Cinxeri dhe milingona

Cinxer' i marre
gjithe behare
e shkoi duke kenduar
nde kopshte te lulezuar
Po behari shkoi,
cinxeri pushoi
dhe zuri tė qajė
se s'kish se ē'tė hajė.
T'i mos vdesė nga uria
njė ditė del nga shtėpia,
dhe miligonės i thotė:

-.Zonjė, sot bėn shumė ftohtė.
s'ka ē'tė ha dhe jam sėmurė,
po nėmė dy koqe grurė,
ta kthej prapė nė korrik.
nė mė ke gjiton dhe mik
Tė tė vijė keq pėr mua.
Po milingona s'ep hua
se ėshtė fort e shtrėnguar
— Nė behar s'paske punu
     Thotė zonja milingonė.

— Kendova, pėr zonė,
     beharė tė terė
     ndė fush' e ndė male,

— Fort mirė ke bėrė,
     tani hidhu valle!