Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Bukuria e gruas duket nė mėngjes
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 98 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Marko Boēari
Nė 9 gusht 1823 u vra Marko Boēari, komandant suliot, hero i luftės pėr pavarėsinė ė Greqisė, i cili u dallua pėr trimėri dhe aftėsi ushtarake nė mbrojtjen e Janinės e u mbiquajt madje "Shqiponja e Sulit". Gjithashtu Boēari la si trashėgimi njė fjalor greqisht-shqip me 1464 fjalė.

Beteja e Leningradit
Nė 9 gusht 1944 pas 900 ditėsh nė njė rrethim tė egėr, banorėt e Leningradit (sot Pjetėrburg) nė Rusi mundėn ta shpėrthenin bllokadėn, duke u hedhur nė kundėrsulm ndaj forcave tė Vermahtit hitlerian, qė i sprapsėn rreth 2km larg mureve tė qytetit, duke shėnuar kėshtu njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė Luftės sė Dytė Botėrore.

Solomon Kutner
Nė 9 gusht 1903 lindi pianisti klasik Solomon Kutner, i cili debutoi nė skenė shumė i vogėl, vetėm 10 vjeē, me njė koncert tė Ēajkovskit pėr tė vazhduar me njė karrierė tė suksesshme, por qė pėr fat tė keq u ndėrpre nė vitin 1965 kur mjeshtri pėsoi njė paralizė.

Tomazo Landolfi
Ne 9 gusht 1908 lindi shkrimtari i njohur italian Tomazo Landolfi, qė ishte dhe dramaturg e kritik letrar, autor i veprave: "Gurėt e Hėnės", "Dashuri e kohės sonė", "Muajt", etj.
LISTA E ANTAREVE TE KOMUNITETITPershendesim antarin me te ri te komunitetit:
flam


Komuniteti perbehet nga 15918 antare te rregjistruar deri me sot.


[ Te gjitha |  A |  B |  C |  D |  E |  F |  G |  H |  I |  J |  K |  L |  M |  N ]
[ O |  P |  Q |  R |  S |  T |  U |  V |  W |  X |  Y |  Z |  Te tjeret ]

Rendit sipas: [ emrit te rregjistrimit | emrit te vertete | e-mail | url ]

Emri Emri i vertete E-mail Faqja ne rrjet

Asnje antari nuk i fillon emri me O


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.