Perkujtimore
Nje dite si kjo ...
Sport :: Italia fiton kupėn e botės nė futboll
Postuar nga: Albo

Sport Italia nė delir. Finlja me Francėn pėrfundoi 1-1, por 11-metėrshat shpallėn kampionė italianėt. Trezege ishte lojtari i vetėm qė gaboi nga pika e bardhė, ndėrsa italianėt gjuajtėn saktė plot 5 herė

Italia shpallet Kampione e Botės

Fundi i finales sė stėrgjatur tė Berlinit, nė fund ka nxjerrė kampionė italianėt, tė cilėt mundėn 5-3 me 11-metėrsha Francėn, ndėrkohė qė 120 minutat e lojės pėrfunduan nė barazim 1-1. Italia ėshtė shpallur kėshtu pėr herė tė 4-t kampione e botės. Kėtė herė fati u ka buzėqeshur "axurrėve", tė cilėt mė parė janė ndėshkuar nga 11-metėrshat. Finalja nisi menjėherė me golin e Francės. Maluda u pengua nė mėnyrė tė parregullt nga Materaci dhe gjyqtari argjentinas, Elizondo, akordoi 11-metėrsh, qė u shndėrrua nė gol nga kapiteni Zinedin Zidan. Kishin kaluar vetėm 7 minuta lojė dhe Italia u shokua disi nga fillimi i keq i ndeshjes, por nė minutėn e 19-tė, ishte pikėrisht mbrojtėsi Materaci, i cili shleu gabimin nė rastin e penalltisė, duke barazuar me kokė, pas njė goditjeje nga kėndi. Dy gola nė 20 minutat e para tė lojės dhe u duk pjesa e mbetur do tė pasohej nga gola tė tjerė, por gjatė kohės sė rregullt tė ndeshjes dhe asaj shtesė, rrjetat mbetėn tė parekura. Nė fakt, rastet nuk munguan, sidomos pėr francezėt, por portieri Bufon ishte nė lartėsinė e duhur. Pjesa e dytė foli mė tepėr skuadrėn e trajnerit Rajmond Domenek, qė me anė tė Maludasė mund tė kishte shėnuar golin e dytė. Ndėrkohė, Italia shėnoi njė gol me anė tė sulmuesit Luka Toni, por ai ishte zėnė mė parė nė pozicion jashtė loje. Edhe gjatė kohės shtesė, mė tė rrezikshėm ishin francezėt, tė cilėt krijuan raste tė pastra shėnimi me Riberinė dhe Zidanin. I pari u gjend nė njė pozicion tė favorshėm dhe gjuajti jashtė, ndėrsa kapiteni francez gjuajti bukur me kokė, por portieri Bufon reagoi mjaft mirė. Finalja e djeshme pati edhe momente gjaknxehtėsie, siē ishte ai i Zidanit. Autori i golit pėr Francėn, nė minutėn e 110-tė, pas njė debati me mbrojtėsin Materaci, bėri njė veprim tė pahijshėm, duke e goditur atė me kokė. Pėr pasojė, gjyqtari e ndėshkoi kapitenin francez me karton tė kuq. Gjithsesi, ishin 11-metėrshat ata qė vendosėn se kujt do t'i pėrkiste titulli kampion. Nė fakt, portierėt Bartez dhe Bufon, nuk pritėn asnjė
11-metėrsh, ndėrkohė qė ai qė gaboi ishte Trezege. Topi i goditur prej tij u pėrplas nė tranversė, ndėrsa italianėt ishin shumė tė saktė, duke i realizuar tė 5 gjuajtjet. Pėr Italinė shėnuan Pirlo, Materaci, De Rosi, Del Piero dhe Groso, ndėrsa pėr Francėn Viltord, Abidal dhe Sanjol.
Pėrfundimisht, Italia, qė dje ishte shumė e kujdeshme nė mbrojtje, ėshtė shpallur kampione e Gjermani 2006. Ndeshja mė e bukur e "axurrėve" nė kėtė kampionat ishte ajo nė gjysmėfinale me Gjermaninė, ku ata fituan 2-0 nė kohėn shtesė. Tė udhėhequr nga portieri Bufon dhe nga njė mbrojtje mjaft e fortė, me nė krye Kanavaron, italianėt arritėn suksesin e dėshiruar. Futbolli italian, pas skandalit tė shumėpėrfolur tė basteve, tashmė ka kohė tė festojė, sepse ka triumfuar nė kompeticion mė tė rėndėsishėm ndėrkombėtar. Italia ishte shpallur kampione pėr herė tė fundit, nė vitin 1982.

Kanavaro arrin rekordin, 100 ndeshje
Mbrėmė, nė fund tė botėrorit tė tij tė jashtėzakonshėm, kapiteni i Italisė, Fabio Kanavaro, hyn nė klubin e tė 100-ve: pra, "axurrėt" qė kanė luajtur 100 ndeshje me kombėtaren. Mė shumė se ai ėshtė vetėm Paolo Maldini me 138 ndeshje dhe Dino Zofi me 112.
Mbledhės topash nė sfidėn mes Argjentinės e Italisė nė Botėrorin '90 nė Napoli, Kanavaroja ka debutuar nė kombėtare mė 22 janar 1997, nė ndeshjen Itali-Irlandė e Veriut 2-0. "Kisha dėshirė tė arrija 100 ndeshje dhe falėnderoj shokėt e mi qė ia arrita. Njė lojtar nuk mendon, por kur kjo vjen, gėzohesh shumė", - tha ai.