Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kenaqesia eshte per trupin. E mira per shpirtin. Puna eshte qe ato koencidojne ralle.
--- Tolstoi

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 55 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Humor :: Fjalor Shqip-Turqisht (c) Forumi Shqiptar
Postuar nga: Albo

Humor Antaret e forumit shqiptar jane duke punuar ne perpilimin e nje fjalori Shqip-Turqisht qe ka per tu ardhur shume ne ndihme te gjitheve. Jo vetem qe do te mesoni turqisht, por te mesoni edhe te qeshni gjithashtu :)

Ku tjeter pervec se ne forumin shqiptar ....1. Forumi Shqiptar -> Arnaut Llfazan Mejdan.

2. Impotenca -> Saber selamet, se devri qamet.

3. Pasaporta -> Tefter per ryshfet.

4. Disko -> Gjullurdi bodrum.

5. Rrobalares -> Bulldum kazan.

6. Radio -> Aheng dallap.

7. Raki -> U deme shyqyr.

8. Doganier -> Shejtan Hesap.

9. Celular -> muhabet hava.

10. Penallti -> Serbez hyxhym.

11. Prezervativ -> Shyqyr LLastik

12. Frigorifer -> Kallkan Dollap

13. Televizor -> Sehir Dollap

14. Diarrhea -> Mender siklet

15. Makina qepse -> Tersellem babushk

16. Robokopi -> Teneqe xhandar

17. Sutjena -> Cica rehatllik

18. Pasaporta -> Surrat tapi

19. Shtepi publike -> Han birinxhi maskarallek qamet

20. Sherbim 24-oresh -> 24-sahat yzmet

21. Vetevrasje -> penxhere "bulldum"

22. Fushe futbolli amerikan -> sakat bahce

23. Pista e Formula 1 -> teftik sokak

23. Michael Schumacher -> shejtan yrysh sokak

24. Viagra -> shyqyr kalem

25. Impotent -> jazek kalem

26. Rremuje -> tepsi gjullurdi

27. Lajme -> hair haber

28. Dasma -> gullurdi qefli

29. Orgji -> Kallaballėk lezet

30. Seks oral -> Poēkallari bereqet

31. Pasaportė -> Kurbet defter

32. President -> Kolltuk pasha

33. Teleskop -> Sehir hava

34. Emigrant -> Sikter milet

35. Dhembje koke -> Tepelek siklet

36. Ndihmė ekonomike -> Fukarallėk sevap

37. Autostradė -> Hyxhym xhade

38. Shqiponja -> Turbo bylbyl

39. Demostrata -> Kallaballėk gjullurdi

40. Eklips i diellit –> Biēim aksham

41. Zezak -> Katran milet

42. Fundi i botes -> Dynja qamet

43. Boksier -> Dajak usta

44. Grataēielė -> Xhamllėk kala

45. Bankier -> Dallaver qatip

46. Gay -> Biēim hanėm

47. Kompjuter -> Qerrata dollap

48. Kallashnikov -> Batėrdi dyfek

49. Impotencė -> Qejf meazallah

50. Altoparlant -> Muhabet oturak

51. Rrojtore -> Mustak hata

52. Karate kid -> Pehlivan evlat

53. Trimėritė e Herkulit -> Tangėrllėqet e Hekuranit

54. Ekspert i huaj nė fushėn ekonomike -> Jabanxhi usta hesap mejdan

55. Marrėveshje paqeje -> Rehat ujdi

56. Psikiatėr -> Budallallėk heqim

57. Pediatėr -> Mistrec heqim

58. Kinema -> Kallaballek sehir

59. Seks -> Qejf marshallah

60. Dėshirė seksuale -> Qejf ishallah

61. Lajmet e mbrėmjes -> Aksham haber

62. Gazetė -> Maskarallėk qitap

63. Burg -> Edepsėz xhehnem

64. Qeveri -> Edepsėz xhehnet

65. Film porno -> maskarallėk sehir

66. Trangull -> Jeshil dajak

67. Aeroplan -> Bin Laden Hava

68. Cigare -> katran duhan

69. Printer -> Hazėr defter

70. Sekretaria telefonike -> Hazėr xhevap

71. Gjarpėr -> Llahtar ushkur

72. Doganier -> Shejtan hesap

73. Diskotekė -> Gjullurdi bodrum

74. Regjistėr notash -> Mynxyrė defter

75. Nxėnės -> Medrese qyqar

76. Plazh -> Maskarallėk dynja

77. Mbrėmje festive -> Aksham aheng

78. Celular -> Muhabet hava

79. Lavatriēe -> Gjullurdi kazan

80. Shirit manjetofoni -> Aheng ushkur

81. Proletarė tė gjitha vendeve bashkohuni -> Bytyn dynja, hyxhym milet

82. Bllok shėnimesh -> Hesap defter

83. Amnisti –> Satėr pishman

84. Frigorifer -> Kallkan dollap

85. Profesor -> Medrese delenxhi

86. No comment -> Hiē muhabet

87. Intrigė e dashuri -> Sherr & sevda

88. CD -> Aheng tepsi

89. Prezervativ -> Shyqyr llastik

90. Penallti -> Serbes yxhym

91. Mashkull qė bėn zhvishet ne publik -> Jazėk efendi

92. Film erotik -> Sevda sehir

93. Rroba banjo -> Lemeri benevrek

94. Ftesė pėr darkė -> Qyl pilaf

95. Tregti mallrash tė vjedhura -> Arnaut pazar

96. Grek -> Jazėk milet

97. Italian -> Gallatė milet

98. Serb -> Kopuk milet

99. Amerikan –> Gjullurdi milet

100. Veteriner -> Hajvan heqim

101. Spirancė -> Bulldum ēengel

102.Shesh lufte -> Kasaphanė mejdan

103. Shqipėria nė periudhė tranzicioni -> Ēorap vatan

104. Titanik -> Qamet vaporr

105. Shqiptar = Arnaut© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.