Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ēfarė tė jetė arti, pėrveē se njė mėnyrė e tė parit tė gjėrave?
--- Thomas Berger(1924)shkrimtar amerikan

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 91 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gazeta "L'albanese d'Italia"
Nė 23 shkurt 1918 doli nė Napoli numri i parė i gazetės "L'albanese d'Italia" (Shqiptari i Italisė), qė njihet si gazeta e parė nė shtypin shqiptar. Ishte njė organ politik, shoqėror, letrar dhe kulturor nė arbėrisht dhe pjesėrisht nė italisht, e drejtuar nga Jeronim de Rada.

Aleks Ēaēi
Nė 23 shkurt 1989 u nda nga jeta shkrimtari Aleks Ēaēi, ish-shkrimtar i viteve '30, dhe mė pas me njė krijimtari tė gjatė letrare ( rreth 60 vjet), kur shkroi pėr tė rritur dhe fėmijė veprat: "Kėngėt e dheut", "Bisedė me diellin", "Ėndrrat e mia", "Aroma e bukės", "Na hoqėn ēatinė", "Kanish", "Shtėpia pėrballė diellit", etj.

Xhovani Batista Pelegrini
Nė 23 shkurt 1921 u lind nė Beluno tė Italisė Xhovani Batista Pelegrini, gjuhėtar, balkanolog i njohur dhe albanolog i cili dha njė ndihmesė tė vlefshme pėr gjuhėn shqipe, kryesisht nė planin historik, dhe i shoqėroi veprat e veta pėr Shqipėrinė me harta tė ndryshme mbi vendin tonė.

Karl Liberman
Nė 23 shkurt 1842 u lind kimisti gjerman Karl Liberman, shkencėtari qė zbuloi reaksionin e komponenteve nitrike, i cili mban emrin e tij, si dhe procesin e prodhimit tė ngjyrosėsve kimikė.

Festa kombėtare e Guajanės
23 Shkurti ėshtė festa kombėtare e Guajanės, e cila pėrkon me shpalljen e republikės sė kėtij vendi.

Arkiva e Artikujve


Artikujt e renditur sipas muajit

 • Prill, 2009
 • Janar, 2009
 • Nendor, 2008
 • Tetor, 2008
 • Shtator, 2008
 • Qershor, 2008
 • Maj, 2008
 • Prill, 2008
 • Mars, 2008
 • Shkurt, 2008
 • Janar, 2008
 • Dhjetor, 2007
 • Nendor, 2007
 • Tetor, 2007
 • Shtator, 2007
 • Gusht, 2007
 • Korrik, 2007
 • Qershor, 2007
 • Maj, 2007
 • Prill, 2007
 • Mars, 2007
 • Shkurt, 2007
 • Janar, 2007
 • Dhjetor, 2006
 • Nendor, 2006
 • Tetor, 2006
 • Shtator, 2006
 • Gusht, 2006
 • Korrik, 2006
 • Qershor, 2006
 • Maj, 2006
 • Prill, 2006
 • Mars, 2006
 • Shkurt, 2006
 • Janar, 2006
 • Dhjetor, 2005
 • Nendor, 2005
 • Tetor, 2005
 • Shtator, 2005
 • Gusht, 2005
 • Korrik, 2005
 • Qershor, 2005
 • Maj, 2005
 • Prill, 2005
 • Mars, 2005
 • Shkurt, 2005
 • Janar, 2005
 • Dhjetor, 2004
 • Nendor, 2004
 • Tetor, 2004
 • Shtator, 2004
 • Gusht, 2004
 • Korrik, 2004
 • Qershor, 2004
 • Maj, 2004
 • Prill, 2004
 • Mars, 2004
 • Shkurt, 2004
 • Janar, 2004
 • Dhjetor, 2003
 • Nendor, 2003
 • Tetor, 2003
 • Shtator, 2003
 • Gusht, 2003
 • Korrik, 2003
 • Qershor, 2003
 • Maj, 2003
 • Prill, 2003
 • Mars, 2003
 • Shkurt, 2003
 • Janar, 2003
 • Dhjetor, 2002
 • Nendor, 2002
 • Tetor, 2002
 • Shtator, 2002
 • Gusht, 2002
 • Korrik, 2002
 • Qershor, 2002
 • Maj, 2002
 • Prill, 2002
 • Mars, 2002
 • Shkurt, 2002
 • Janar, 2002
 • Dhjetor, 2001

 •  Artikujt( per Janar, 2003)  Veprimet  Vizita  postuar 
  Mera Zymeri, Sabri Fejzullahu Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 77522003-01-31 19:09:24
  Kampioni i botes, roje porte Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50402003-01-30 11:13:21
  Albasoul ju fton ne Tirane per San Valentinin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51432003-01-30 10:45:24
  SHBA: Vdes nėna shqiptare teksa shpetoi djalin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 78262003-01-29 11:26:44
  Krijimet e "Engjell Sic jam vete"! Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 68122003-01-29 01:55:28
  Erdhi 7 prilli i perfolur ne kujtime Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 57802003-01-28 01:01:05
  Anekdotat e Huggos - 2 Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 96322003-01-27 15:05:04
  Veshkat, vdekja vjen nga mungesa e transplantimeve Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 104972003-01-26 14:30:12
  SHBA: 2 miliard $ droge permes Shqiperise Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 60672003-01-25 17:43:25
  Principet e politikes se jashtme Amerikane Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 99622003-01-24 12:10:23
  Duke u njohur me artistet e rinj shqiptare - Denku Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 52652003-01-23 13:41:34
  Mbrojtja ne 1939: Mision i pamundur Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 47372003-01-23 12:38:00
  Fest 2002 mberrin tek Albasoul Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51992003-01-23 11:08:50
  Pas vdekjes sė themeluesit tė psikiatrisė moderne Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51032003-01-22 10:42:51
  Artisti mesjetar nė Shqipėri Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 65732003-01-22 01:04:20
  Ndricim Xhepa feston 46 vjetorin ne spital Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 147142003-01-22 00:52:30
  SHBA redukton ndihmen ekonomike per Shqiperine Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 53192003-01-21 13:09:13
  Buletini Javor i Forumit Shqiptar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 51702003-01-20 12:08:00
  Adelina, Bleona, Eli, Kledi me albume te reja Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 92072003-01-19 15:48:10
  ARVANITĖT DHE VLERAT E TYRE Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 64802003-01-18 10:19:21
  Strategjia e Institucionalizimit te Opozites Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 41452003-01-17 02:24:08
  SHBA: Pavaresia e Kosoves duhet merituar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 44592003-01-14 22:54:54
  Kuvendi i Arbnit, feston 300-vjetorin Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 67762003-01-14 16:33:41
  Rinia dhe kultura gjuhėsore Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 68702003-01-14 14:20:59
  Buletini Javor i Forumit Shqiptar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50642003-01-13 07:58:40
  Francesku, shenjti i munguar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 53032003-01-12 23:52:40
  Mbi Onufrin dhe Krijimet e Tij Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 184032003-01-12 13:46:14
  Tenxherja e Madhe Shqiptare Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 230662003-01-11 18:02:55
  Vace Zela, Nder i Kombit Shqiptar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 79002003-01-11 11:58:11
  Leter e hapur Sekretarit te Shtetit Amerikan Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 63032003-01-11 10:24:28
  New York Times-Interviste imagjinare me Nenen Mbretereshe, Xheraldinen Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 59822003-01-10 06:04:05
  Berisha: Mareveshja pozite-opozite u shkaterrua Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 35082003-01-09 14:31:23
  Dritat 25 pėr qind mė shtrenjte Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 36902003-01-09 14:25:28
  Azem Bejtė Galica Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 44262003-01-09 12:13:42
  Anekdotat e Huggos Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 81622003-01-07 13:37:36
  A ėshte i Vlefshėm Kontributi i Diasporės? Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 58412003-01-07 01:01:01
  Kledi Kadiu: Balerini shqiptar ne ekranin italian Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 89912003-01-06 04:03:21
  Vdes i masakruar nga policia Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 50102003-01-06 03:36:23
  "Te na rroje Partia!" Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 68592003-01-06 03:29:27
  Nje studim i ri per "tensionin e larte" Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 81402003-01-05 01:55:52
  Socialistet e kane neglizhuar ceshtjen came Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 40392003-01-05 01:09:58
  Rezistenca antikomuniste e Mirditoreve Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 74172003-01-02 14:25:05
  Flamur Nallbani: "Mesues i Popullit" te persekutuar Printo artikullin  Dergoja kete artikull nje personi 55992003-01-02 14:16:22


  43 artikuj ne total


  © Albasoul.com 1998-2007
  Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.