Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Bukuria tė habitė, bukuria tė koritė
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 137 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Hafiz Abdullah Zėmblaku
Nė 5 korrik 1892 u lind kleriku atdhetar hafiz Abdullah Zėmblaku, i cili u mor me botimin e librave fetare dhe me pėrkthime. U persekutua nga diktatura. Vdiq nė vitin 1960.

Vexhi Buharaja
Nė 5 korrik 1987 mbylli sytė nė Berat Vexhi Buharaja, studiues orientalist, shkrimtar e pėrkthyes (nga persishjtja), firmėn e tė cilit e mbajnė veprat: "Endėrrimet" e Naim Frashėrit; "Interpreti i Lindjes" e Sami Frashėrit, mjaft punime tė Hasan Tahsinit, letėrsi orientale (nga Sadiu e Shirazi) etj.

Zhan Kokto
Nė 5 korrik 1889 u lind Zhan Kokto, poet dhe producent filmash, figurė e madhe e kulturės franceze. Ndėr filmat e tij mė tė mirė spikasin: "Orfeu", "E bukura dhe bisha" etj.

Festa Kombėtare e Venezuelės
5 Korriku ėshhtė festa kombėtare e Venezuelės, qė pėrkon me shpalljen e pavarėsisė sė kėtij vendi nė vitin 1811.
Njoftime :: Ndėrron jetė kompozitori i shquar Tish Daija
Postuar nga: Skampa

Njoftime Me nderime pėr kompozitorin e shquar Tish DaijaTIRANE (3 Tetor) - Akademiku, Tish Daija, kompozitor i shquar shqiptar, ka ndėrruar sot rreth orės 06.30 minuta tė mėngjesit nė moshėn 78 vjeēare, pas njė sėmundje tė rėndė. Tish Daija ėshtė njė nga themeluesit e Konservatorit tė Tiranės dhe gjithashtu profesor i Kompozicionit nė kėtė institucion tė lartė tė arsimit muzikor shqiptar. Ai ishte anėtar i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė prej vitit 1999, si dhe anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės prej viti 2000, si dhe mban titullin e lartė ARTIST I POPULLIT.

Tish Daija ėshtė laureat i shumė ēmimeve tė republikės. Pėr njė kohė tė gjatė ai ka qenė anėtar i forumeve drejtuese tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė. Krijimtaria artistike e kėtij artisti tė madh pėrfshin tė gjitha gjinitė dhe zhanret muzikore nga kėnga deri tė veprat e mėdha vokale, nga tablotė muzikore e deri tė veprat skenike, vepra tė muzikės sė dhomės edhe ato sinfonike. Tish Daija ėshtė krijuesi i baletit tė parė shqiptar, HALILI DHE HAJRIA nė vitin 1963. Ai ka shkruar ndėr tė tjera operetėn LEJLAJA, operėn PRANVERA, baletin BIJTĖ E PESHKATARIT, operėn VJOSA, etj. Nga veprat sinfonike mund tė pėrmenden suita NJĖ DITĖ PIKNIKU, rasposia pėr flaut dhe orkestėr BJESHKĖVE TĖ LARTA, Koncerti pėr piano dhe orkestėr, Koncerti pėr violinė, Divertisment pėr harqe, tri Valle Simfonike, etj.

ro/ro (BalkanWeb)


- - - - - - - - - - - - - -

Politikane e artiste i japin lamtumiren Tish Daise

Presidenti i Republikes Alfred Moisiu, ministrja e Kultures Rinise dhe Sporteve Arta Dade, njerez te njohur te artit dhe te kultures shqiptare zhvilluan dje homazhe, prane trupit te pajete te akademikut dhe kompozitorit te shquar shqiptar Tish Daija. Ai nderroi jete te premten, ne moshen 78 vjecare. Homazhet u zhvilluan ne ambjentet e Akademise se Shkencave te Shqiperise, aty ku Daija ishte anetaresuar qe prej kater vitesh. Pas homazheve, trupi i pajete i Tish Daise, nje nder emrat me te njohur te muzikes shqiptare, u shoqerua per t'u prehur ne varrezat publike te Sharres.

Dirigjenti Zhani Ciko, u shpreh ne fjalen e lamtumires, "Tish Daija vendosi gurin e themelit ne artin skenik muzikor kombetar, duke sjelle nje risi ne muziken shqiptare dhe shenuar nje progres te ndjeshem per kohen. Krijimtaria e tij do te mbetet gjithmone ne panteonin e muzikes shqiptare. Me ikjen e tij u ndez edhe qiriri i fundit i brezit qe mund te konsiderohet ne historine e muzikes shqiptare, si ai i klasikeve te saj te paperseritshem".Stafi i Albasoul shpreh ngushėllimet familjarėve tė Tish Daijsė pėr humbjen e kėtij njeriu tė shquar tė muzikės shqiptare. Urojmė qė artistet e rinj shqiptare te ecin ne hapat e te pavdekshmit Tish Daija.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.