Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
"Femija qe fle rritet, kombi qe fle vdes ..."
--- Ismail Qemali

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 80 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Kristo Luarasi
Nė 8 korrik 1934 mbylli sytė veprimtari i shquar i Rilindjes, Kristo Luarasi, njėri nga themeluesit e shtypshkronjės "Mbrothtėsia", ku shtypeshin librat shqip; i cili u angazhua nė luftė kundėr pushtuesit turk me ēetat e Bajos dhe Ēerēiz Topullit, ishte pjesėmarrės nė kryengritjen e pėrgjithshme tė 1909-1912, si dhe dha njė ndihmesė tė madhe pėr pėrgatitjen dhe zhvillimin e Kuvendit Kombėtar tė Vlorės.

Zhan de la Fonten
Nė 8 korrik 1621 u lind Zhan de la Fonten, poeti kombėtar i Francės, njėri ndėr krijuesit mė prodhimtarė nė botė qė shkroi pothuaj nė tė gjitha gjinitė, por shkėlqeu veēanėrisht me fabulat e mrekullueshme, tė cilat e vunė nė radhėt e fabulistėve mė tė mėdhenj tė botės. Vdiq nė vitin 1695.

Ferdinand Zepelin
Nė 8 korrik 1838 u lind Ferdinand Zepelin, inxhinier ushtarak gjerman. U mor me pėrpunimin e balonave tė komanuara metalike dhe nė vitin 1900 krijoi njė balonė me gaz, e cila u pėrdor si mjet fluturimi vaēanėrisht gjatė Luftės sė Parė Botėrore pėr transportin ushtarak dhe, pėr nder tė shpikėsit, u quajt "Zepelinė".

Vivien Meri Hartli
Nė 8 korrik 1967 u nda nga jeta artistja e madhe e Hollivudit Vivien Meri Hartli, e njohur me emrin e artit Vivien Light, qė mbeti e pavdekshme nė filmat: "Bashkė me erėn", "Ana Karenina" etj., pėr tė cilat u nderua edhe me dy statuja Oskari.

Arkiva e Artikujve


Artikujt e renditur sipas muajit

 • Prill, 2009
 • Janar, 2009
 • Nendor, 2008
 • Tetor, 2008
 • Shtator, 2008
 • Qershor, 2008
 • Maj, 2008
 • Prill, 2008
 • Mars, 2008
 • Shkurt, 2008
 • Janar, 2008
 • Dhjetor, 2007
 • Nendor, 2007
 • Tetor, 2007
 • Shtator, 2007
 • Gusht, 2007
 • Korrik, 2007
 • Qershor, 2007
 • Maj, 2007
 • Prill, 2007
 • Mars, 2007
 • Shkurt, 2007
 • Janar, 2007
 • Dhjetor, 2006
 • Nendor, 2006
 • Tetor, 2006
 • Shtator, 2006
 • Gusht, 2006
 • Korrik, 2006
 • Qershor, 2006
 • Maj, 2006
 • Prill, 2006
 • Mars, 2006
 • Shkurt, 2006
 • Janar, 2006
 • Dhjetor, 2005
 • Nendor, 2005
 • Tetor, 2005
 • Shtator, 2005
 • Gusht, 2005
 • Korrik, 2005
 • Qershor, 2005
 • Maj, 2005
 • Prill, 2005
 • Mars, 2005
 • Shkurt, 2005
 • Janar, 2005
 • Dhjetor, 2004
 • Nendor, 2004
 • Tetor, 2004
 • Shtator, 2004
 • Gusht, 2004
 • Korrik, 2004
 • Qershor, 2004
 • Maj, 2004
 • Prill, 2004
 • Mars, 2004
 • Shkurt, 2004
 • Janar, 2004
 • Dhjetor, 2003
 • Nendor, 2003
 • Tetor, 2003
 • Shtator, 2003
 • Gusht, 2003
 • Korrik, 2003
 • Qershor, 2003
 • Maj, 2003
 • Prill, 2003
 • Mars, 2003
 • Shkurt, 2003
 • Janar, 2003
 • Dhjetor, 2002
 • Nendor, 2002
 • Tetor, 2002
 • Shtator, 2002
 • Gusht, 2002
 • Korrik, 2002
 • Qershor, 2002
 • Maj, 2002
 • Prill, 2002
 • Mars, 2002
 • Shkurt, 2002
 • Janar, 2002
 • Dhjetor, 2001

 •  Artikujt( per Shtator, 2005)  Veprimet  Vizita  postuar 
  Ekspozitė nė Vjenė pėr nder tė 600 vjetori tė Gjergj Kastriotit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 59902005-09-30 11:58:24
  Anita Take: Do tė iki nga kjo botė duke kėnduar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50892005-09-30 00:34:59
  Krasniqi, knock-out nė raundin e nėntė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 78892005-09-29 09:13:16
  O Pėrmet o xhenet (parajsė), bukė pak e ujė det! Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 137902005-09-25 19:12:22
  Ēėshtja Shqiptare nė Kongresin e SHBA Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 47262005-09-25 01:51:27
  _TPShqiptarėt fituan, demokracia shqiptare ėshtė e gjallė Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 84332005-09-23 00:27:29
  _TPDallgėt kur mbėshtjellin kumbimet Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51052005-09-22 15:51:33
  _TPQeveria tė kufizojė borxhin nga bankat Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 47662005-09-22 15:33:38
  _TPTirana kurorėzon "Miss Globe International" pėr 2005 Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 109412005-09-17 18:10:36
  “National Geographic” pushton Butrintin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70892005-09-13 22:30:04
  Votėbesohet nė parlament qeveria Berisha Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 71932005-09-13 00:33:55
  Demonstratė paqėsore VETEVENDOSJA para OKB Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70622005-09-13 00:27:38
  Eno Koēo publikon jetėn artistike tė nėnės sė tij, Tefta Tashko Koēo Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 55462005-09-08 16:07:41
  10 mijė shqiptarė nė tmerrin e Nju Orlinsit Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 84072005-09-08 16:03:40
  Presidenti Rugova: Vuaj nga kanceri nė mushkėri Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 61422005-09-06 00:42:21
  Fjalimi i presidentit Moisiu nė parlamentin e ri shqiptar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 70532005-09-06 00:38:46
  Njė zbulim i ri arkeologjik nė Butrint Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 74882005-09-06 00:36:24
  Shqiperi - Kazakistan 2-1 Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 74042005-09-03 20:33:15
  _TPFatos Nano jep dorėheqjen si kryetar i Partisė Socialiste Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 95272005-09-01 16:27:31


  19 artikuj ne total


  © Albasoul.com 1998-2007
  Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.