Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Cfare do te thote te ekzistosh? Do te thote te pish pa pasur etje.
--- Sartre

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 120 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Sulejman Pitarka
Nė 2 shkurt 1924 lindi nė Dibėr Artisti i Popullit Sulejman Pitarka, njėri nga aktorėt tanė mė tė mirė, qė skaliti nė skenėn e teatrit kombėtar dhe nė ekran role tė pavdekshme: Jonuz Bruga, Zheleznovi, xha Lipja, etj. ndersa ėshtė autor i disa pjesėve teatrale, ndėr tė cilat spikat drama "Familja e peshkatarit".

Falja e gjaqeve
Nė 2 shkurt 1990 me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.

Beteja e Stalingradit
Nė 2 shkurt 1943 nė Stalingrad tė Rusisė u zhvillua njė nga betejat mė tė ashpra tė Luftės sė Dytė Botėrore ndėrmjet forcave naziste dhe atyre ruse, e cila pėrfundoi me fitoren e lavdishme tė forcave ruse dhe hyri nė histori si "Beteja e Stalingradit", duke shėnuar dhe fillimin e disfatės sė Koalicionit nazi-fashist dhe fitoren e Aleancės antifashite.

Dimitėr Mendelejev
Nė 2 shkurt 1907 u lind kimisti i madh rus, ndėr mė tė shquarit nė botė, Dimitėr Mendelejev, shkencėtari qė zbuloi ligjin periodik tė elementeve dhe llogariti peshėn atomike tė tyre, duke hartuar edhe njė tabelė, qė njihet si "Tabela e Mendelejevit", si dhe formuloi teorinė e tretėsirave, etj.

2008
2 shkurt 1536 - Eksploruesi spanjoll Pedro de Mendoza themeloi Buenos Airesin.
2 shkurt 1556- Tėrmeti mė i madh nė botė goditi provincat kineze Shanxhi, Shansi dhe Henan, duke shkaktuar 830 000 tė vdekur.
2 shkurt 1931 - Lindi njeriu mė i rėndėsishėm i shtetit rus presidenti Boris Jelcin.
2 shkurt 1970 - Vdiq nė moshėn 97-vjeōare filozofi britanik Bertrand Rasell. Ai fitoi nė vitin 1950 ōmimin Nobel pėr letėrsinė. Rasell njihet si njė luftėtar pėr ōarmatimin bėrthamor nė vitet e fundit tė jetės. Ai u burgos pėr pjesėmarrje nė protestėn e Londrės nė vitin 1950.
2 shkurt 1978 - Dy kozmonautėt sovjetikė bėnė furnizimin e parė me karburant nė hapėsirė tė anijes "Saljut".
2 shkurt 1997 - 10 deri ne 15 mijė simpatizantė tė opozitės manifestuan nė Sofje pėr 28 ditė rradhazi duke kėrkuar mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohėshme nė Bullgari.
2 shkurt 1997 - Qyteti grek i Selanikut shpallet solemnisht ‘kryeqyteti kulturor i Europės’ pėr vitin 1997. Metropoli i madh i Greqisė veriore bėhet kėshtu kryeqyteti i 13-tė i Bashkimit Europian, duke pasuar Kopenhagenin.
2 shkurt 1998 - Njė zyrtar i Ministrisė irakene tė Punėve tė Jashtme pėrgėnjeshtroi se vendi i tij ka dhėnė pėlqimin pėr inspektimin e tetė qendrave presidenciale, siō kishte pohuar Kremlini. Sipas tij, njė ōėshtje e tillė nuk ishte diskutuar kurrė me emisarin rus nė Bagdat, Viktor Posouvaliouk.
2 shkurt 1998 - Qeveria spanjolle theksoi se ka shtypur njė celulė separatiste baske tė ETA-s fajtore pėr vrasjen e tre policėve dhe njė rojeje civile paraushtarake vitin e kaluar.
2 shkurt 1999 - Gjykata kushtetuese ruse vendosi tė pezullojė dėnimet me vdekje deri nė krijimin e gjykatave penale pėr krime tė rėnda, me juri nė tė gjitha rajonet e vendit.
2 shkurt 2000 - Greqia nėnshkruan tre marrėveshje bashkepunimi dypalesh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Bėhet fjalė pėr njė marrėveshje ushtarake qė lidhet me funksionimin e bazės ajrodetare tė Gjirit tė Sudas, nė Kretė, njė marrėveshje bashkėpunimi policor dhe mbrojtjen e pasurisė intelektuale

 
Emigracion :: Kanė filluar pranimet e aplikimeve pėr lotarinė amerikane 2009
Postuar nga: Albo te Merkure, 10 Tetor 2007 - 15:23 -- (12083 Lexime)
Emigracion Lotaria Amerikane “DV 2009”, sot nisja e aplikimeve

Departamenti Amerikan i Shtetit njofton nisjen zyrtare tė procedurave tė regjistrimit tė kėsaj lotarie. 3 tetor 2007 - 4 dhjetor 2007, periudha e aplikimit pėr tė gjithė tė interesuarit

Starton Lotaria Amerikane “Green Card 2009”. Duke nisur qė nga dita e sotme deri nė 4 dhjetorin e kėtij viti, tė gjithė shqiptarėt qė ėndėrrojnė dhe dėshirojnė tė emigrojnė me dokumente tė rregullta nė SHBA, do tė kenė mundėsi tė aplikojnė pėr pjesėmarrjen nė kėtė lotari ndėrkombėtare. Ēdo vit mė shumė se 55 000 persona nė tė gjithė botėn shpallen fitues tė kėsaj lotarie. Departamenti Amerikan i Shtetit njofton se regjistrimi pėr lotarinė vjetore tė vizave, apo siē njihet ndryshe DV 2009, do tė nisė qė nga dita e sotme.


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Emigrantėt, 80 milionė euro dėrgesa nė njė muaj nė Shqipėri
Postuar nga: Albo te Djele, 19 Gusht 2007 - 22:39 -- (10328 Lexime)
Emigracion Te ardhurat nga emigrantet kane mjaft rendesi per jeten e shqiptareve, ashtu edhe per ekonomine shqiptare. Duke u cilesuar si nje nga fenomenet me tipike te ekonomise shqiptare, vitet e fundit te ardhurat e emigranteve vijne gjithmone ne rritje. Sipas te dhenave te Bankes se Shqiperise, dergesat e emigranteve ne muaj arrijne afersisht ne vleren e 80 milione eurove. Muaji gusht rezulton si muaji i cili shenon fluksin me te larte te ardhjes se tyre, gje kjo e cila mundeson qe dergesat te mos vijne me ne rruge zyrtare.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Kėndvėshtrimi italian mbi emigrantėt shqiptarė nė Itali
Postuar nga: Albo te Djele, 22 Korrik 2007 - 22:59 -- (10539 Lexime)
Emigracion “Plani italian pėr emigrantėt shqiptarė”

Giovanni Firera, konsull nderi pranė Presidentit tė Italisė, pėr marrėdhėniet me Shqipėrinė, rrėfehet nė njė intervistė pėr mediat vendase. Shpjegon si po ndihmohen tė burgosurit, viktimat e punės dhe tė gjithė emigrantėt shqiptarė nė Itali. Giovanni Firera, konsull nderi pranė Presidentit tė Italisė pėr marrėdhėniet me Shqipėrinė, shpjegon arsyet pėrse i ndihmon dhe i do shqiptarėt. Firera, njeriu i cili mund tė thuhet se ėshtė dashuruar vėrtet me shqiptarėt dhe Shqipėrinė, ėshtė njeriu qė ka kontribuar mė shumė nė njohjen dhe nė vlerėsimin e resurseve dhe vlerave qė ofrojnė shqiptarėt. Ai ėshtė njė njeri qė nė emėr tė autoriteteve tė shtetit italian punon pėr tė mbyllur mjaft probleme dhe pėr tė shkurtuar distancat mes autoriteteve dhe shtetit italian dhe emigrantėve shqiptarė, qė jetojnė e punojnė aty. Numri i lartė i tė burgosurve nė Itali, numri i lartė i emigrantėve, i tė vrarėve nė punė, por dhe shumė vlera tė shqiptarėve, konsiderohen si arsyet qė duhet tė afrojnė dy vendet.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Shpallen fituesit e llotarisė amerikane pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo te Premte, 04 Maj 2007 - 01:53 -- (28610 Lexime)
Emigracion Shpallen fituesit e llotarise amerikane per vitin 2008. Me poshte do te gjeni te publikuar dy listat e emrave fitues ne te gjithe vendin.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: BE lehtėson dhėnien e vizave pėr Ballkanin perėndimor
Postuar nga: Albo te Premte, 17 Nendor 2006 - 00:43 -- (7254 Lexime)
Emigracion Zv/presidenti i KE, tha se pėr biznesmenėt dhe gazetarėt do tė kenė viza shumė-hyrėse. Pėrjashtohen Britania e Madhe dhe Islanda

BE, vizat 35 euro, studentėt dhe shkencėtarėt, falas

TIRANĖ-Politika e re pėr lehtėsimin e vizave qė do tė fillojė tė ndjekė Bashkimi Evropian, pėr vendet e Ballkanit Perėndimor, parashikon uljen e taksės sė vizės. Zv/presidenti i KE, Franko Fratini, ka konfirmuar dje nėpėrmjet njė deklarate, se vizat pėr nxėnėsit e shkollave, studentėt dhe shkencėtarėt, do tė jenė falas.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Shqiptarėt, numri njė i tė huajve nė Itali
Postuar nga: Skampa te Djele, 22 Tetor 2006 - 20:53 -- (8367 Lexime)
Emigracion Nė rajonet e Italisė, qytetarėt shqiptarė rezidentė nė Itali janė tė parėt nė numėr nė Puglia, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia, Toscana, Umbria, Marche, Abruzzo, Basilicata.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Fillojnė aplikimet pėr lotarinė amerikanė pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo te Premte, 06 Tetor 2006 - 16:09 -- (12229 Lexime)
Emigracion Lotaria ėshtė hapur mė 4 tetor dhe do tė mbyllet mė 3 dhjetor tė kėtij viti

Si mund tė aplikoni pėr DV 2008

Nis lotaria amerikane DV- 2008. Departamenti i Shtetit, njofton se regjistrimet kanė filluar qė tė mėrkurėn mė 4 tetor dhe do tė pėrfundojnė mė 3 dhjetor tė kėtij viti. Tė gjithė ata persona tė cilėt dėshirojnė qė tė aplikojnė nė programin e llotarisė, duhet tė regjistrohen nėpėrmjet faqes sė internetit www.dvlottery.state.gov.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Llotaria e vizave amerikane pėr vitin 2008
Postuar nga: Albo te Hene, 25 Shtator 2006 - 01:11 -- (13566 Lexime)
Emigracion Lotaria e Vizave Amerikane

Si behet seleksionimi dhe intervista

Ne baze te rregullave te shpallura nga Departamenti Amerikan i Shtetit, kompjuteri do te zgjedhe ne menyre rastesore individet nga totali i aplikimeve te kualifikuara si te rregullta. Ata do te njoftohen me poste nga maji deri ne korrik 2007 dhe do t’u dergohen informacione te metejshme te lidhura me emigrimin ne Shtetet e Bashkuara.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Itali: Ligji i ri i emigracionit, pėrgjysmohet koha e shtetėsisė
Postuar nga: Albo te Hene, 14 Gusht 2006 - 07:54 -- (43270 Lexime)
Emigracion Ligji pėr emigrantėt, kushtet

Pas miratimit nga qeveria pritet ratifikimi nga senati. Pėrfitojnė pasaportė rezidentėt 5 vjeēarė


Pesė kushtet pėr shtetėsi Italiane

Gazeta zbardh ndryshimet ligjit pėr emigrantėt nė Itali


Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Emigracion :: Gjermania u ofron lejeqėndrimi emigrantėve ilegalė
Postuar nga: Albo te Hene, 31 Korrik 2006 - 08:01 -- (28157 Lexime)
Emigracion Shefi i zyrės sė emigrimit nė Ministrinė e Punės deklaron se Gjermania do tė rregullojė statusin e 200 mijė emigrantėve

Gjermania, leje qėndrimi pėr emigrantė ilegalė

Hatibi: Pėr tė pėrfituar shtetėsinė gjermane, emigrantėt duhet tė japin provimin e gjuhės dhe tė edukatės qytetare

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

  Sensacioni ditor
Asgje sensacionale sot.

  Chat Shqip

Dhomat e bisedimit
· #shqiperia
· #dardania
· #albasoul
· #forumi
· #ndihme
· 

  Projekti
· Kredoja jone
· Vizioni Albasoul
· Historiku
· Bashkepunim
· Ndihma juaj
· Stafi yne
· Ndihme

Bordi Drejtues
· Statuti i Bordit
· Erion Malaj
· Adrian Kamenica
· Afrim Gashi
· Saimir Lolja
· Ervis Tusha
· Emri juaj
· Emri juaj

  Artikujt e shkuar
Marte, 30 Shtator
·Gėzuar festėn e Fiter Bajramit! (0)
Djele, 22 Qershor
·Pėrfundojnė zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni (0)
·Abdyl Frashėri: Dhe rreziku islamik nė Lidhjen e Prizrenit (0)
·1908 - 2008, 100 vjetori i lindjes sė Eqrem Ēabej (0)
Merkure, 28 Maj
· 100 mbiemrat mė tė pėrdorur nė Shqipėri (0)
·Drama e "Damjanit himarjot" ne oborrin e Sulltanit (0)
·Shqiperi - Poloni = 0 - 1 (0)
·Shqiperia renditet e 17-ta ne naten finale te Eurovizion 2008 (0)
Djele, 27 Prill
·Gėzuar Pashkėn Orthodhokse! (0)
Djele, 20 Prill
·Shqiptaro-amerikani, teknologjia njė mėnyrė zhvillimi ekonomik pėr shqiptarėt (0)
·Ndėrron jetė i fotografi i mirėnjohur shkodran Angjelin Nėnshati (0)
·Stan Dragoti, nė Shqipėri pėr tre filma hollivudianė (0)
Enjte, 03 Prill
·Shqipėria merr ftesėn pėr tu anėtarėsuar nė NATO (0)
Djele, 23 Mars
·Gėzuar Ditėn e Sulltan Novruzit dhe Ditėn e Pashkės Katolike! (0)
Marte, 18 Mars
·Fushatė donacionesh pėr viktimat e tragjedisė sė Gėrdecit (0)
Shtune, 08 Mars
·Gėzuar 8 marsin - Dita ndėrkombėtare e Gruas (0)
Premte, 07 Mars
·7 marsi - Mėsuesi(a) juaj i/e preferuar (0)
Merkure, 27 Shkurt
·Avni Mula: 80-vjetori im i bardhė (0)
·Njė libėr pėr jetėn e Usta Laver Bariut (0)
·Tkurrja e shqipes vazhdon (0)
 Artikujt me te vjeter

© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.