POEZI NGA GEZIME ISLAMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FALJE NUK PRANOJ

Loti le tė kthehet nė gjakė
zemra ndash edhe le tė plas
Letrat qė i kamė shkruar pėr ty
le tė digjėn e tė bėhen hi
se unė mė nuk eksistoj pėr ty

Nė ty isha tepėr e dashuruar
mbas teje shumė gjėra kisha harruar
mirpo aspak nuk kisha pritur
se njė ditė do tė mė kishe ikur

Vepro si tė duash vepro
dhe pėr mua aspak mos mendo
Por dije
se kthim tek unė mė nuk ka
falje nuk do tė pranoj
Sepse
dashurin qė pata nė ty
ti ish ai i pa shpirt
qė e shpėrbleve me tradhti

Kurse c“tash jam ajo qė do tė mbetėm
e pėr ty mos mendo se do tė
shkruaj ndonjė vepėr, sepse njerzit do tė me
quanin vajz e prapambetur

Sotė ti mbetesh ai qė ishta
nuk ke faj ty se ke lindė egoist.

Pėr mua mos u brengos,vazhdoje jetėn,

se une c“tash kan gjet njė tjetėr
prej cdo ditė nė ditė ai ma zgjat jetėn,
nė zemėr ka tė mbjellur dashurin.
Kam atė qė mė ledhaton
atė qė me zemėr mė donė
qė pėr mua vdes e mbaron.

                                        Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

 

 

NUK TĖ DUA..

Nuk tė dua tė mė lutėsh
tė mė kthehesh mua
tash ku tė duash shko
me tjetėr me u dashurua

Deshta tė tė themė
shumė nė atė dashuri
a ti shkove pa u pėrshėndetur
pa mė thėnė lamtumirė

Kam mbetur vetėm
pa askėnd tjetėr
a ti dashurin tėnde
ja dhurove dikujt tjetėr

Se ashtu dashuria kthehet
se ashtu me zemėr duhėt
njė ditė do ta kuptojsh
por ndoshta nuk do ta harojsh

Kėrko fatin dikun tjetėr
une nuk mundem me bė tepėr
kėrko dikėndė qė dinė mirė
se unė gjithmon isha e ngrirrė
le tė ledhatoj cdo kush qė e dinė
se ndaj teje isha e ftohtė

Falja puthjet si pa mėshirė
se unė do tė themė lamtumirė.

                                        Shko ne krye te faqes

 

 

POR S“DUHET

Por s“duhet me i haruar ditėt e gėzuara e tė lumtura.
Por stė zė faj se atėherė ishte verė dhe ma shtonin bukurin lulet qė mė rrethonin e ty ma hiqte me kėnaqėsi nektarin prej buzėve tė mia
sikur bletat nga lulėt.
Tė mashtronte ngrohėtsia e diellit.
Por tani ėshtė dimėr, krahrori im stė ngroh mirė, stė pėrkuli si duhėt.
Sepse zemra jote adhuronte ngrohėtsinė e diellit, e jo cerdhėn e dashuris qė ta ndėrtova nė krahrorin timė.
I HAROVE..
I harove puthjet, pėrqafimet, lavdrimet, ėndrat e mia qė gjatė kohė tė kujtonin dhe tė adhuronin.
Fjalėt qė mi fliste kishin qenė rrena, sapėr ta kaluar njė dahuri tė gabuar.
Se di vallė pse mė mashtrove, athua mė ke dashuruar apo dojshe vetėn pėt tu lavdruar ??
Njė kohė mė adhuronte si me qenė e stolisur me arrė, por sot humbi shqėlqimi, vlera, dashurija dhe lumturija.


                                                                                   
Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

 

 

 

MOS U LAVDRO...

Mos u lavdro se ke shumė pasuri
se nė kėtė botė nuk je vetėm ty

Mos mendo se ke shumė nė kokė
kurrė kėmbėt si ke nė tokė

Mos u bėnė kokėlartė
kurrė tė gjith e din se je kokėthatė

Pėr cdo ditė mos e ndo frizurėn
kurrė nė qelin tėndė mund tė bėjm skulpturėn

Mos shko tė propozojsh njė
vejzė nė cdo mohallė
kurrė tė gjith e dinė se je budallė...

                                        Shko ne krye te faqes

 
 

            
                              Klikoni ketu
Vote-Voto! te votoni!

                These pages are dedicated to all Albanians living abroad!
                                   http://www.albasoul.com