Gjergj Kastrioti
Skenderbeu
  

Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani

 

marksiste, Imzot Noli sikur mundohet me e
futė Skėnderbeun nė kallėpin e nji shefi
gueriljesh tė kohės sonė. Nga ana tjetėr tue
dashtė me korrigjue nji tregim tė Barletit qė
i duket i gabuem, ai jep nji versjon tė tijėn
qė prish ndoshta nji legjendė, por nuk
duket ma i bindėshėm.

Sidoqoftė, unė nuk kam pasė, as mjetet,
as kohėn me i studjue vet burimet
origjinale. Prandaj e them menjiherė se ky
kapitull asht bazue nė veprat e Imzot Fan
Nolit dhe tė Thanas Gegajt me farė pak
shtesa ose ndryshime nga burime tė tjera.

Kthimi nė Krujė

Gjergj Kastrioti, qė muer famė me
mbiemrin Skėnderbe, ishte djali ma i vogėl
i Gjon Kastriotit, kryetari i nji prej familjeve
princore ma tė fuqishme tė Shqipnis sė
Mesme. Gjergj Kastrioti lindi nė Mat mė
1405, mbas biografis sė Barletit, mė 1412
mbas mendimit tė Fan Nolit. Legjenda
popullore, qė u thur mbas gojėdhanės,
thotė se e ama, Princesha Vojsava, kur
priste fėmijėn pa nė andėrr se i dha jetė nji
dragoi qė ishte i madh sa e tanė Shqipnija
dhe pėrpinte Turqėt me shumicė. Gjergji
kishte, kur lindi, shenjėn e nji shpatė nė
krahun e djathtė. Qė i vogėl ai tregoi nji
interesim tė ēuditshėm pėr armėt e luftės
dhe i pėlqente me luejtė si ushtar me vllaznit
dhe me djemt e tjerė tė moshės sė tij.

Mbas disfatės qė pėsoi nga dora e
Turqve mė 1423, Gjon Kastrioti u detyrue
me i dėrgue Sulltanit si peng tė katėr djemt
e tij. Barleti shkruen se Gjergji ishte vetėm 6
vjeē. Kurse shifrat qė dhamė ma sipėr
tregojnė se duhet tė kenė qenė 18,
domethanė nji djal qė kuptonte nga bota
dhe qė nuk mund tė asimilohej* krejt nė
ambjentin e ri tė Oborrit tė Sulltanit.
Biografėt ma tė vjetėr janė dakord se
Skėnderbeu kaloi gadi 20 vjet si peng nė

                                                  Faqe 118

duert e Turqve para kthimit tė tij dramatik
nė Krujė mė 1443. Domethanė se ishte nji
burrė i pjekun 38 vjeē kur ngriti flamurin e
luftės sė shenjtė kundėr shkelėsit otoman.
Tue shkelė zotimin qė kishte dhanė,
Sulltan MuratA i n detyroi tė katėr djemt e
Kastriotit tė pranojnė fėn muhamedane.
Mandej, iu ndėrroi emnat tur quejtė
Gjergjin Isqender-Bej, qė u kthye shqip nė
Skėnderbe. Ky asht njė emėn simbolik qė iu
dha Skėnderbeut pėr kujtim tė Lekės sė
Madh, tue qenė se nuk ekziston ndėr
emnat muslimane.

Nė oborrin e Sulltanit Skėnderbeu u
vue nė shkollėn e kadetve tė Pallatit.
Pėrveē truqishtes ai mėsoi edhe disa gjuhė
tė tjea dhe sidomos italishten. Arti i luftės
zgjoi interesimin e tij ma tė madh. Porsa
ishte nė moshė me pėrdorė armėt, ai u ēque
nė lojnat ushtarake nė mes tė gjith
vėrsnikve tė tij. Shpata ishte arma e tij ma e
preferueme, dhe vrapimi maj kalit sporti qė
i pėlqente ma tepėr. Nga pamja fizike ishte
i gjatė, me nji trup tė derdhun prej statuje,
me sy qė shkėlqenin nga gjallnija dhe
zgjuetija dhe nji hijeshim burrnor tė
mahnitshėm. Sulltan Muratit i kishte ba
pėrshtypje shkathtėsia e tij mendore dhe
mjeshtėrija e pėrsosun nė garat me armė.
Ai e muer me simpathi dhe e la tė jetonte,
ndėrsa vllaznit e tij duket se u mbytėn nė
nji mėnyrė qė nuk dihet mirė.

Skėnderbeu u ba komandant kavalerije
nė ushtėrin otomane dhe muer pjesė nė
disa luftra tė Sulltanit n'Evropė dhe n'Azi.
"Nė rrethimin e nji fortese n'Anadoll, -
shkruen Fan Noli, - Skėnderbeu, si Leka i
Madh, u ngjit majė murit, ngriti
sanxhakun dhe hyni i pari nė qytet". Mbas
ēdo spedite Skėnderbeu kthehej
ngadhnjyes dhe sillte n'Edrenė robėr dhe
plaēkė pa masė. Fama e tij rritej dita-ditės;
ushtėrija e adhuronte; komandantėt e tjerė
e kishin zili.

Faqja ne vazhdim