle sheqer
1 luge gjelle gjalpe
½ limon (leng dhe thella)
½ luge kafeje, kanelle
1-2 veze, te rrahura


-Pergatitja

Hapni shishet e birres, dhe i lini ashtu per dy tre ore. Ne gjalpin e shkrire ne zobe me temperature jo shume te larte, perzjeni miellin dhe sheqerin deri sa te marrin ngjyre te kuqeremte. I shtoni kesaj mase birren, lengun dhe thelat e limonit si dhe kanellen dhe vazhdoni ti perzjeni ne temperature jo shume te larte. Me pas bashkoni kete mase me vezet e rahura dhe kur vezet te jene bere njesh me supen, mund ti sherbeni.

Supa sherbehet e ftohte ose e ngrohte sipas preferencave.Receta te tjera te vecanta si dhe historik te shkurter mbi menyren si keto receta jane shpikur apo zhdukur, mund ti dergoni ne pergjigje te ketij artikulli ose postoni tek webmaster@forumishqiptar.com© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.