Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 115 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Kulture :: 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Merkure, 28 Maj 2008 - 21:27 -- (88635 Lexime)
Kulture Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i famshmi deri te mė pak i pėrdoruri.

Historia, mėnyra e formimit apo numri i pėrdorimit tė mbiemrit qė mban secili prej nesh, nuk do tė pėrbėjė mė njė mister. Me njė total prej rreth 25000 mbiemrash nė tė gjithė territorin shqiptar, profesori i Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Ēlirim Bidollari, ka radhitur nė njė fjalor, qė pritet tė pėrfundojė sė shpejti, tė gjithė mbiemrat shqiptarė, nga mė i “famshmi” deri te mė pak i pėrdoruri. Gazeta “Albania” publikon sot listėn me 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Reportazh mes arbėresheve tė Italisė
Postuar nga: Albo te Premte, 01 Shkurt 2008 - 16:47 -- (8431 Lexime)
Kulture Edhe U jam arbersh

Thora jonė ėshtė Montecilfone
Gluha ime - arbėrishtja
Shenjti im - Shėn Antoni

Kur mė propozuan tė shkoj nė zemėr tė Italisė pėr tė parė 5 katundet arbėreshe, ku edhe sot e kėsaj dite flitet shqip, hezitova menjėherė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Turizmi i "paraprin" Trashegimise Kulturore
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Korrik 2007 - 22:54 -- (9236 Lexime)
Kulture Trashegimia Kulturore nuk ka me nje drejtori te sajen ne organigramen e re te Ministrise se Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve. Eshte pare e udhes, qe kjo drejtori, nga e cila kane kaluar tere projektet e rendesishme ne fushen e trashegimise kulturore ne bashkerendim edhe me institucionet e varesise apo edhe organizata nderkombetare, te shkrihet. Te shkrihet me Drejtorine e Turizmit, dhe prej ketij miksi ka dale ajo e mbiquajtur, Drejtoria e Turizmit dhe Kultures Kombetare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Jeta teatrale nė Gjilan shėnon punėn 63 vjeēare
Postuar nga: Tygjeci te Enjte, 29 Mars 2007 - 13:39 -- (9632 Lexime)
Kulture Shfaqja e parė, komedia “Vllazni interes” e Kristo Floqit u shfaq me 26 mars tė vitit 1944. Nė kėtė shfaqje, por, edhe gjatė gjithė kėsaj kohe, arti dramatik nė Gjilan nuk pati problem pėr interpretimin e roleve tė femrave. Kjo veprimtari mbi 60-vjeēare e gjilanasve u nderua duke e profesionalizuar teatrin, i cili ėshtė bartės kryesor edhe i Festivalit kombėtar tė Dramės shqiptare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: 14 Mars, Gėzuar Ditėn e Verės me njė ballakume
Postuar nga: Skampa te Marte, 13 Mars 2007 - 16:09 -- (10107 Lexime)
Kulture 14 Marsi, Dita e Verės, ėshtė njė festė kombėtare me origjinė tė lashtė. Ajo ėshtė festė arbėreshe e trashėguar nė veēanti nga qytetarėt e Elbasanit (Skampa e lashtėsisė).

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Kultura arbėreshe dhe vendi i saj nė kulturėn shqiptare
Postuar nga: Albo te Merkure, 26 Korrik 2006 - 21:23 -- (10789 Lexime)
Kulture Altimari: Kultura arbėreshe e ka vendin nė historinė dhe kulturėn shqiptare

Dr. Franēesko Altimari prej kohėsh ėshtė angazhuar me kolegėt dhe bashkėpunėtorėt e Universiteteve tė Kalabrisė dhe tė Palermos qė e kanė epiqendrėn e veprimit nė arealet arbėrishtfolėse historikisht mė aktive. Kėta janė prof. Matteo Mandalą, prof. Anton Nikė Berisha, prof. Vinēenc Belmonte, por edhe disa studiues mė tė rinj si Fiorella De Rosa dhe Mikelanxhelo La Luna. Tė gjithė kanė njė objektiv tė pėrbashkėt: botimin e “klasikėve” tė trashėgimisė letrare arbėreshe.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Mbijetesa hebraike dhe etika shqiptare e besės
Postuar nga: Skampa te Marte, 25 Prill 2006 - 11:07 -- (12402 Lexime)
Kulture Nė veprėn e tij "Shpėtimi nė Shqipėri" (Rescue in Albania), Harvey Sarner shkruan se nė Kanun nuk ekziston koncepti modern i Perėndimit pėr “tė huajin”. Nė tė ekziston vetėm koncepti i “mikut”.

Prandaj, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė Shqipėri nuk kishte hebrenj “tė huaj” por vetėm hebrenj “miq“, qė duhej tė strehoheshin dhe tė mbroheshin, qoftė edhe me koston e jetės.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: Akademitė shqiptare: Kadare meriton ēmimin Nobel nė kėtė 70 vjetor tė tij
Postuar nga: Albo te Enjte, 16 Shkurt 2006 - 12:43 -- (10013 Lexime)
Kulture Akademitė e Shqipėrisė dhe Kosovės i drejtohen Akademisė sė Nobelit. Ndėrkaq ka mbėrritur nė Tiranė presidenti iAkademisė Mbarė-Europiane nė ditėt kritike tė Akademisė shqiptare para reformės

Akademikėt, letėr Akademisė Suedeze: Kadare na pėrfaqėson

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė
Postuar nga: Skampa te Marte, 07 Shkurt 2006 - 12:52 -- (45273 Lexime)
Kulture Shqiptarėt, fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Kulture :: UNESCO: Iso-Polifonia shqiptare, kryevepėr gojore e njerėzimit
Postuar nga: Albo te Premte, 25 Nendor 2005 - 12:28 -- (20713 Lexime)
Kulture “Iso-polifonia popullore shqiptare, shpallet “Kryevepėr e trashėgimisė gojore tė njerėzimit”, mbrojtur nga UNESCO

Unesco, Paris 25 Nėndor, 2005


Pa mė tė voglin dyshim, data 25 nėntor 2005 ėshtė njė ditė historike pėr mbarė trashėgiminė kulturore tė shqiptarėve por dhe pėr vetė Shqipėrinė. Nė kėtė ditė “Iso-polifonia popullore shqiptare” futet nė listėn e “Kryeveprave tė trashėgimisė gojore tė njerėzimit” mbrojtur nga UNESCO, fakt qė u kumtua nė tė gjitha mediat e botės nga Dr. Koichiro Matscura, Drejtor i Pėrgjithshėm i UNESCO-s, nga selia qėndrore e UNESCO-s nė Paris.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.