Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Ndodh qe njerezit inteligjent te kene dinjitet, por imbecileve nuk u mungon asnjehere.
--- Talvart

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 145 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Frano Ndoja
Nė 28 korrik 1867 lindi nė Shkoder Frano Ndoja , kompozitor e dirigjent i njohur, i cili renditet mė tė parėt qė vunė bazat e muzikės sonė, Palokė Kurti dhe Martin Gjoka. Nė 1898-n krijoi orkestrėn frymore "Daulla e Franos", qė ishte edhe formacioni i parė orkestral i cili nė vitin 1917 u kthye nė njė formacion zyrtar. Vete Ndoja nė krye tė tij orkestroi mjaft kėngė popullore shkodrane, si dhe krijime tė vetat. Vdiq nė vitin 1923.

Lufta e Parė Botėrore
Ne 28 korrik 1914 Austro Hungaria i shpalli luftė Serbisė , duke gjetur si pretekst vrasjen e princit trashėgimtar tė saj nė Sarajevė, njė muaj mė parė. Kėshtu nisi edhe Lufta e Parė Botėrore, qė u shtri pothuaj nė tė gjitha kontinentet.

Mithat Frashėri
Nė 28 korrik 1922 ndėrmjet Shqipėrisė dhe SHBA-sė u vendosėn pėr herė tė parė marrėdhėnie diplomatike, sipas kėrkesės zyrtare tė dalė nga Kongresi i Lushnjes. Ministėr fuqiplotė i SHBA-sė nė Tiranė u caktua Grent Smith, ndėrsa nė Uashington pėrfaqėsuesi i shtetit shqipėtar, Mithat Frashėri.

Johan Sebastian Bah
Nė 28 korrik 1705 mbylli sytė Johan Sebastian Bah, kompozitor i shquar gjerman, i cili nga njė organist i thjeshtė i oborrit tė Vajmarit arriti tė bėhej njėri nga muzikantėt mė tė mėdhenj tė fundshekullit tė 17 dhe fillimshekullit tė 19, me suitat, koncertet, fugat, kapriēot e sonatat e mrekullueshme, tė cilat mbetėn nė thesarin e muzikės botėrore.
Lajmet me te fundit

Shtypi i Majte Shtypi i Pavarur Shtypi i Djathte
Agjensi Lajmesh
 
   


   

  

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.