Miresevini tek Shpirti i Shqiptarit
  Rregjistrohu
 
 
 
 
 
 
 
 

  Thenie-Proverba
Eshte nje lloj lumturie te dish se deri ne cfare pike duhet qene fatkeq.
--- Roshefoucauld

  Reklama

  Menuja

Anetaret
· Hyrje
· Llogaria ime
· Mesazhet
· Administrimi
· Dua ndihme
· Largohu

Komuniteti
· Te rejat
· Anetaret
· Donatoret
· Sondazhe
· Temat
· Seksionet
· Kontributi juaj
· Kryelista
· Kryeartikujt
· Foto kompjuteri

Programe
· Muzika
· Letersia
· Historia
· Forum
· Chat
· Email
· Galeria

Temat
· Albasoul
· Art
· Chat
· Demokraci
· Elita
· Emigracion
· Feja
· Forum
· Gjuha
· Histori
· Humor
· Internet
· Intimitet
· Kombi
· Kulture
· Kuzhina
· Lajme
· Letersi
· Muzika
· Njoftime
· Politike
· Shendeti
· Sport
· Urime

Sherbime
· Rekomandime
· Pyetesori
· Statistikat
· Fjalor
· Arkiva
· Kerko

  Vizitoret e castit?
Kemi 128 vizitor(e) dhe 0 anetar(e) ne faqe ne kete moment.

Ju jeni vizitor anonim. Mund te rregjistroheni ne cast falas duke klikuar ketu


  Perkujtimore
Nje dite si kjo ...


2008
Gazeta "Pellazgu"
Nė 1 mars 1907 doli nė Kajro numri i parė i gazetės "Pellazgu", nėn kujdesin e patriotit Sami Kulla (Prizreni). Ishte e pėrjavshme politike e shoqėrore, e shkruar nė dy dialektet e shqipes.

Xhevahir Spahiu
Nė 1 mars 1945 u lind nė Skrapar poeti i njohur Xhevahir Spahiu, autor i mjaft vėllimeve me poezi: "Vdekja e perėndive", "Te rrėnja e fjalės", "Nesėr jam aty", etj si dhe librave pėr fėmijė: "Zambakėt e Mamicės", "Ekrani i kaltėr", Dielli i lodrave", etj.

Jakov van Hof
Nė 1 mars 1911 u nda nga jeta Jakov van Hof, kimist holandez, njėri nga themeluesit e kimisė fizike bashkėkohore dhe autor i teorisė mbi vendosjen hapėsirore tė atomeve nė bashkėsi molekulare, si dhe i ligjit tė presionit azmotik ose siē quhet ndryshe "Ligji Van Hof", pwr tw cilat shkencėtari u nderua me ēmimin e madh Nobel.

Gabriele d'Anuncio
Nė 1 mars 1938 mbylli sytė poeti dhe shkrimtari italian Gabriele d'Anuncio, nw krijimtarinw e tw cilit spikasin: pėrmbledhja me poezi "Kėnga e re", "Triumfi i vdekjes", "Fedra", romanin "Kėnaqėsi", autobiografi "100 dhe 100 dhe 100 faqe tė librit tė fshehtė tė Gabriele d'Anuncios", etj.

 
Lajme :: Presidenti Sejdiu, vizitė zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Nendor 2008 - 12:56 -- (9833 Lexime)
Lajme Presidenti Topi priti sot Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu.

3 nėntor 2008

Me ftesė tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi ka nisur sot njė vizitė 3 ditore nė Shqipėri, Presidenti i Republikės sė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu. Kjo ėshtė vizita e parė e z. Sejdiu si President i Republikės sė Kosovės nė vendin tonė.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: OKB: Asambleja e Pėrgjithėshme voton pro kėrkesės sė Serbisė
Postuar nga: Albo te Shtune, 11 Tetor 2008 - 11:56 -- (11932 Lexime)
Lajme Asambleja e Pėrgjithėshme e Kombeve tė Bashkuara miratoi kėrkesėn qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė japė opinionin e saj, nėse shpallja e pavarėsisė nga Kosova pėrputhet apo jo, me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Rezultati i votimit sot nė Asamblenė e Pėrgjithshme ishte 77 vota pro, 74 abstenime dhe 6 vota kundėr.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi, vizitė zyrtare nė Kosovė
Postuar nga: Albo te Merkure, 30 Janar 2008 - 17:31 -- (5474 Lexime)
Lajme Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi pėrfundoi vizitėn e tij tė parė zyrtare nė Kosovė, njė vizitė tre ditore. Mė poshtė mund tė lexoni fjalimin e tij tė plotė pėrpara Kuvendit tė Kosovės dhe intervistėn e tij me RTK.

Lexo ne vazhdim...     Printo artikullin 

 
Lajme :: Kush ėshtė Ina Rama, kryeprokuroria e re e Shqipėrisė?
Postuar nga: Albo te Premte, 07 Dhjetor 2007 - 11:19 -- (9652 Lexime)
Lajme Kryeprokurorja Rama: Nuk e ndjej veten tė zgjedhur nga e djathta

Nė Shqipėri debati mbi Prokurorin e Pėrgjithshme vazhdon tė mbetet nė qėndėr tė vėmendjes. Ndėrsa pėrfaqėsuesit e tė djathtės nė pushtet por dhe vetė presidenti Bamir Topi kanė vlerėsuar emėrimin e zonjės Ina Rama, opozita nga ana tjetėr ka sulmuar ashpėr kreun e shtetit pėr mėnyrėn sesi ai veproi pėr shkarkimin e ish Prokurorit tė Pėrgjithshėm Theodhori Sollaku.