Ali Pashe Tepelena
Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani

Faqe 157

fort tė kandshme pėr nji tė huej. Mė futėn
nė nji dhomė qė ishte shtrue mjaft bukur
dhe Sekretari i Vezirit mė pyeti pėr
shėndetin mbas modės turke. Nuk mė
lejuen tė paguej as pėr fjetjen, as pėr
ushqimin dhe as pėr ndonji send tjetėr".1
Hobhousei, i cili e shoqnonte Byronin e
pėrshkruen kėshtu pamjen e jashtme tė Ali
Pashės: "Veziri ishte nji burrė i shkurtėn
dhe mjaft i trashė. Kishte nji fytyrė shum tė
kandshme me cipė tė bardhė dhe trajtė tė
rrumbullakėt. Syt i kishte tė kaltėrt me
lėvizje tė shpejta qė tė banin me kuptue
menjiherė se nuk gjindesh pėrpara nji
Pashaj oriental. Mjekrėn e kishte tė bardhė
dhe tė gjatė sa i binte pėrmbi gjoksin... Na
priti me nji kortezi* tė jashtzakonshme dhe
na mori aq me tė mirė sa me na quejt djemt
e tij. Ishte fare nė qejf pėr nji njeri n'at
pozitė. Nė sa vise tė Turqis qė vizituem
nuk pashė nji pasha tjetėr tė qeshte nė at
mėnyrė. Nuk kishte ndonji roje tė posaēme,
por vetėm katėr a pesė djem tė veshun me
petkun e bukur shqiptar dhe me flokėt e
gjatė qė u binin mbi supet".2
Nji tjetėr dėshmues qė e kishte pa sė
afėrmi shkruen kėshtu mbi profilin moral
tė Ali Pashės: "Kur fillon me tė folė pėr nji
qėllim qe ka vue nė mėndje asht zor t'i
rezistosh jo aq shum forcės sė argumentit
tė tij, sesa tonit tė ambėl tė zanit dhe
shprehjes tėrheqės e tė fytyrės sė tij. Sapėr
atė qė ai ndjente me tė vėrtetė nė fund tė
zėmrės sė tij, psikologu ma i hollė nuk
mund ta zbalonte. Shprehja e sinqeritetit
dhe e dashamirsis qė vinte nė fytyrė, kur
donte me futė ndonji njeri nė thes ishte
krejt e padepėrtueshme".
Nuk ka dyshim se mjetet qė pėrdorte
Ali Pasha pėr tė administrue vėndin ishin

1. P, Euennell, - Vjerrsha, letre dhe fletė te zgjedhuna nga ditari i Lord Byron. Londer 1949.

2. J. V. Hobhouse - Travels in Albania, etc. Vėl. I, f. 97.
tė neveritshme mbas kodit moral tė
shekullit tonė. Por njerzit e asaj kohe i
kėqyrin abuzimet e Vezirit tė Janinės si nji
tė keqe ma tė vogėl se anarkin dhe rrezikun
e jetės dhe tė pasunis nga tė cilėt kishin
pasė vuejtė ma parė. "Nuk mohohet fakti
se ndėn sundimin e Aliut - shkruen nji
biograf i tij, - Janina u ba qendra me e
qytetnueme e Turqis perėndimore dhe,
mbas mendimit tė Byron-it, qėndronte ma
nalt se Athina pėrsa i pėrket begatis,
ditunis, dhe stėrhollimit nė sjellje dhe nė tė
folun".1
Ali Pasha flise me qesėndi pėr
detyrimet e tij ndaj qeveris sė Stambollit. Ai
ndjente nji pėrbuzje tė plotė kundrejt
vezirėve tė Sulltanit qė donin me i dhanė
urdhna prej sė largu mbi mėnyrėn se si me
rregullue punėt e tij. Nė syt e tij,
Perandorija otomane ishte si nji ndėrtesė e
kalbun qė mund tė pėrmbusej nga nji dit
nė tjetrėn. Ambicja e tij supreme ishte me u
ba krejt i pamvarun, por e la me sot, me
nėser, derisa u ba tepėr vonė dhe Sulltan
Mahmuti ia hangri kryet ma parė.
Ndėrkaq, ai siguroi lirin e veprimit nė
krahinat ku sundonte, tue dėrgue ēdo vjet
nė Stamboll disa barrė me argjėnd.
Gjithashtu, ai nuk kursente tė hollat pėr tė
pague spiunėt qė e mbanin t'informuem
mbi ēdo veprim ose bisedim, sado tė
msheftė, tė ministrave tė Pallatit. Kur
ministrat e Sulltanit merrnin inat nga
ndonji veprim kokėkrisun i Vezirit tė
Janinės, ky i fundit niste me vrap pėr nė
Stamboll disa syndyqė mbushun me pare
argjėndi, ose kryet e premė tė ndonjė Pashaj
tė damkosun si anmik i Sulltanit, ose ndonji
Francez tė ēquem qė ishte zanė rob.
Nga njiherė, kur i vinte pėr hesap, Ali
Pasha shkonte me porosi tė Sulltanit pėr tė
luftue kundėr anmiqve tė perandoris, ose

1. Wm. Plomer. - Ali the Lion, f. 83.

                                                                                                         Faqja ne vazhdim