7 Prill 1939
Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani

Faqe 304

nėnshkruente nji marrėveshtje me Francėn
pėr tė rregullue disa ēashtje qi pritshin me
u zbėrthye prej shum kohe. Me kėt mėnyrė
grabitja e Shqipnis do tė bahej nė nji
atmosferė kėnaqėsije, sidomos nė Francė,
prej ku mund tė vinte kundrėshtimi ma i
fortė.
Komendatore Giro, nji gang^ster i
fashizmit, u dcrgue nė Shqipni pėr tė
pregatitė sheshin politik. Nė raportet q'i
dergoi Cianos, ai u mburr se kishte ndėn
kontroll elemente tė randėsishėm tė
popullit shqiptar, tė cilėt po ktheheshin
«kundėr Mbretit dhe hajdutve qi e
rrethonin». Qėllimi i Cianos dhe i agjentit
tė Hj Giro, ishte me provokue trazime nė
Shqipni pėr tė paralizue ēdo rezistencė
kundėr agresionit fashist. «Mbretit Zog,
shkruen Ciano, - do t'i japim nji jot (anije
luksi private) me nji ekipazh italian, nė
mėnyrė qi tė mos ket se si me u arratisė.»
Parashikimet e Cianos, i cili ishte fare i
sigurtė pėrsa i pėrket suksesit tė
«grushtit», shkonin aq larg sa me llogaritė
fitimet ekonomik qi kishte me prue zaptimi
i Shqipnis. Nji grup ekspertėsh qi kishte
ba studime nė vėnd i kishte raportue se
zbatimi i nji programi tė gjanė kanalizimi
dhe irigacioni tė tokave bujqlsore do tė
shtonle prodhimin e drithit pėr bukė me
200.000 ton nė vit, dhe kjo sasi do tė
shėrbente pėr ushqimin e Italjanve.
Nji pikė tjetėr e komplotit sajue me kaq
kujdes nga klika e Cianos ishte se, ditėn qi
tė debarkonte ushtėrija italiane nė brigjet e
Shqipnis, Mbreti Zog do tė vritej nga
bandat besnike t'Italis qi do tė zbrisnin nė
Tiranės prej maleve tė veriut. Nė gjyqin qi
u ba nė Romė mbas lufte, Jakomoni mohoi
se ishin ba plane pėr tė vra mbretin Zog.
Sidoqoftė pėr tė plotėsue leggjendėn se e
gjith kjo punė do tė kryhej me pėlqimin e
viktimave tė agresionit fashist, Ciano
kishte caktue qi nji grup Shqiptarėsh «tė
besueshėm» tė shkonte nė Romė pėr me i
ofrue kunorėn e Shqipnis Viktor Emanuelit
tėIII.

Nė pranverėn e vitit 1939 divizionet
panzer tė Hitlerit marshuen nė
Ēekosllovaki pa gjetė asnji kundėrshtim.
Mussolini vendosi se ishte radha e tij me
gllabėrue Shqipnin pėr tė ruejtė terezin nė
mes tė dy anėve tė boshtit Romė-Berlin.
Duēja i dha urdhėn ministrit t'Italis nė
Tiranė, Jakomonit, me hudhė parullėn e
kryengritjes, pėr tė cilėn tė gjitha pregatitjet
dukej se ishin ba; po nė at kohė, komanda
e flotės muen urdhėn me pasė gati nji
skuadėr luftanijesh nė Taranto. Ditėn qi
lindi princi trashėgimtar Leka, Mbretit Zog
iu dorzue ultimatumi i Mussolinit, i cili
lypte tė drejtėn me shkarkue ushtėri nė
tokė shqiptare, qoftė me pėlqimin e Mbretit
ose tue pėrdorė forcėn. Tash pritej qi tė
vėrtetohej parashikimi i Cianos se Mbreti
Zog do tė pranonte me u ba vasal i Italis
pėr tė shpėtue vehten dhe familjen.
Ciano e thotė troē se kėrkesat qi Musso-
lini i bani Mbretit Zog nė ultimatumin e
prillit 1939 do tė pėrfundonin me
aneksimin e Shqipnis nga Italija. Kto
kėrkesa duheshin pranue pa asnji
ndryshim, pėrndryshe do tė ndėrhynte
ushtėrija pėr me zaptue Shqipnin. Tue
pasė kėt mundėsi parasysh, qeverija
italiane kishte pėrqėndrue katėr regjimente
«bersaglieri» nė Pulie, nji divizion tė
kambsoris, nji fuqi tė madhe
bombarduesash, si dhe nji skuadėr
luftanijesh. Simbas ditarit tė Cianos, kto
pregatitje ishin ba qysh me 23 mars 1939,
domethanė dy javė para tė Premtes sė Zeze
tė invazionit. Mbasi Jakomoni tė dorzonte
ulmatumin, simbas Ditarit tė Cianos, nė
Shqipni do tė shpėrthenin trazimet pėr tė
shėrbye si pretekst (sebep) pėr ndėrhyrjen
ushtarake t'Italis.

                                                                                                                 Faqja ne vazhdim