***Ky material eshte kontributi i Z. Andi Nasto!***


Histori e Hershme - Pellazge, Ilire dhe Epirote

Mbas vdekjes se Aleksandrit te Madh ne shekullin e katert para eres sone, 
Mbreteria e epirit filloi te rritej. Epiri perbehej kryesisht prej fisit Ilir 
te quajtur Molossi. Molosset ishin nje fis i fuqishem i cili kishte marre 
pjese edhe ne luften e peloponezit. Molosset ju bashkuan mbreterise Ilire, 
kunder dy aleancave Greke, te ashtuquajtura aleanca Achean, dhe aleanca 
Aetolian. Ne kete Kohe Greket po zhvillonin luftera per therrime nga 
perandoria e rrenuar e Aleksandrit. Heredoti, historiani me i besueshem Grek 
njofton se "Epiri eshte i banuar nga popuj jo-greke te cilet flasin nje gjuhe 
Barbare"
. Ai shton se keta popuj ne nje kohe te lashte quheshin Pellazge 
(domethene me te hershem se toka). Keta pellazge njofton Heredoti si edhe 
Thucididi, jane ata te cilet shpiken panteonin e perendive, te cilin greket e 
adoptuan me vone. Eshte e qarte se Zeusi Aferdita, Ethina, Thetis Ari etj nuk 
mund te jene perendi greke pasi keto fjale nuk kane asnje kuptim ne greqisht, 
por ne nje gjuhe tjeter, gjuhen shqipe. Ne nje kohe te lashte pellazget kane 
banuar ne Athine si edhe ne gjithe territorin e Greqise pervec ishujve. Ata 
gjithashtu kane ndertuar murin perreth Akropolis ne Athine sepse pellazget 
njiheshin si muratore te shkelqyer, nen pagen e qeverise athinase, e cila me 
vone rrefuzoi pagese dhe i ndoqi Pellazget nga territori i saj. Sic dihet ne 
mitologjine shqiptare, gojedhana te tilla si ajo e Rozafes, dhe Argjiros 
tregojne se ndertimet e keshtjellave si edhe flijimet berbejne nje pjese te 
konsiderueshme e kultures shqiptare. Ky fakt perforcon prejardhjen e 
shqipetareve nga Pellazget te cilet ishin nje nga popujt me te hershem Arjan 
ne Ballkan. Pellazget kane qene nje fis ose grup fisesh Ilire, te cilet 
permenden nga Homeri sebashku me fise te tjera Ilire si Dardanet, Taulantet, 
Enkelejdet etj, te cilet luftuan kunder Akejve ne luften e Trojes si aleate 
te mbretit Priamit dhe Hektorit ne mbrojtje te Trojes.Greket krijuan koloni 
ne territoriet e mbreterive Ilire dhe Epirote sidomos ne ishullin e Kelqyres 
si edhe ne Apollini dhe Dyrrachium (Durres). Keto Koloni u formuan 
vecanerisht per arsye tregetie. Iliret nuk kundershtuan krijimin e ketyre 
kolonive per dy arsye; Se pari sepse i jepte atyre mundesine te tregetonin 
me vende te ndryshme sidomos per blerje parzmoresh shpatash etj, te cilat 
prodhoheshin ne greqi vecanerisht per shije Ilire te dekoruara me figura 
gjeometrike, te cilat ishin te modes ne Iliri, dhe se dyti sepse iliret nuk e 
kishin tradite tregetine si zanat te trasheguar, por preferonin lufte dhe 
plackitje, pasi Iliret kane pasur nje tradite luftarake.
Kur Mbreti Pirro (Pyrrhus) lindi ne familjen mbreterore Epirotase, ai u 
urzupua nga nje feud familiar i cili e perndoqi Pirron nga mbreteria 
Epirotase. Pirroja u detyrua te gjente mbrojtje ne mbreterine mike te 
Taulanteve te cilet ne ate kohe zoteronin territoret e Shqiperise qendrore 
perreth Durresit. Mbasi arriti nje moshe te pjekur, Pirroja i mbeshtetur nga 
nje force Taulante pushtoi Epirin dhe perndoqi urzupuesit e tij. Me pas Pirro 
vijoi te perforconte pushtetin me lidhje martese. Ai u martua me Brikenen. 
Brikena, ishte e bija e mbretit te fuqishem Dardan Bardhyli. Gjithashtu Pirro 
perforecoi aleancen e tij me fisin e Taulanteve. Mbas ketyre veprimeve, Pirro 
aneksoi territoret Ilire ne veri deri ne Shkoder (Scodra), si edhe ne lindje 
duke pervetesuar territore ne Maqedoni dhe jug duke pushtuar Greqine Veriore. 
Vemendja e Pirros me vone u kthye nga perendimi, dhe vecanerisht nga 
republika e re e Romes, e cila sapo kishte filluar te zgjerohej. Pirroja 
kaperceu detin dhe luftoi dy beteja te rrepta me Romaket te cilat i fitoi por 
me humbje te medha. Fatkeqesisht duke marshuar ne nje qytet te pushtuar nje 
grua hodhi nje vazo lulesh nga nje vend i larte, e cila e goditi Pirron ne 
koke dhe e la te vdekur.
Vdekja e Pirros ishte nje fatkeqesi e paimagjinueshme per boten Ilire. Ai 
u varros me madheshti si nje hero i Epirit dhe si nje Aleksander i dyte. 
Menjehere pas vdekjes se tij Perandoria epirotase u shemb. Shume Greke, 
perpiqen ta helenizojne figuren e Pirros, por kjo genjeshter eshte e kote 
sepse ai kurre nuk ju bashkua ceshtjes greke, por gjithmone luftoi kunder 
tyre duke pushtuar Greqine. 
Mbas Vdekjes se Pirros, Nje force e re u shfaq ne veri te Epirit. kesaj 
rradhe ishte mbreti Ilir Agron i cili ngriti flamurin mbi kryeqytetin e 
mbreterise se vet Shkodres. Agroni e deklaroi mbreterine e vet dhe shfaqi 
deshiren per te vazhduar rrugen e Pirros. Mbasi perforcoi lidhjen me 
Dardanet, Agroni e ktheu vemendjen drejt jugut. Ai aneksoi territoret e 
Molosseve te cilet i kerkuan ndihme Agronit kundrejt aleancave Greke te cilat 
u perpoqen te perfitonin nga vdekja e Pirros per te pushtuar territor ne 
Epir. Agroni dergoi floten e vet e cila zmbrapsi dhe shkaterroi forcat greke. 
Suksesi i arritur ne Epir i dha Agronit zemer per te zhvilluar pushtimet ne 
Greqi. Mbas disa fitoresh te shpejta te Flotes, Agroni dergoi ushtrine 
tokesore nen komanden e Skerdilaidit e cila mposhti keqazi forcen me te madhe 
Greke te derguar kundrejt tyre. Mbas kesaj fitore Greket filluan ti 
trembeshin jo vetem humbjes se kolonive te tyre si ato te Apollonise dhe 
Durresit te cilat ishin tashme ne duart e Ilireve, por gjithashtu humbjen 
perfundimtare te Greqise. Ata derguan nje seri ankesash drejtuar senatit 
Romak, duke u ankuar se Iliret po kercenonin tregtine Greko-Romake, mirepo 
Romaket nuk shfaqen interes per fatin e Greqise pasi ishin te zene me luftrat 
e tyre Kunder Kartagjenes. 
Nderkohe lajmi i fitores se madhe arriti Agronin i cili u gezua aq shume 
sa shtroi nje banket te madh ne te cilin piu aq shume vere sa mbas tri ditesh 
vdiq. Vdekja e mbretit Agron ishte humbja e dyte e njembasnjeshme mbas 
vdekjes se Pirros e cila edhe njehere paralizoi fuqizimin e rrufeshem te 
Ilireve. Por kjo humbje ishte me e madhe se sa ajo e Pirros pasi Agroni nuk 
kishte asnje mashkull i cili mund te merrte frenat e mbreterise. Pushteti i 
kaloi automatikisht gruas se tij, mbretereshes Teuta. 
Fitoret e njembasnjeshme te ushtrise Ilire vazhduan ne greqi nen 
Mbretereshen Teuta e emertuar mbreteresha e detrave. Flota Ilire paralizoi 
cdo levizje te cdo force qe perpiqej te kalonte adriatikun, tregetia 
greko-Romake filloi te paralizohej. Ne keto rrethana Romaket, te cilet ishin 
duke perfunduar kapitullimin e Kartagjenes ndjene nje detyrim te dergonin nje 
delegacion tek Mbreteresha Ilire per ti kerkuar asaj te ndalonte piraterine 
Ilire ndaj anijeve Romake. Dy konsuj u derguan ne Shkoder me detyren qe te 
transferonin kete mesazh. Por Teuta u tregua nje diplomate e pa-zote per te 
shmangur nje konflikt me Romen e cila ishte gjithashtu nje force ne rritje 
duke u fuqizuar cdo dite e me teper. Qendrimi i matur i mbreterve te 
meparshem Ilire te cilet preferuan nje Aleance me Romen, nuk u mor parasysh 
nga Teuta, e cila ishte e fryre nga fitoret e njepasnjeshme, fitore te cilat 
ishin merita e mbretit te vdekur Agron. Por Agroni nuk mund te ngrihej nga 
varri per te kerkuar llogari. Konsujt Romake kerkuan prej Teutes vetem qe ajo 
te ndalonte piraterine Ilire ndaj anijeve Romake. Kjo ne cdo rrethane ishte 
nje kerkese e arsyeshme. Teuta pa fshehuar ironine u pergjigj se ajo do te 
bente cmos te ndalonte floten perandorake qe te plackiste anijet romake, por 
ajo nuk kishte mundesi qe ti jepte fund tradites pirate te Ilireve. Kjo 
pergjigje shkaktoi nje nervozizem nga ana e romakeve te cilet premtuan se 
Mbretet Ilire do te mesonin qe te permiresonin mardhenjet me shtetasit e 
tyre. Mbas kesaj pergjigje Teuta dhe obortaret e saj fyen dhe nxorren jashte 
konsujt Romake. Ky gabim fatal diplomatik i Tutes u perforcua nga dergimi i 
saj i dy anijeve te cilat interceptuan anijet e konsujve Romake duke i mbytur 
ato dhe duke vrare te gjithe romaket. Mbas ketij veprimi Senati Romak 
unanimisht deklaroi lufte kundrejt Perandorise Ilire.
Megjitheqe deri ketu sjellja e Teutes mund te admirohej disi duke u 
cilesuar si nje shprehje krenarie, sjellja e saj e mepasme nuk mund te 
vleresohet ne asnje pikepamje. Mbasi Roma dergoi floten e saj drejt e ne 
Durres, Teuta nuk morri asnje mase per tu pregatitur dhe per te perballuar 
sulmin Romak. Perkundrazi, sapo mesoi per ardhjen e Romakeve, ajo menjehere 
braktisi Shkodren dhe u fsheh ne mbreterine fqinje Dardane sebashku me motren 
e saj Triteuta. 
Romaket arriten nje fitore te lehte. Natyrisht kur ushtria mesoi per 
arratisjen e Teutes, ata u diskrajuan dhe u shperndane duke i lene legjioneve 
romake nje porte te hapur per pushtimin e Ilirise. Romaket nuk depertuan ne 
Iliri, por vetem moren nen kontroll portet e Durresit dhe Apollonise. Mirepo 
bisha romake tashme kish marre ere fitimit qe mund ti sillte pushtimi i 
Ilirise vecanerisht kur ky pushtim doli kaq i thjeshte. Me vone Romaket do te 
ktheheshin ne Iliri kesaj rradhe per ta pushtuar krejt mbreterine ilire. Nen 
komanden e nje mbreti renegat Maqedonas te quajtur Dhimiter Iliret do ti 
kunderviheshin Romes perseri, kesaj rradhe te pergatitur. Por mediokriteti i 
ketij komandanti nuk mund te krahesohej me mbretet fatkeqe Ilire Agron dhe 
Pirro. Mbas nje lufte te gjate romaket pushtuan Mbreterine Ilire duke marre 
Shkodren. Por ata u gabuan rrende kur menduan se Iliret do te pushtoheshin 
kollaj, Qendresa do te vazhdonte deri ne shekullin e IX Pas Eres se Re. 
Nen komanden e rebelit Bato, Peonet, fisi me luftarak ilir i cili banonte ne 
territorin e sotshem te Malit te Zi, do ta conin Romen ne buze te 
shkaterrimit. 

Shenim: Komentet per materialin mund ti postoni ne forum!