Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
--- Populli

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 128 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Urime :: Arsimtarėt dhe nėnat festojnė festat e tyre, 7-8 Marsin
Postuar nga: Albo te Hene, 07 Mars 2005 - 09:20 -- (54019 Lexime)
Urime Ja tek erdhi pėrsėri kėtė vit 7 dhe 8 marsi, dy prej festave mė domethėnėse pėr familjet shqiptare kudo qė ato punojnė, jetojnė e mėsojne sot.

Sot ėshtė dita e 7 marsit, Festa e Mėsuesve, dhe nesėr ėshtė festa e 8 marsit, Festa e Nėnės. Nuk ėshtė rastėsi qė kėto festa janė njėra pas tjetrės: a ka njerėz mė tė pėrkushtuar se sa mėsuesit qė bėjnė tė pamundurėn qė nxėnėsit e tyre tė trashėgojne atė dije tė akumuluar qė do t'u hapi dyer dhe horizonte tė reja nė jetė?!
A ka dashuri mė tė madhe se sa dashuria dhe sakrifica e nėnės pėr fėmijet e saj?!

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Urime :: Gezuar Pashkėt
Postuar nga: Albo te Shtune, 10 Prill 2004 - 18:43 -- (7589 Lexime)
Urime Urojmė nė emėr tė gjithė komunitetit Albasoul, tė gjithė besimtarėt e krishtere, katolike dhe orthodhoksė, tė cilėt kėtė vit festojnė sė bashku nė tė njėjtėn ditė Diten e Pashkės, festėn mė tė madhe si pėr besimtarėt katolikė edhe pėr ata orthodhoksė.

Le te sherbeje shembulli i Jezu Krishtit ne kryq, si nje shembull sakrifice dhe perkushtimi qe ne si shqiptare duhet te tregojme ndaj njėri-tjetrit, pavarėsisht nga dallimet krahinore apo fetare.

Gėzuar Pashkėt!
Krishti u ngjall dhe jeton mes nesh!


Printo artikullin 

 
Urime :: Dita e Verės, 14 Marsi, njė zakon arbėresh
Postuar nga: Skampa te Djele, 14 Mars 2004 - 02:27 -- (15699 Lexime)
Urime Dita e Verės quhet e tillė sepse mė 14 Mars bimėsia zgjohet nga gjumi dimėror. Nė kėtė ditė bimėsia fillon tė thithė lėngjet nga toka dhe kėshtu tė rritet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Urime :: Gezuar festen e Kurban Bajramit
Postuar nga: Albo te Shtune, 31 Janar 2004 - 18:06 -- (10740 Lexime)
Urime Stafi i Albasoul, ne emer te gjithe komunitetit i uron te gjithe besimtaret muslimane shqiptare:

GEZUAR FESTEN E KURBAN BAJRAMIT!

Paqe, shendet e dashuri ne jeten tuaj.

Printo artikullin 

 
Urime :: Gezuar Festat
Postuar nga: anonymous te Enjte, 25 Dhjetor 2003 - 14:23 -- (8545 Lexime)
Urime SHQIPTARE KUDO QE NDOHENI:

GEZUAR FESTAT

Stafi i Albasoul i Uron te gjithe Anetareve

Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2004.

Qofte ky vit i mbare per te gjithe Ju, Familjet dhe te Dashurit tuaj.

Nga Mot GezuarLexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Projekti :: Edi mbush 20 vjec !
Postuar nga: Albo te Merkure, 19 Mars 2003 - 02:02 -- (8937 Lexime)
Urime Duke qene se sot njeri prej anetareve te stafit te Albasoul, mirembajtesi i muzikes dhe dizenjatori i grafikeve te Albasoul, njekohesisht edhe vellai i atij qe po ju shkruan, mbush plot 20 vjec, menduam qe ti bejme nje urim solemn perpara gjithe vizitoreve.

Gezuar 20 vjetorin dhe u befsh 100 vjec!

Edi ka ndihmuar shume dhe vazhdon te ndihmoje me punen e tij per komunitetin edhe pse ka marre shume pak mirenjohje dhe kredi per punen e tij. Keshtu qe sot eshte dita qe ju, vizitoret e muzikes dhe Albasoul, ta falenderoni dhe uroni ate per ditelindjen, duke i shkruaj ne adresen muzika@albasoul.com. Disa prej punimeve me te fundit te tij i gjeni ketu.

Printo artikullin 

 
Urime :: Mesuesve: Gezuar Festen e 7 Marsit!
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Mars 2003 - 03:44 -- (19578 Lexime)
Urime Sot eshte 7 Mars 2003, dita qe shqiptaret kane zgjedhur per te nderuar nje prej profesioneve me humane ne bote, ate te mesuesit. Eshte kjo nje dite ku secili prej nesh, gjen kohe te dergoje nje kartoline, te beje nje telefonate, nje dhurate apo thjeshte nje urim, mesueve tane te dashur. Mesuesit jane ata qe kane investuar me shume se kushdo ne edukimin dhe suksesin tone ne jete. Mos e humbni kete rast te riafirmoni respektin dhe mirenjohjen tuaj per ta, pasi ne kete menyre respektoni vetveten.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Urime :: Gezuar Diten e Veres ! Fat ne dashuri e mbaresi ne jete!
Postuar nga: Albo te Shtune, 01 Mars 2003 - 15:15 -- (18923 Lexime)
Urime Duke qene se sot eshte 1 mars, Dita e Veres, besoj se te gjithe ju keni lidhur ne duar verojkat shumengjyreshe sic e ka tradita shqiptare :) Thjeshte deshem tu uronim nje muaj te mbare, fat ne dashuri dhe mbaresi ne jete. Po vjen pranvera...

Stafi i Albasoul


Printo artikullin 

 
Urime :: Nje urim i vecante
Postuar nga: Albo te Hene, 27 Maj 2002 - 02:55 -- (11012 Lexime)
Urime Ky eshte nje urim i vecante, pasi sot mbush plot 20 vjet nje prej anetareve te stafit tone, e cila i ka dhene komunitetit shqiptar nje kontribut te vecante. Pra gjej vend qe te uroj ate jo vetem per 20 vjetorin e saj por edhe per kontributin qe ajo i jep faqeve te Albasoul apo forumit shqiptar.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Urime :: Gezuar Pashket per shume mot
Postuar nga: Albo te Shtune, 04 Maj 2002 - 18:33 -- (12685 Lexime)
Urime Stafi i Albasoul, dhe ne te njejten kohe gjithe komuniteti yne, uron te gjithe besimtaret shqiptare te besimit orthodoks:

GEZUAR PASHKET PER SHUME MOT !

Le te simbolizoje ringjallja e Krishtit, ringjalljen e shpreses per dite me te mira ne trojet e te pareve per gjithe shqiptaret kudo qe ata ndodhen.

Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.