Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Nuk eshte dashuria ndaj njerezimit, por pafuqia e dashurise se tyre ajo qe i pengon te krishteret e sotem te na vene ne turren e druve.
--- Nietzsche

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 115 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Kuzhina :: Receta per ėmbėlsirat mė tė njohura nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 14:03 -- (49809 Lexime)
Kuzhina Shendetlie

Pėr 25 copė duhen:
Miell 3 gota uji , sheqer 1 gotė uji, mjaltė 2-3 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, sodė njė majė luge kafeje, arra 1-2 filxhanė kafeje, gjalpė 2 filxhanė kafeje, pak vanilje dhe ujė 2 filxhana kafeje.
Pėr shėrbetin:
Sheqer 3 gota uji, ujė 2 gota e gjysėm

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Receta e gatimit tė Krapit nė Shkodėr
Postuar nga: Fiori te Marte, 03 Tetor 2006 - 23:35 -- (33805 Lexime)
Kuzhina Tava shkodrane e Krapit, vetėm nė Shkodėr

Historia e gatimit tradicional te peshkut, artistet e kulinarise shkodrane dhe si mund te pergatiten ne tavolinat tona ky ushqim. Flet kuzhinieri i njohur Xhelal Baku

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Receta e gatitimit tė luleve tė kungullit
Postuar nga: Fiori te Shtune, 02 Shtator 2006 - 00:03 -- (28716 Lexime)
Kuzhina Lulja e kungullit

Lulja e kungullit jo vetėm qė ėshtė e bukur nė sy por dhe e lehtė pėr tu gatuar. Duke qėnė se recetat e lules sė kungullit kėrkojnė shumė lule si dhe nga vetė bukuria dhe delikatesa e tyre krijojnė pjata klasike, shpesh herė ēmimi i njė kg lulesh shkon 20 deri 25 euro. Nė qoftė se ju i kultivoni vetė kungujt atėherė ėshtė mė e lehtė gjetja e luleve. Nė raste tė tilla duhet tė kini parasysh se kėrcelli i luleve ka gjėmba tė vegjėl tė cilat mund tė jenė demtuese (sidomos pėr lėkurėn e femrės) si dhe pastrimi duhet tė bėhet shumė imtėsisht dhe me kujdes. Pėrdorimi i gėrshėrėve tė kuzhinės ėshtė i rekomanduar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Gatime Deti dhe Embelsira
Postuar nga: Fiori te Marte, 04 Janar 2005 - 13:41 -- (64112 Lexime)
Kuzhina "Recetat e gatuara mire, jane si pikturat e mira : - "Mund te shijohen, por nuk mund te shpjegohen"."

--- Kjo me lart per aq kohe sa ju kini besim te madh te kuzhinieri!

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Supė birre
Postuar nga: Fiori te Shtune, 18 Shtator 2004 - 01:56 -- (12760 Lexime)
Kuzhina Thuhet se sot kafeja njihet si pije nė tė gjitha vendet e botės dhe pėrdoret kryesisht nė mėngjes. Por ēfarė pinin njerzit nė mėngjes para se kafeja tė merrte famėn qė ka sot?! Me aq sa kam lexuar nė Shqipėri duhet tė ketė qėne dhalla, ndėrsa ne Gjermani njerzit pinin Supė birre (Biersuppe). Imagjinoni ēdo ditė ti nisni mėngjeset tuaja me dy tre shishe birrė! Hmm...

Nė vazhdim receta e supės sė birrės!

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Recetat e Visit
Postuar nga: Fiori te Marte, 04 Maj 2004 - 21:08 -- (22631 Lexime)
Kuzhina Ne vazhdim do te gjeni disa nga recetat, specialitete te kuzhinierit te Forumit Shqiptar, Visi. Kenaquni dhe keni parasysh siguria eshte gjithmone e rendesishme gjate gatimit. Asnje nuk e ka mendjen te haje ne nje shtepi te djegur ; )

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Historia e kuzhines otomane ne Shqiperi
Postuar nga: Albo te Marte, 04 Nendor 2003 - 14:06 -- (29162 Lexime)
Kuzhina Nje kuzhine sulltanesh ne kryeqytetin shqiptar

Quhet Ahmet Dursun dhe prej nje viti ka hapur nje restorant, qe ka ne perberje kuzhinen otomane. Kuzhina, qe ushqeu sulltanet e njeres prej fuqive me te medha ne historine e botes, sot ka mbetur nje "relike" e cmuar, qe kultivohet ne pak vende te botes. Ne Tirane, "Efendi" ekziston prej nje viti dhe gjendet prane Shkolles "11 Janari". Ne kete mrekulli gatuhet qe nga "viagra e famshme otomane", ushqimi i dashur i Sulltan Mehmetit te II, qe luftoi me Skenderbeun dhe perfundon ne gjellet tradicionale historike shqiptare

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn tuaj
Postuar nga: Fiori te Djele, 07 Shtator 2003 - 09:35 -- (18863 Lexime)
Kuzhina Nė vazhdim tė kėtij artikulli do te lexoni disa kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn. Pėr mė shumė material, mund tė na vizitoni tek forumi i kuzhinės nė Forumin Shqiptar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Thjeshte e shpejt-gatuani per veten tuaj...
Postuar nga: Fiori te Merkure, 09 Korrik 2003 - 00:06 -- (42440 Lexime)
Kuzhina Disa receta te shpejta dhe te shijshme te pergatitura per ne nga Kundra Rrymes.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kuzhina :: Cheesecake
Postuar nga: Fiori te Djele, 29 Qershor 2003 - 10:19 -- (16172 Lexime)
Kuzhina Ne kete artikull do te gjeni receta mbi menyren e gatimit te "cheesecake". Per ata qe nuk e njohin si embelsire : thone se fillimet e saj kjo lloj embelsire i ka ne New York, SHBA dhe eshte gatuar fillimisht nga ēifutet te cilet jetojne atje. Perberesi kryesor per kete embelsire eshte nje lloj djathi i bute. Megjithate ata te cilet nuk pelqejne djathin, nuk duhet te zhgenjehen nga emri i embelsires, pasi ne te vertete shijon shume ndryshe nga cdo lloj cope djathi qe ju mund te keni provuar ne jeten tuaj.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.