Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
E drejta ka rrugėn e gjatė, por vjen
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 68 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kuvendi i Junikut
Nė 21 maj 1912 u mblodh nė Junik njė tubim ku morėn pjesė pėrfaqėsues nga e gjithė krahina e Kosovės, Dibrės, Shkodrės, si dhe nga disa krahina tė Jugut. Ata shqyrtuan programin dhe masat pėr forcmin e mėtejshėm tė kryengritejs sė pėrgjithshme, si dhe paraqitėn kėrkesat pėr caktimin e kufijve tė vendit, vendosja e administratės shqiptare dhe caktimin e gjuhės shqipe me alfabetin kombėtar si gjuhė zyrtare. Ky tubim ka hyrė nė histori si Kuvendi i Junikut.

Iljaz Fishta
Nė 21 maj 1926 lindi nė Shkodėr prof.dr. Iljaz Fishta, studiues, i cili iu kushtua gjurmimeve nė fushėn e ekonomisė dhe pėrgatiti e botoi 11 vėllime pėr kėtė fushė, si dhe mbi 130 artikuj. Gjithashtu pati njė letėrkėmbim tė dendur pėr problemet ekonomike me rreth 30 qendra universitare e studimore tė Europės e Amerikės.

Mėsimi i gjuhės shqipe ne universitetin amerikan
Nė 21 maj 1932 , nė gazetėn "Besa" tė shqiptarėve tė Amerikės, u njoftua nė njė artikull se nė Universitetin e kolumbias tė SHBA-sė, filloi pėr herė tė parė mėsimi i gjuhės shqipe, si dhe u hap njė katedėr pėr gjuhėn shqipe.
Kuzhina :: Thjeshte e shpejt-gatuani per veten tuaj...
Postuar nga: Fiori

Kuzhina Disa receta te shpejta dhe te shijshme te pergatitura per ne nga Kundra Rrymes.

Karkaleca DETI

Koha per gatim - Jo me shume se 10-15 min.

Mire eshte me pas ca karkaleca te medhenj.. por edhe te vegjel nuk prishin pune por te duken sikur po ha VITAMINA..

SASINE e karkaleca sipas stomakut-
Hurdha sipas qejfit
Po ashtu edhe vere te bardhe sipas deshires( nese do me rujte icike per neser mire mos harxho shume)
GJALP varet sipas deshires- per 20 KARKALECA -25gr gjalp
Nje tufe me majdanoz( do me thone sipas numrit te karkalecave...
KRIpe
Piper i zi

Method

1. Laji pak KARKALECAT (pa guackat shpejt e shpejt ashtu si dini vete futi e nxirri nga uji.

2. Hidhni pak gjalp sa mendoni ju qe duhet (duhet filloni te mendoni pak me teper me stomak e pak me pak me tru) mire oshte me pas ftere te thella(tigan i thelle zakonisht ato kineze) edhe hudh icike voj ullini( pak fare sa me i dhone ere) perzije me gjalpin. Hudh pastaj hurdhat te prera ne fleta te hodha. Fergoji pak sa te zbuten por jo me i djeg e me i percellu.Hudh pastaj veren. Pastaj hidh karkalecat (pa guacken) dhe gatuji per 5-8 minuta varet nga madhsia e karkalecit. Ki parasysh qe mos i fergoni shume sepse bohen cope cope .

3- Hiqi karkalecat(vetem karkalecat pa longun) edhe hudhi me i TAS SUPE ( varet po nuk patet tas supe merr i gjo ca te kapi dora ty , por duhet te jete ne formen e tasit). Tani ate longun qe ngeli tek fterja, mire oshte me e pergjysmu , pak. Do me thone hudhe gjysmen ose po deshe ti maje , varet,, edhe hudh ne te gjysmen e gjalpit qe ngeli ose me sakte merr pak me teper gjalp ti edhe hudhja siper.Hudhi icike kripe e peper si ta ndjesh ti. Temperatura duhet te jete mesatare. Kur gjalpi te shkrije edhe perzihet me longun (1-2 min)qe kishte ngel ne ftere hiqe edhe hudhja karkalecave siper...

4- majdanozin e boje therrime therrime , meno mo sikur je duke bo therrime therrime vjerren(per ju femra) ose grune/dashnoren( per burrat) ose ate qe STA VAR (per ata ne kerkim te ..) edhe hudhja siper karkalecave dhe gjalpit...


KEBABE me salce avokado..

4 kunja druri ( tani po nuk patet kunja druni futi i vrap edhe merr shtizat e gjyshes a shif mo ti kujt i gjesh )
1 luge gjelle me voj ullini
2 gjoks pule pa lekuren edhe priti ne copa kubike
4 feta PASTERMA DERRI(bacon) edhe priti secilen ne 3 copa
8 gjethe SHERBELE(sage- per ju amerikon e angleze)

Per salcen:

1 avocado e qerume pa berthome edhe e copetume copa copa te vogla( nuk e di nese kane hy ne shqiperi apo jo , por po nuk paten hy, vallai kesaj here rrini pa honger - e kom llafin pa salce)

4 qepe te njoma , te prera holle

1 nje grusht me majdanoz te prera holle

1 grusht me MENTE(mint) tani oshte bime kjo o vellezer por ne
shqiperi te drejten nuk e di nese e gjeni apo jo.

2 luge gjelle me voj ullini ose sa tju doje e bardha zemer
Long QITRO(lime)

Spec djegs ...po qe se nuk e ke te grire

1. Tani duhet me e ngrof furren para kohe ne 220 grad celcius edhe ate ku fergun gjonat siper ne temperaturen e mesit. vendos siper nje ftere , mire oshte me pas si ato qe jane si grila.

2. Futi tek shtiza (kunji i drurit ) copat e pules PASTERMASE dhe SHERBELES,, njona mas tjetres, duke u bo bukur mo , ashtu si dini vete ju...i lyni pak me voj ullini , edhe i skuqni tek fterja nga 1-2 min ne cdo krah do me thone afersisht 4-8 min gjithsesj

3-Pasi te boni kete hiqini edhe futi ne nje gjo per te pjek (tave)edhe futi ne furren e nxehte per 15-20 min

4. Nderkohe gashtisi(perziji) bashke avokadon me ato gjonat qe kom shkrutj une lart per salcen hudhi pak piper edhe krype sipas veshkes,, edhe prit per ato te dalin nga furra...

5- Futi i te hongme , me noj shishe birre nga pas, futi i dore te gromsitme... edhe ec maroiNese ke shpia ke vetem keto gjona ...

Per te gatuar pulen:
1 gjoks pule
1 luge(ju hudhini sipas deshires po mire me pas 1 luge) voj ulliri
1 limon vetem lekuren
per pasten:
110g miell te bardhe te zakonshem
2 veze
voj ulliri

per salcen:

150ml krem( tani ne shqiperi vallai mo nuk di ca me ju thone oshte si me qene ajo e verdha e qumshtit lart afersisht)
Gjysem limoni vetem longu
85g rikota
30g fier moskat te prera holle
2 domate (jane si ato domatet ne formen e B_O-L-E_VE) - se di si quhen ne shqip)

per ta gutu tani:

1. Merr pak uje edhe veje me nje ene te modhe edhe zije.
2. Ngof pak tani nje ftere jane si grila po qe se nuk ke ato tani e di ca bo tek fterja jote qe ke merr noj gjo si rrjete por jo shume e himet e paster edhe veje tek fterja normale, qe mos te nisi pula aty lyje icike pulen me voj( pula duhet te jete pa lekuren ) edhe nje ftere te thelle te vogel.
3. Lyje pulen me vojin e ullirit dhe lekuren e limonir grije me grirse ose ate gjone qe gri qepen edhe hudhja siper dhe veje tek ajo fterja si grile , edhe leje per 6 min ne te dyja anet
4. Pergatisim pasten duke perzi ne nje tenxhere a ku tu doje zemra juve miellin dhe vezet
5. Merr i cope te kulacit te formum dhe veje me nje nga ato plasmaset e holle per ta mbeshtjelle edhe leje menjane.. pushim
6. Tani mire oshte me pas i makine qe bo pasta, do me thone qe e hollo e bo te holle si fleta byreku po qe se nuk ke , merr akllain edhe bjeri per siper e boje te holle, aq sa mundesh.
7. Bo te njejten gjo edhe me kulacin e mbetur
8. Me i thike te mprehte i pret si rrypa te holle (0.5com ose 0.7 cm)nga ato petat qe ke bo , tani feta oshte mire mes me qene ne max e holle , por si tju them une juve afersisht 1 milimeter
9. tani ne ate fteren e thelle qe vume ne sobe per ta ngrof hudhim ate kremin
10. Shto edhe longun e limonit. Tani ule temperaturen e kom llafin midis mesit edhe me te ultes, edhe e perzien
11. Hudhi pasten ne ate enen e modhe me uje qe kishim vendos tek soba edhe e zi per 3-4 min( mos harro pulen tek fterja se u dogj)
12. Tani tek kremi edhe longu i limonit hudh rikoten edhe fierin moskat edhe domatet te cilave i ke heq lekuren( hudhi uje te nxehte siper edhe rripi ) dhe perziji edhe leni aty per 2 min
13. Tani pasta thahet edhe sperkatet me voj ullini
14. Te thash mos harro pulen se e paske djeg ja paske lujte fene hiqe nga fterja edhe preje ne fleta te holla
15. Tani ate SALCEn hudhja Pastes siper edhe perzieji bashke .
16. Hudhi siper fletat e holla te pules
edhe ma merr menja qe gjysmen e pules e ke honger para se ta vesh siper pastes,,, po ska problem,,,
E gjithe ky muhabet ,, zgjat jo me teper se 30 min ,,, e kom llafin perfshi ketu ,, edhe lamen e durve ne fillim edhe ne fund edhe te hongmen edhe te llafosmen me noj rob ne telefon , ose duke pa lajmet e fundit ku IRAKU ka SULMU AMERIKEN edhe e ka PUSHTU ate


Supe me Kerpurdha...BORZILOK

Para se ta bosh duhet te kesh dhe nje makineri per grirje ne anglisht FOOD Procesor( makine ku fut ushqimet edhe i bo copa e cika,, si te te doje palla)

SUPA:
1 luge gjelle ose pak me teper voj ulliri
1- qepe te prere holle
200g Kerpurdha
Gjysem patate, ose po qe patate e vogel 1 te terente prere
Kocka derri ( kur merrni berxollen hiqi kocken)
300 miligram uje i ziere

Per vojin me BORZILOK:
85g-borzilok i fresket
Krype si mas deshires


1. Ngrof nje tenxhere te modhe .
2. Hudhi voj ullirit ne te edhe ngrofe.
3. Hudhi qepet edhe perzieji per afro 2 min.
4. Hudhi edhe kerpurdhat dhe patatet edhe perziji edhe ato per 2 min
5. Hudhi edhe kockat e derrit.
6. Hudhi ate ujin e nxehte qe te thashe ta nxehesh, edhe zieji per afro 10 min.
7. Pergatit borzilokun me vojin e ullirit edhe krypen ne makinen grirese, hudhi mrena edhe jepi te grimen deri sa borziloku te bohet copa e copa, me duket se ka edhe ne supermarket te gatshem ,
8. Hiqi kockat nga supa edhe jepja grus a dashnores a kujt te te doje e bardha zemer te kruje veshin, ose jepja po deshe edhe qenit te komshijut qe te le tere noten pa gjume, lyeja icike me ilac miu
9. Hudhe pastaj supen tek makina grirese edhe boji copa e copa therrime fare ,,,deri sa te behet si mase viskoze, e longshme si llac
10. Hudhe supen ku ta doje e bardha zemer , edhe hudhi soper ate vojin qe te thashe ta bosh me borzilok edhe merr icike buke se mos harrosh edhe futi i te hongme,,

E tere kjo nuk zgjat mo teper se 20 min , po ti kesh gjonat ne shpi , ,,, po i pate tek supermarkata edhe ske borzilog, futja me gjethe rrushi.SUPE - PATATE +PRAS(Presh)

2-Kokra qepe 5cm diametri afersisht
-patate sa te doje zemra
-pras sa tju doje e bardha zemer "sa me i modh aq me i mire"
-Erza ,, sa me shume,, aq me mire
-piper
-krype sipas veshkes,

2- Kokrra qepe me diameter 5 cm qerohen priten holle edhe hudhen ne nje ene ( si tua doje zemra juve ,,,) edhe fergohen me gjalp ,,,per nja 3 min sa te zbuten qepet edhe ti vije era pak si qepe te fergume...Hudhen sa erza po pate mire do te bosh ..
Meren patatet edhe qerohen ,, priten ne pjese kubike sa me te vogla aq me mire,,
Meren PRASI mire eshte te kesh te njejten sasi me patatet edhe pastrohen priten ne fije fije sa te kesh ti mundesi
Hudhen pastaj PATATET bashke me PRASIn tek qepet edhe ashtu fergohen pak me njona tjetren,,, merren edhe 2 thelbinj hudhe edhe bohen therrime edhe hudhen ne te njejten vend edhe ashtu zihen,, vallai une se kam mat sa kohe duhet me u zi , por ti shikoji here pas here...
Pasi jane zire pak edhe e shikon se patatet jane zire merr nuk e di se si e quani ju ate,,, por eshte FOOD PROCESOR,, ose eshte dicka qe e gjate qe gri e bon therrime edhe e bo keshtu deri sa te bohet nje mase viskose,,,
Tani per qejfin tat ti mo i hudh icike PEPER,, siper , ose perseri noj erze, ,,,
Merre me garuzhde edhe mushe tasin mire... hudhi icike ne mes pak gjalp , mund ta hash edhe me limon...


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.