Nė 20 prill 1958 mbylli sytė studiuesi arbėresh Marko la Piana, me te cilin nis brezi i mirėfilltė i gjuhėtarėve ndėr arbėreshėt e Italisė. Ai nxori pėr herė tė parė nė dritė shkrimin mė tė vjetėr tė arbėrishtes sė Italisė - veprėn e Lekė Matrėngės.

Nė 18 prill 1918 u lind nė Ishėm tė Durrėsit, Nderi i Kombit, piktori Ibrahim Kodra, mjeshtėr i madh i artit kubist dhe abstarksionist. Pwr rreth 50 vjet me penel ai realizoi mbi 2000 punime, duke u bėrė i njohur nė botė.

Nė 20 prill 1745 u lind mjeku humanist francez Filip Pinel, njėri nga themeluesit e Psikiatrisė shtetėrore, qė futi nė praktikė kurimin e sėmundjeve mendore, regjimin spitalor, vizitat e rregullta mjekėsore dhe procedurat kurative, duke krijuar edhe qendra tė posaēme pėr ta.

Luis Armstrong
Nė 20 prill 1908 u lind nė Kentaki tė SHBA-sė Luis Armstrong, fibrafonist, baterist, pianist, kompozitor dhe drejtues orkestrash xhazi, me tė cilat interpretonte edhe si kėngėtar i suksesshėm kėngėt e pavdekshme: " "Air Mail Special" "Hems" "Ungi" etj.
Sport :: SK Tirana, kualifikohet ne turin e dyte te Liges se Kampioneve
Postuar nga: Albo

Sport Tirana dje ka bėrė mrekullinė nė ndeshjen e dytė eliminatore me Dinamon e Tbilisit dukė pėrmbysuar gjithēka

Penalltitė kualifikojnė Tiranėn nė turin e dytė

Duke fituar nė kohėn e rregullt 3 : 0, futbollistėt e Tiranės u treguan penalltistė mė tė aftė se gjeorgjianėt

Agron Kaja
Deklarata e trajnerit tė Tiranės dhėnė nė gazetėn “Shekulli” se : “… do tė shohim rezultatin dhe mė pas kualifikimin”, dje doli si njė horoskop, nga i cili duhet besuar edhe herė tė tjera. Dhe ky parashikim i trajnerit bardheblu, Sulejman Mema duket se dje iu dha mė shumė besim futbollistėve, tė cilėt e kanė nisur ndeshjen me njė gol tė shkėlqyer tė shėnuar nga shkodrani Suad Lici nė minutėn e 11-tė. Goli i dha mė shumė kurajo skuadrės, e cila e zhvilloi tė gjithė pjesėn e parė nė epėrsi tė plotė, dhe gaboi vetėm se zgjidhjen e golit e kėrkoi vetėm te Fortuzi. Por nė pjesėn e parė Devi Muka ka qėnė “humbėsi” i madh i rasteve pėr gol, nė minutat 25, 28 e 42, ku tė paktėn nė njė rast ai duhet tė shėnonte. Gjithsesi duhet thėnė se Muka dje ka qėnė nė njė formė tė mirė dhe nė rastet e golave tė tjerė qė u shėnuan u bė nismėtar i tyre. Nė pjesėn e parė futbollistėt gjeorgjianė krijuan dy mundėsi tė rrezikshme nė portėn tonė, dhe Shashiashvili she Borduli tronditėn emocionet e kualifikimit tė Tiranės. Nė pjesėn e dytė Tirana e ruajti epėrsinė, dhe nė kėtė pjesė ajo ka qėnė mė e fortė se nė tė parėn. Nė minutėn e 63-tė Fortuzi realizon njė gol pas topit tė saktė qė i dha brenda zonės kundėrshtare Devi Muka, ndėrkohė qė nė minutėn e 54-t atij iu anullua njė gol, i cili ēuditėrisht u gjykua si nė pozicion jashtė loje nga gjyqtari irlandez, Kelly. Vetėm 12 minuta mė pas, Halili i futur nė lojė nė fillimin e pjesės sė dytė tregoi se ėshtė futbollist qė duhet tė luajė dhe jo tė rrijė nė stolin e rezervave. Duke shfrytėzuar aftėsitė e tij tė larta atletike, brenda zonės ka goditur saktė, duke shėnuar golin e tretė. Ky gol e hapi gjithēka pėr kualifikim, dhe nė minutat e mbetura Tirana thuajse luajti nė gjysmėfushėn e Dinamos sė Tbilisit, aq sa nė dy raste edhe rrezikoi tė pėsonte gol, ndėrkohė qė nė minutėn e 89-tė ju anullua me tė drejtė njė gol i parregullt. Por futbollistėt e Tiranės kishin mundėsi qė ta zgjidhnin rezultatin nė favorin e tyre qė nė pjesėn e dytė, pa pritur shtesat dy herė nga 15 minuta, sepse Pinari doli shumė pastėr pėr gol, dhe Muka bėri ēudinė kur brenda zonės gjuajti jashtė kuadratit tė portės sė portierit Zoixe. Nė shtesa pėrsėri ishin futbollistėt tanė qė krijuan raste shėnimi, dhe nė tė parėn Fortuzi duhet tė shėnonte, dhe nė shtesėn e dytė Pinari duhet ta mbyllte rezultatin nė 4 : 0. U deshėn gjuajtjet e penalltive, dhe futbollistėt tanė Patushi. Lici, Dede dhe Halili u treguan tė saktė, ndaj dy penalltive tė realizuara nga futbollistėt gjeorgjianė. Kėshtu skuadra jonė kampione e kalon turin e parė eliminator, dhe tė mėrkurėn e ardhshme mė 30 korrik, nė stadiumin kombėtar “Qemal Stafa” do tė luajė me kampionen e Austrisė, Grac.

Thanė pas ndeshjes
Sulejman Mema, trajner i Tiranės: “Kisha shumė besim nė kualifikim, futbollistėt ishin shumė tė motivuar pėr tė korigjuar mangėsitė e Tbilisit, dhe kjo na dha mė shumė besim tė fitorja kualifikuese. Ka qėnė njė fitore e madhe e cila na jep mė shumė besim se Tirana ka forca qė tė kalojė me sukses edhe turin tjetėr me skuadrėn austriake”.
Ivo Shushak, trajner i Dinamos sė Tbilisit: “Nuk e di pse ishim kaq pa fat nė kėtė ndeshje, sepse ne vinim nga njė rezultat qė duhet tė na jepte mė shumė besim pėr tė shėnuar golin e kualifikimit. Mė vjen keq qė u eliminuam dhe kjo ėshtė mė shumė njė mangėsi nė pėrvojėn e skuadrės, por edhe nė anėn psikologjike tė saj nė ndeshje tė tilla”.