1 Histori e Hershme - Pellazge, Ilire dhe Epirote
Ky artikull perben nje permbledhje te historise sone te hershme dhe figurat kryesore te saj. Do te gjeni detaje jetesore mbi prijesit ilire dhe Pirron e Epirit.

 

2 Pirro i Epirit
Njihuni me jeten e Pirros se Epirit, luften, fitoret dhe famen e tij. Ky material hedh drite mbi faktin qe Pirro ishte nje prijes Epirot Ilir dhe jo grek sic duan ta paraqesin historianet greke.

 

3 Gjergj Kastrioti - SKENDERBEU
Nje material i plote mbi jeten, luften dhe bemat e Heroit tone Kombetar Gjergj Kastriot Skenderbeu. Mbi 18 faqe qe permbajne referenca nga shume autore te huaj e shqiptare qe kane shkruajtur mbi Skenderbeun.

 

4 Familja e Kastrioteve
Nje material i shkurter mbi familjen e Kastrioteve

 

5 Ali Pashe Tepelena
Njihuni me jeten e bemat e Ali Pashe Tepelenes nga hija e te cilit dridhej i madh e i vogel sipas gojedhenave. Si ai arriti te ngreje pashallaken me te madh te Perandorise Otomane dhe fundi i tij tragjik.

 

6 28 Nendor 1912
Ne kete kapitull do te njiheni me perpjekjet e patrioteve shqiptare qe u kurorezuan me shpalljen e pamvaresise ne 28 Nendor 1912 ne Vlore. Qendrimi i faktorit nderkombetar dhe faktorit shqiptar ndaj pamvaresise se Shqiperise nga sundimi otoman trajtohen gjate ne kete kapitull.

 

7 Mbreti Zog i I
Ahmet Zogu eshte nje prej figurave me komplekse te historise sone kombetare. Per 50 vjet ai u etiketua tradhtar, hajdut nga rregjimi komunist por shume pak e njohin shqiptaret kontributin qe ai i dha Shqiperise. Njihuni me shtetarin me  te suksesshem shqiptar te shekullit te XX.
8 7 Prill 1939
Njihuni me inskenimin e pushtimit italian ndaj Shqiperise ne 1939. Te gjithe ngjarjen jua rrefen nje shqiptar qe e jetoi vete ate kohe dhe qe shpenzoi nje pjese te konsiderueshme te jetes se tij, duke mbledhur materiale rreth atyre ngjarjeve. E kam fjalen per autorin e "Historia e Shqpnis" Zoterin e nderuar  Tajar Zavalani.

 

9 Albania's Golgotha
Kjo eshte nje permbledhje faktesh nga shtypi perendimor mbi Shqiperine e viteve 1840-1912. Fakte rrenqethese qe nxjerrin ne pah tragjedine tone kombetare te shkaktuar nga armiqte tane shekullore. Cdo shqiptar duhet ta lexoje kete material. Nese dikush ka nje version ne shqip te ketij materiali  eshte i lutur te na e dergoje.

 

10 KOSOVO -The Albanians in Yugoslavia in light of historical documents
Fakte historike qe hedhin drite mbi Kosoven si toke shqiptare. Nje analize e drejte dhe ne detaj mbi mosmarveshjen serbo-shqiptare mbi Kosoven.

 

11

Ethnic Albanians in Greece
Fakte teper interesante te publikuara ne Internet nga Ministria e puneve te jashtme turke. Ate qe nuk e ben ministria e jashtme shqiptare, e ben ajo e  popullit mik turk. Lexoni materiale mbi qendrimin e qeverise turke ndaj ceshtjes tone Shqiptare, si te drejtat e minoritetit shqiptar ne Greqi dhe e drejta e popullit cam per vetvendosje ne tokat e tyre. 

 

12 Kthimi i Mid'hat Frasherit
Mid'hat Frasheri, i biri i Abdyl Frasherit ju sjell nje seri faktesh historike, korrespondecash diplomatike dhe mendimet e tij rreth ceshtjes shqiptare. Njihuni me Atdhetarin dhe Nacionalistin me te shquar te brezit te dyte te Frasherllinjve.

 

13 Komploti greko-komunist kunder demokracise shqiptare
Nje material interesant mbi ngjarjet e 1997 qe u kurorezuan me shkaterrimin e shtetit shqiptar. Autoret kane bere nje permbledhje te shtypit te kohes dhe duan te argumentojne kontributin e madh qe dha fqinji jone jugor per zjarrvenien e Shqiperise.

 

14 Pavarėsia e Kosovės sipas tė drejtės ndėrkombėtare
Nje studim i plote mbi te drejten nderkombetare te vetvendosjes se popullit Shqiptar ne Kosove. Materiali eshte shume interesant dhe teper argumetativ mbi te drejten hitorike, morale, humane te popullit shqiptar ne Kosove per te jetuar i lire dhe i pavarur nga sundimi serb. Materiali eshte ne gjuhen shqipe anglisht dhe gjermanisht.

 

15 Enciklopedia Britanike mbi historine shqiptare
Nje permbledhje e shkurter e historise se kombit shqiptar nga njera prej enciklopedive me prestigjoze ne bote. I gjithe materiali eshte ne anglisht jo ne shqip dhe na u dergua me anen e postes elektronike nga Z. Altin Qosja .

 

16 Forumi i Historise Shqiptare
Ne kete forum do te gjeni shume fakte dhe dolumenta historike te kohrave dhe burimeve te ndryshme. Ne te njejten kohe mund te lini pershtypjet dhe kritikat tuaja mbi materialet e publikuara ne kete faqe te historise. Nese dispononi materiale historike shqiptare jeni te lutur ti postoni ne kete forum. 
*Qe te shkruani ne forum duhet te keni rregjistruar nje emer tuajin

 

17 The Expulsion of the Albanians
Ky eshte nje memorandum i paraqitur ne 7 Mars 1937 ku duket qarte plani i Serbve per te pastruar Kosoven nga shqiptaret. Materiali eshte ne anglisht dhe eshte publikuar nga organizata shpiptaro-amerikan AACL.

 

18 Rescue in Albania
Nje liber i shkruajtur ne anglisht nga nje hebre-amerikan ku pershkruan se si te gjithe cifutet qe banonin ne Shqiperi dhe te gjithe qe ata qe arriten te shkelnin ne Shqiperi per ti shpetuar holocaustit, ia dolen te shpetonin gjalle fale mikpritjes dhe sakrifices sublime te popullit shqiptar. Publikuar nga AACL.
 

Shenim: Kushdo qe disponon materiale historike eshte i lutur ti postoje ne forum ose 
te na i dergoje me ane te postes elektronike. Mos harroni te dergoni burrimin nga jane 
shkeputur materialet si dhe emrin tuaj si kontributor.