Ali Pashe Tepelena
Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani

Faqe 148

Ndėrsa rebelizmi kronik* i Jeniēerve po
shkatėrronte pushtetin qėndruer, autoriteti
i Sulltanit nuk vepronte ma nė krahinat e
largėta tė perandoris tė tij. Prandaj, ishte
fare e natyrshme qė guvernatorėt e
provincjeve turke nė Evropė, nė Azi dhe nė
Afrikė, tė orvateshin me u ēkėputė krejt nga
Stainbolli pėr tė formue principata mė
vehte. Nė fillim tė shekullit tė XIX Vezirėt e
Damaskut, tė Akrės dhe tė Bagdadit ishin
deklarue si rebelė. Ata tė Antiokės dhe tė
Alepit kishin fitue famė tė keqe si
"kulēedra mizorije". Nė Egjypt, Mehmet
Ali Pasha, i biri i nji katundari shqiptar
prej Kavalle, ishte ba sundimtari fuqiplot i
vėndit dhe lakmonte me zanė fronin e
Sulltanit. Po kjo gja ndodhi edhe nė Shqipni. Ali Pasha, i cili lindi nė Tepelenė mė 1744,
arrijti sa me ushtrue nji pushtet gadi tė
pamvarun mbi Shqipnin, prej Shkumbinit
e deri nė Misolongji.

Simbas nji tradite, stėrgjyshi i Ali Pashės ka qenė njifarė dervish Nazifi prej
Anadollit, i cili ishte arratisė nė Shqipni nė
shekullin e XVI, mbasi kishte ba nji tė
paudhė nė vėndin e tij. Por versjoni i
pranuem sot mbi origjinėn e Ali Pashės
asht ai i Pouqueville-it, konsulli francez nė
Janinė, i cili shkruen se ishte prej gjaku
shqiptar. E ama e tij Hanko, nji grue

                                                                                                         Faqja ne vazhdim