Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Cdo mendim qe zgjat eshte kontradikte, cdo dashuri qe zgjat eshte urrejtje, cdo sinqeritet qe zgjat eshte genjeshter, cdo drejtesi qe zgjat eshte padrejetesi, cdo lumturi qe zgjat eshte fatkeqesi.
--- Schwob

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 101 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Lidhja e Lezhės
Nė 2 mars 1444 me nismėn e Skėnderbeut u thirr nė Lezhė njė kuvend ku morėn pjesė sundimtarėt shqiptarė, pėr tė vendosur si tė shpėtonin atdheun nga pushtimi osman, duke lėnė mėnjanė konfliktet ndėrmjet tyre. Ky ishte bashkimi i parė mbarėshqiptar nė historinė e Shqipėrisė dhe ka hyrė nė histori si Lidhja e Lezhės.

Petro Cani
Nė 2 mars 1917 u lind nė Himarė Petro Cani, mjeku qė bėri operacionin e famshėm pa narkozė, kur i preu kėmbėt mė sharrė druri njė partizani gjatė Luftės Antifashiste. Mė pas ai realizoi bronkografinė e parė pulmonare nė Shqipėri; ishte i pari qė operoi ekinokokun nė vendin tonė; realizoi operacionin e parė nė zemėr, operacionin e heqjes sė mushkrise dhe me nismėn e e tij filloi narkoza moderne endotrakiale nė operacione. Vdiq nė vitin 1994.

Bederzhih Smetana
Nė 2 mars 1824 u lind kompozitori e dirigjenti ēek Bederzhih Smetana, i cili ndikoi nė rilindjen kombėtare dhe nė rritjen e ndjenjės patriotike tė vendit tė vet, sepse krijoi me njė frymė mjaft popullore, prandaj dhe u quajt "Gjeniu kėngėtar ".

Pol dė Krajf
Nė 2 mars 1890 u lind shkrimtari-mjek amerikani Pol dė Krajf, autor i veprave: "Veprimtarėt e mjekėsisė sonė", " Gjuetarėt e mikrobeve ", "Luftėtarėt kundėr vdekjes" , "Ia vlen tė jetojnė ata", "Lufta pėr jetėn ", etj.
Rregjistim/Identifikim

Zgjidh nje opsion nga menuja me poshte:

Identifikohu.

Rregjistrohu.

Kerkon fjalekalimin e harruar me emai.


© Albasoul.com 1998-2007
Te gjitha materialet qe serviren ne kete faqe jane origjinale dhe cdo riprodhim i tyre ne cdo forme pa pelqimin tone konsiderohet shkelje ligjore. Jeni te lutur qe te gjithe pa perjashtim te respektoni te drejtat e autorit. Ne respektojme te drejten e autorit dhe per cdo material te huazuar kemi dhene kredite e duhura autorit. Qe te kopjoni materialet tona, duhet te merrni pelqimin e administratorit. Mund te na kontaktoni tek webmaster@albasoul.com.