PERMBLEDHJE ME POEZI NGA REVISTA "KOSOVARJA"

    ***Te gjitha keto poezi jane kontributi i zotit Besart Dabiqaj***

 

 

 

 

 

 

 

 

NOKTURNO

Nė qiell hėna, unė
nė llogore.

Atje tej na pėrgjon
vdekja e uritur.

Nata ėshtė e errėsirės
dhe e befasisė

Stop. Ndaluni mendime
qė mė tretin prej kėtej.

Ėshtė e ndaluar
braktisja e pozicionit.

Nata ėshtė e befasisė
dhe e errėsirės.

Hėna nė qiell, unė
nė roje tė Atdheut.


Shko ne krye te faqes

 

 

 

RAFSHI I DUKAGJINIT 

Ėshtė njė pėrbindėsh
qė na e ha ekzistencėn.

Por janė edhe ca burra
dragonj, vetėtima.

Nė Rafshdukagjin
llogore lirie.

Jehona gjithandej gjėmimi
me vrushkuj rrezesh.

Pėrbindsha llahtari
do t'i zhbijė jeta jonė.

Kjo tokė vetvetiu ka hyrė
nė Epopenė Diellore.

nga Hajdin Abazi

 

 

 

 


Fluturojė mbi shtigjet tua

Fluturojė mbi kullat tua tė rrenuara
Prekaz
Ulem mbi ledinat tua tė gjakosura
Izbicė
Qajmė mbi varret tua tė hapura
Likoshan
Kafken e lashė tė ēmallet nė gjurmėt e shkolles sate
Llaushė
Shikojė shtėpitė tua tė plaēkitura
Skenderaj
Fluturojė mib shtigjet tua tė kallura 
Drenicė


Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

                   Ikja

Mbi peshėn e rėndė tė fjalės
Zhytem si piramidė nė det
Nė pellgun e ėndrrės sė djegur
Nė kėtė tokė si lulet.
Zhytem humnerave tė harresės
Me njė shpresė tė vyshkur nė xhep.
Shiriti i kėputur i kujtesės
Rrugėve tė arratisjes mė ka mbet
Nata ecė mbi meridianet e kohės
E unė simfoni e saj,
Gabimet e lojėrave tė turbullta 
Gjaku ynė mė nuk do t'i lajė.
Nata shtrigė e vjetėr nė planetin maxhik
U arratis nė ferrin e egėr
Nga drejtėsia ikė.


nga Kaltrina Pajaziti 

 

 

 
EDHE NĖ VDEKSHA

Deri kur
Tė tė pres
I them vetvetes
Apo i bėj iluzion vetes
Ta kisha ditur 
Se kėshtu do tė vie fundi
Edhe duke vdekur do tė kujtoj
Emrin tėnd duke pėshpėritur
Edhe pse s'mė don
Unė tė dashuroj
Edhe nė vdeksha
Nuk do tė harroj


Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

SI MUNDE

S'kam besuar se mė ik si era
S'kam menduar tė jetoj pa ty
S'besoj es erdhi pranvera
Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe 
Nė gjum mė bie ndėrmend
Kur flej
Mė duket tė kam pranė
Kur qeshi mė duket mė shikon
Kur qaj mė duket mė pajton
Eja pranė meje

Shko ne krye te faqes

 

 

 


LIBRI I MBYLLUR

Deri kur 
I mbyllur nė mendjen time
Kur do lexohen 
Kėto shkrime
Deri kur poeteshė
E librit tė mbyllur
Deri kur 
Kanun i mendjes sė ndrydhur


Shko ne krye te faqes

 

 

 

PSE HESHT

Unė hesht ti hesht 
Kush tė flasė
Unė qeshi ti qesh
Kush tė kujtoj
Tiktaket e zemrės
Nuk pushojnė

Ēdo gjė ndryshon
Kur njėri-tjetrin
Nuk dashurojmė

Tė dua pse hesht
Tė dashuroj pse s'flet


nga Arbėreshė Aliēkaj


 

 

 

 

DENOCIM

Perėndesha djallėzore
pre e komplotit familjar
e martuara shumėherė
bija e njerkės kurvė...

babi mė thotė:
ēdo gjė ėshtė politikė...


Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

      I HUAJI

Ku mbete atdhe
vend i atdhetarėve pa dhe

ku ta kėrkoj rritėn
djepin pėrkund maleve

ku tė takoj njė ē'pjesė
tė botės paske ikur...

si qenke bėrė nuk tė njoh
2imi je - atdhe pa emėr


Shko ne krye te faqes

 

 

 

LUFTĖTARIT

Pse jeta
pėr pushkė
pse vdekja
pėr nder

pse lumėgjaku
pėr LIRI

RRITĖ
Vendkalime
ura mungon

mendtakime
veprimet heshtin

kopsht me lule
s'ka dashuri

ē'u bė bota - 
e qelbur po rritet

nga Arian Krasniqi

 

 

 


            Atyre

Atyre, 
Qė gjithė qė paten ia falen
kėsaj toke.
Atyre
Qė maleve pėr liri u dhanė
kushtrim.
Atyre
qė shkruajnė faqet e lavdishme
tė njė EPOKE.
Atyre,
Qė bishen e plagosur e godasin
nė vesh e nė sy.
Atyre,
Qė me gjak e shkruajnė fjalėn
LIRI.
Atyre,
Qė mesin e mesjetės e thyejnė 
mes pėr mes
Me ata ėshtė ballėhapur Nėna,
Qė Kosovės i dha kėtė Brez.

Ajete Zogaj

 

 

 


Belbėzimet t'i fala ty

Ani pse nuk deshe kėrshėri
Belbėzimet t'i fala ty,
o ishulli im,
o zėri im
o syri im!

Sa halle kishe:
nė tokėn e veriut,
ku s'ka as rrufe,
ku s'ka as vetėtimė,
ku s'ka as shije -
nė asnjė agim.

Belbėzimet t'i fala:
tė lidhura me short,
nė plazhin e detit -
kaltrosh!...

Ja merri, deshifroj rrokjet:
tuat janė, 
si realitet,
jo - ėndėrr nuk janė.

Qielli shkrep nga rrezet:
njė dashuri krahhapur,
mes valėve,
mes faqeve,
mes gishtave,
mes buzėve mbesin ngrohje,
pėr tonat troje.


Flora Zeneli

 

 

 

 


BIOGRAFIA

Jam njė viktimė
E rritur pa dashuri,
E skamur, e cfilur,

Mbi gėrmadhat e fatit
Mbijetuar virtytet e mia.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

KUR FLET ATDHEU JUAJ

M'i plagosėn pranverat,
Gėzimin vetėm ma shuan,
Nė emėr tė demokracisė m'u vardisėn
Mu nė trung mė qėllun.

Nxituan tė hyjnė nė histori
Disa "heronj" tė rinj,
Por historia s'mund tė bėjė kurrė miq
Ata qė shitėn shpirtin tim.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

PĖRBALLĖ VDEKJES
         (
Naim Malokut

Vitet i kthej nė retrospektivė,
Qielli alarmonte stuhi.
Me pak fjalė i peshum ndjenjat,
Njė dhembje kishim te dy.

Do ta kujtosh atė natė,
Pėr ardhjen tėnde bėnim festė,
Kur tė tjerėt gėzonin
Unė luftoja dhimben ta vdes.

Koha eci,
Vrragė tė mėdha, la,
Por gjithmonė nė zjarr tė luftės
Tė pashė, vėlla.

* * * 
Po vij,
T'ia them kuptimin jetės
Aty ku trim me trima
Po e sfidoni vdekjen.


Shqipe Bujupi

 

 

 

 


DASHURIA IME

U linde si feniks nė zemrėn time,
Dhe zjarre pėrhape nė shpirtin tim
Ma mbushe jetėn plot gėzime,
E unė fitova njė amshim.

O Zot, o shpirti im,
O, jeta ime e shtrenjtė,
O, fat i syve tė mi e gėzim,
Kulm i dėshirave tė mia besim.

Para teje shpirti po shkrihet, e di, 
Dhe nė vetmi zemra mė tretet,
Sikur tė gjithė i shohin eshtrat e mi, 
E mu vetėm tė vdes mė mbetet.

Me zgjove nga vdekja, mė the 
jeto,
Preke shpirtin tim dhe i the gėzo,
Ke jetėn time qė e la pa gaz.

Po unė nuk do tė vdes,
Se dua tė jetoj.
Sa tė jem gjallė do tė pres,
Do tė jetoj edhe kur ti vdes.


Agim Haziri

 

 

 

 

ĒKA TĖ PRES 

Oqeanėt e mbijetesės
Synojnė tė ardhurat e paqenė.
Dhe shoh hijen time
Duke u mbytur nė kuvertėn
E valėve qė e magjepsin.

Po shihja hijen time
Qė i perkiste tė kaluarės
E aroma e valėve
Ngadalė po pushtonte
Njė krijesė tė humbur
Qė fundosej
Nė vitet e kaluara tė rinisė.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

KUR MBAROJNĖ ĖNDRRAT

E ndjej se gjindem nė kurthenė
E asaj qė e quajnė jetė.
Dhe emocionet e ilozionet pėr te
Ngadalė po shuhen.

E di se duhet tė vazhdojė
Por nuk e bėjė dot.
Mundohem ta afroj ate
Qė dikur kishte kuptim
Por nuk arrijė.

Pėr mua ishte dielli
Qė ngrohte me qenien e saj
E hėna krahas syve tė kaltėrt
Humbte ndriqimin e zakonshėm
Ishte ajo.
Ajo qė mė jepte forcė
E shpresė
Edhe atėherė kur e kisha humbur.
Fillova tė besoj nė engjuj
Se shifsha ēdo ditė.
Kur e humba,
Humba margaritarin tim, 
Humba vetėn,
Diellin,
Lulen,
Hėnėn
Dhe gjithēka kisha nė zemėr.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

ISHTE AJO

Sa e ēuditshme jeta,
Me te parajsė, pa te ferr.
Si i vdekuri nė arkivol
Pa pikė shpresė
Pėr diellin, 
Aromėn e saj
Ndriēimin e hėnės dhe...
Po pėrsėritet e njejta
E fytyrėn e saj
E ruaj nė kujtesėn time.
E fotografia e saj
Qėndron e mbyllur
Brenda dyerve tė zemrės sime.
Ishte ajo.


Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

VAJI I ASAJ PA EMĖR

Shtrėngimin e urrejtjeve tua
Pėr qirinjėt e djegur
I shpėrlan loti...
E loti abuzon organin e kohės,
Por jo gjatė.
Se pasioni yt
Shembė kullat e vetmisė
Dhe kthen besimin e humbur, 
Tė shkėmbijt e rrahur
Nga stina e thyer.
Dhe shpirti flen,
Kur skeletet e kalbura tė skamjės
Shndėrrohen nė unaza tė komplikuara
Nė theshtėsinė e kėtij fundshekulli


nga Driton Shaipi


 

 

 

 

Endėrrova

Hipa nė qiell, e preka ylberin
E u bėra djalė
I kalova shtatė Kodra
Duke vrapuar nė pranverėn time
Mė pas u bėra burrė
Shtatė luftėra i bėra
E i pata shtatė fitore
E pastaj u plaka
Nė kuvende mora pjesė
I pajtova shtatė gjaqe
E shtatė pleqėri ndava
Por ē't'i bėsh e gjithė kjo ishte ėndėrr
Kur u zgjova nga gjumi
U ula
E shtatė herė qava!
Fundshekulli

Vitet e fundit po i jeton
Tė fundmet gjamė pėrjeton
Si fillove po pėrfundon
Tiran erdhe
I tillė po shkon.


Xhevahire Morina

 

 

 

 

ORA E PARĖ

Jusufi
Jusuf Kanjushė e verdhė
Jusuf Gėrvalla... mungon 
Teuta Iliri Agroni Ylli
Fadi Fadil Talla... mungon
Ylfetja Ylfete Humolli... mungon
Shukrija Shukrije Obėtinca... mungon 
Kimetja Arsimi Kujtimi
Halimi... Halimi... mungon
Shpresa Besa Kastrioti
Fatmiri Fatmir Kėrleshi... mungon
Afrimi Afrim Zhita... mungon
Vazhdojmė 
Valbona Shkurta Gjoni
Xhevati... Xhevati... mungon
Mungon Nesimi Bekimi
Afrimi... Afrim Prebreza... mungon
Mos mė sillni 
Certifika mjekėsore
Prindore policore shtetėrore
Thoni vetėm mungon
Me lule do t'ua mjekojmė plagėt
Do t'i presim
Do t'i presim
Thoni vetė mungon
Do tė ēelin lule gjaku
ora vazhdon...

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

SKĖNDERAJ

Kujtim as ėndrra 
Pėr erėn e ftoit
Mė tha nėna

Sa herė tė zu nė gojė
Dhėmbėt mu mpinė

Hape dritaren 
Merr frymė thellė
Sa herė he shtatzėnė
E ndien mė mirė 
Erėn e ftoit
Tė vendlindjes 
Mė tha nėna

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

 

 

THIRRJE KOSOVĖS

Ē'do tė bėj une pa ty
Pa ardhjet e shkuarjet e tua
Do tė harroj tė flas
Me vetveten

Ē'do tė bėj une pa ty
Pa shikimin nė bar 
Si t'i ngroh gjymtyrėt
Tė ngrira akull

Do tė mė lėsh tė bėhem plakė
Me dhembje duarsh 
Me dhembje eshtrash

Kam frikė kur shkon
Ē'do tė bėj une pa ty
Po nuk erdhe
Do tė bėhem gurpragu
Kallkan do tė bėhem
Ē'do tė bėj unė pa ty

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

RRUGA PĖR JANINĖ

Mora rrugėn pėr Janinė o
Tė takova me pleqėrinė o
Vetėm me arabaxhinė o
kėrkoje shkronjat e humbura
Sikur tė ecim nė Veri
Tė mbaj krahun
Bagazh malli robėri
Mora rrugėn pėr Janinė o
Shetitė Ēamarinė o
Me arabaxhinė o
Kėrkuam unė e rruga jotė o
Fjalėt e ndyra nė mote o


nga Flora Brovina

Shko ne krye te faqes 

 

 

 

      JETĖ E HIDHUR

Sa rėndė e shqiptoj kėtė fjalė
Dora mė dridhet kur e shkruaj.
Me shpirt, njėrit, duhet besuar
Se jeta nuk ka lindur pėr tu hidhėruar.

Sa fjalė tė buta ka nė jetė
Sa zemra rrahin pėr tė mirė.
Edhe shumė njerėz gabojnė
Ata qė zemrėn e hidhėrojnė.

Sa mirė do ishte gėzimi
Nė sy do tė lexohej mirėsia,
Nė zemėr do tė vėrehej butėsia
Hidhėrimin nuk e duron njerėzia.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

          URREJTJA

Pėr ju s'ėshtė rėndė 
As pėr fatin nuk ėshtė lehtė
Zemra hidhėrohet e nuk bėn
Ėshtė keq pėr ty qė tė urren.

Larg se keqes, o njeri
Mbill nė zemėr mė shumė mirėsi.
Sa e bukur ėshtė mirėsia
Tė udhėzon nga dashuria.

E shkurt ėshtė jeta,
Andaj duhet tė mbrohemi
E kėtu tė dominojnė fjalėt
Liri, mbarėsi dhe fate.


Valbona Kabashi

 

 

 

 

Teorema e Pitagorės

Ulqin - Ohėr 
Hipotenuza
Ohėr - Durrės 
Kateta I
Durrės - Ulqin 
Tre kėndshi im
Problem i lehtė
Problem i ndėrlikuar.

Shko ne krye te faqes

 

 

 

 

    Poezia

Jam pa atdhe 
Atdhe ēdokund kam
Tė gjithė mė duan
Jam hasret i qiellit e tokės

Jam pėrqafim i ngrohtė i djalit
Jam puthje e parė e vashės
Vishem e zhvishem nė njė mijė ngjyra
Tė katėr stinėt janė tė miat

Jam 
Bukuri e rrallė
Dashuri skofiare
Jam pa atdhe 
Atdhe ēdo kund kam
Dashuri e tė gjitha dashurive

Shko ne krye te faqes

 

 

 

Nė vend tė pėrgjigjes
     (Riza Xhaklit)

Letrėn tėnde e mora
Mbahu vėlla
Pranverės
Askush s'mund t'ia ndalė hapin
Jetės
Nuk i lidhen duart me pranga
Rrezet e diellit
Tė githėve na takojnė
Dashurinė 
Nuk e mbajnė grilat
Mbahu vėlla

nga Mirishahe Limani

 

 

 

 

Ndjenjat e mia

Mė buzėqeshe nė fillim
t'u afrova pa qėllim
tė pėlqeva thjeshtėsinė
ndaj dhe lidha miqėsinė
Nė fillim e kam kuptuar,
Se tė dua.
Mendova se nuk ka kuptim,
qė ta them.
Kam ėndėrruar ēdo natė
pėr ty.
Por kurrė s'e kam menduar,
se endrrat realizohen.

autori / autorja i/e panjohur


 

 

 

          Nėnės sime

Kur tė mendoni se kam vdekur
Nga varri do tė ngritem pa u tretur
Kam mall njėherė me tė pa
Jam gjallė nuk jam vrarė.

A e di ti nanėse kemi njė amanet
pėr tė cilin ėshtė hak me vdek
a e di ti nanė se tokat tona nė robėri janė
a ashtu nuk mundem me i lanė

A tė kujtohet nanė, kur unė isha fėmijė
kur mė thoshe se nuk jetohet pa liri
po unė pėr atė liri nanė po luftoj
e mos mendo qė unė ty s'tė kujtoj

A e di nanė, se s'ka bėr shkina shka 
mua qė del pėr me mė vra
prandaj tė premtoj edhe njėherė
se do tė vij te ti bashkė me tė madhėn
PRANVERĖ

nga Ardita Fetahu - Drenicė 

 

 

 

 

Tė isha nė Butrint

Zonė arkeologjike:
zonė e lashtė antike -
atje ka ikona
dhe herioglife.

Herioglifet tona
dėshmojnė autorėsinė
flasin pėr kombin e lashtė,
Gjirokastėr - Janinė.

Te malet e Korfuzit:
i ynė Butrint rronė
ani pse dhėmbė i kohės
pamėshirshėm e shkatėrron.

Zona jonė antike:
zona jonė e dlirė,
kėrshėri nė vete,
ngrohja dhe idilė.

Nė Butrint tė isha:
do rilindja sėrish,
do me hiqej malli -
dhe i bifurkacionit tim!


Minavere Zeneli

 

 

 

 

Pėr ty qė je larg meje 

Nė kėtė natė tė qetė 
Pranė dritares qendroj
Shiqoj yjet lartė
Dhe pėr ty mendoj.

U bė kohė e gjatė 
Qė je larguar
U bėnė, e dashur, disa muaj
Qė s'tė kam takuar.

Rangut tė tė verbuarve
Unė, tani, i takoj
Se sytė mi more
Kur u largove.

E tani me foton tėnde nė dorė
Nga largėsia tė pėrqafoj
Nga zemra tė fala
Dhe tė puthura tė dėrgojė.


Nebi Totaj

 

 

 

            Pse

Luftė kafsha me kafshėn,
njeriu me njeriun.

Ujku e ha qengjin,
nuk e lė tė lirė,
qengji e ha barin
ėshtė fort i mirė.

Njeriu vret njeriun
dhe lirinė ja merr,
dikush ka shumė dritė,
dikush jeton n'terr?!

Pėrse kėto grindje?

nga Kaltrina Kelmendi 

 

                  Liria?!

Kam mbetur nė fillim tė njė rruge
Qė s'i duket fundi
Me lirinė e madhe
Nė duart e mia tė vogla.
Askush nuk mė ka mėsuar
Ē'tė bėj me lirinė e tepėrt...
Natėn e shoh veten nė ėndėrr
Tė gozhduar nė trupin tėnd,
Nė mėngjes arsyeja, djalli mė i keq
Qė krijoi zoti, mė thotė:
"Respekto lirinė tėnde!"
"Respekto lirinė e tjetrit!"
Nė djall vaftė liria e tjetrit!
Nė djall liria jote!
Nė djall liria ime!
Rroftė robėria e shpirtit!

Shko ne krye te faqes

 

 

 

            Poezia

Lind
Nga shterėzimet e shpirtit
Mbarsur me frymėn hyjnore

Kryqėzohet
Me fletėt e librit

Ringjallet nė kujtesat e shekujve


Kur dora e burrit...

Kur dora e burrit
Futet nėn fustan
Mbaron poezia

Fillon kėnaqėsia e dhunės...

nga Rita Filipi

 

 

 

      Baladė

brenda mureve 
ishe ti 
flokėgėshtenja

askush nuk ta kuptoi
gjuhėn e dėshirės 
pėr tė marrė
fluturimin

a bėn tė mbyllet 
engjėll
brenda mureve

zot mėshiroje
engjėllin 
dhe ėndrrėn
nė kėtė baladė kohe


Baladė pėr fluturim

hapėsirė qiellore
vjedh shikimin

pėllumbat harrojnė
flluturimin

foletė e zbrazėta
mbetėn

krah pėllumbi 
pushon largėsinė


Shko ne krye te faqes

 

 

 

Pa titull

pse jeta fsheh
kėmbėt e veta

i pėrngjet rrėshqanorėve
pritjet nėpėr udhėkryqe
i shterim
e presim vetėm pranverėn
dhe erėmimin e luleve.

nga Sadbere Kamberi 


Te nderuar bashkepunetor. Keto poezi jane te marra nga revista Kosovarja, e 
cila del edhe ne shtetet e perendimit. Posacerisht eshte nje riviste per te 
rinje. 
Juve ju uroj sukses dhe pune te mbare ne rrugen qe e keni mare. Me te vertet 
jeni per levdata. Ju deshiroj cdo te mire.

pershendetje te perzemerta keni nga Besart Dabiqaj

 

 

 

 

 

 

            
                              Klikoni ketu
Vote-Voto! te votoni!

                These pages are dedicated to all Albanians living abroad!
                                   http://www.albasoul.com